Көрсеткіштік функция және оның қасиеттері, графигі. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Көрсеткіштік және логарифмдік функция | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні | ||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Көрсеткіштік функция және оның қасиеттері, графигі(1сағат) | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.11 - Көрсеткіштік функция анықтамасын біледі және оның графигін сала алады; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||
Бағалау критерийлері | Көрсеткіштік функция анықтамасын біледі; Көрсеткіштік функцияның анықталу облысын анықтайды; Көрсеткіштік функцияның мәндерінің облысын анықтайды; Көрсеткіштік функцияның негізі 1-ден артық болғанда функцияның өспелі болатындығын біледі; Көрсеткіштік функцияның негізі болса, функцияның кемімелі болатындығын біледі; Көрсеткіштік функция графигін сала алады. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология
| ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар жұптарда, өз сыныптастарымен диалогтарға қатысулары керек, сонымен қатар сыныппен талқылауларға қатысып, өзінің коммуникативті, көпшілдік, ашықтық, өзгеге құрмет көрсету құндылықтарын дамытуы керек. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | ағылшын тілі. | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Bilimland.kz | ||||||||||
Бастапқы білім | Дәреже және оның қасиеттері | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурс | |||||||||
5 мин 12 мин 5 мин 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Сабаққа дайындығын пысықтау. , , cтикерлерді таңдау арқылы оқушылар 2 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын топта тексеру. Үй тапсырмасында қиындық тудырған есепті сыныппен біріге отырып талқылау. Бүгінгі сабаққа қатысты bilimland.kz порталынан бейне қарау. Бүгінгі сабақтын мақсаты мен күтілетін нәтижелер таныстырылады. Анықтама: Егер >0, ≠1 болса, онда y = функциясын негізі -ға тең көрсеткіштік функция деп атайды. Мысалы, y = және т.с.с көрсеткіштік функциялар болады. Анықтамадағы >0, ≠1 шарттары өте маңызды. Зерттеу жұмысы Топтық тапсырма. 1-топ 2-топ y = y = 1) Көрсеткіштік функцияның анықталу облысын анықтау; 2) Көрсеткіштік функцияның мәндер облысын анықтау; 3) Функция графигін салу Топтар бірі-бірінің жұмысын бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы беріледі. Көрсеткіштік функцияның қасиеттері:
ә) егер > 1 және болады; б) егер < 1 және болады; в) егер < 1 және болады; г) егер > 0 және болады. 4) Егер > 1 , онда y = көрсеткіштік функциясы өспелі болады, яғни теңсіздігін қанағаттандыратын әрбір , нақты сандары үшін теңсіздігі орындалады. 5) Егер , онда y = көрсеткіштік функциясы кемімелі болады, яғни теңсіздігін қанағаттандыратын әрбір , нақты сандары үшін теңсіздігі орындалады Көрсеткіштік функцияның графигі: Көрсеткіштік функция графигі параметріне байланысты мынандай болады: > 1 < 1
Жұптық жұмыс: Деңгейлік тапсырмалар А деңгей №1. тің қандай мәндерінде өрнегінің мәні а)1-ден үлкен; ә) 1-ден кіші; б) 1-ге тең болады? №2. тің қандай мәндерінде өрнегінің мәні а)1-ден үлкен; ә) 1-ден кіші; б) 1-ге тең болады? №3. Функцияның графигін салыңдар: а) y = ә) y = б) y =0, в) y = Бағалау критерийлері:
В деңгей №4. Функцияның өспелі не кемімелі болатындығын анықтаңдар: а)ә) б) в) г)ғ). №5. Сандарды салыстырыңдар: а) ә) б) в) г) ғ) Бағалау критерийлері:
С деңгей №6. [-1;1] аралығында функциялардың ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтаңдар: а) ә) | слайд 3 үлестірме слайд | |||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Үйге тапсырма № 7. Функцияның графигін салыңдар: а) y = ә) y = б) y = в) y = № 8. ның қандай мәндерінде теңсіздігінен : а) m > n; ә) m < n теңсіздігі шығады? № 9.Егер: теңсіздігі орындалса, онда негізін 1-мен салыстырыңдар. Қорытынды. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
| ||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға | |||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру