Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
№1 сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3В бөлім: Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар (15 сағ) | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | қатыспағандар: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі | ||||||||||
Оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.1.14 - көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу; | ||||||||||
Сабақтың мақсаттары | - функциялар туралы білімдерін кеңейту; - көрсеткіштік функцияның анықтамасын енгізу; - көрсеткіштік функцияның қасиеттерін зерттеу; - көрсеткіштік функциялардың графигін құра білу. | ||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар мақсатқа жетеді, егер: - көрсеткіштік функцияның анықтамасын біледі; - көрсеткіштік функцияның қасиеттерін біледі; - көрсеткіштік функциялардың графигін салады, түрлендіре алады. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәндік лексика және терминология:
Диалог/хат үшін пайдалы фразалар сериясы:
| ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялықшыншылдық, төзімділік, еңбексүйгіштік Құндылықтар: прагматизм, адамгершілік және белсенді азаматтық. Дағдылар: 1.Зерттеу дағдылары - байқау, ақпаратты іздеу, деректерді жинау, талдау, түсіндіру арқылы жүзеге асырылады 2. проблемалық сипатты тапсырмаларды шешу арқылы сыни ойлау дағдыларын меңгеру, мәтіндік және графиктік материалды талдау. 3. Жеке тапсырмаларды орындау арқылы өзін-өзі реттеу | ||||||||||
Пәнаралық байланыс
| Физика, биология, химия. | ||||||||||
Алғашқы білім
| Натурал және бүтін сандық көрсеткіші бар дәреженің қасиеттерін білу; дәрежесі бар өрнектерді түрлендіре білу; функцияны зерттеу схемасын білу; функцияларды зерттеу және олардың графиктерін құру. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||||||||
Сабақ басы 1-7 мин | I Ұйымдастыру кезеңі (оқушыларды түгендеу, сабаққа зейінін аудару) II Білімді жаңарту (1,2) слайдтарда мәлімдемелер жазылады, оқушылар оқып, қайсысы дұрыс, қайсысы қате екенін атаулары керек. 6 функция графигін және функциялардың (формулаларды) аналитикалық анықтаудың 7 мысалын қарастырыңыз, әр функцияны оның графигімен сәйкестендіріңіз (3слайд). Сіз қандай функция үшін графикті таппадыңыз? Бұл функцияның атауы қалай деп ойлайсыз? Бүгінгі сабақтың тақырыбын айтып беріңізші. Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі», оқыту мақсатын құрастырайық, бүгінгі сабақты қандай критерийлер бойынша бағалаймыз? (4-5 слайд). | 1-5 слайд | |||||||||
Сабақ ортасы 8-23 мин 24-33 мин
34-36 мин | III Жаңа тақырып Оқушылар көрсеткіштік функцияның анықтамасы мен мысалдарын жазады (6 слайд). Дербес жағдайдарды қарастырайық.
7 слайд арқылы өзін-өзі тексеру жүргізіледі.
8 слайд арқылы өзін-өзі тексеру жүргізіледі. Графиктердің көмегімен біз осы функциялардың қасиеттерін тұжырымдаймыз. Ол үшін fishbone (фишбоун) әдісін қолданыңыз – 9слайд. 1-нұсқа көрсеткіштік функциясының болғандағы қасиеттерін тұжырымдайды. Бірлескен талқылаудан кейін кесте толтырылады (10 слайд). IV Білім бекіту 11-14 слайдтағы тапсырмаларды орындаңыз. IV Сабақты қорытындылау. Бүгін біз көрсеткіштік функцияның қасиеттері мен графигін қарастырдық. Функцияның қасиеттері негізге байланысты, сонымен қасиеттерді еске түсірейік: 1. функцияның анықталу облысы барлық нақты сандар жиыны. 2. көрсеткіштік функцияның графигі (0; 1) нүктесінде өтеді () 3. аралығында нақты сандар жиынында көрсеткіштік функция монотонды өседі, үшін болғанда және үшін ; аралығында нақты сандар жиынында көрсеткіштік функция монотонды кемиді, үшін және үшін ; 4. Егер , онда функциясы негізі үлкен болған сайын тез өседі; егер , онда функциясы негізі кіші болған сайын тез кемиді. Көрсеткіштік функцияның өмірде кездесетінін көрсететін бірнеше мысал қарастырайық. (15 слайд). | А.Г. Мордкович «Алгебра и начала математического анализа» 10-11 классы. В 2 ч. – М.: Мнемозина, 2014 6-10 слайд 11-14 слайд 15 слайд | |||||||||
Сабақ соңы 37-38 мин | Рефлексия: Оқушылар өз ойларын карточкаға жазады:
| ||||||||||
39-40 мин | Үй тапсырмасы: №1 а) , б) функцияларының графигін салыңыз. | ||||||||||
Саралау –оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Мұғалімнің қолдауының деңгейі бойынша дифференциация, жеке жұмыс, өзара тексеру, топтағы жұмыс барысында қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға түсіндіреді, қолдайды. | Өзіндік бағалау, өзара бағалау | Тапсырмаларды орындау барысында өзіндікті, белсенділікті .жауапкершілікті және ұқыптылықты тәрбиелеу. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты/оқыту мақсаты нақты болды ма? ОМ –на барлық оқушыларжеттіме? Егер жетпесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқушылық болды және неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру