Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2А бөлім: Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

11.3.1.9 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;

Сабақ мақсаттары

Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы табу әдістерін білу, есептер шығаруда қолдану дағдыларын қалыптастыру. Оқушылардың математикалық сауаттылықтарын дамыту;

Бағалау критерийлері

  • Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін біледі;
  • Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін қолданады;

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология

  • дәрежелік функция;
  • нақты көрсеткішті дәрежелік функция;
  • дифференциал;
  • дифференциалдау;
  • дифференциалдау ережелері.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, онда...

- Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, онда.....

Құндылықтарды дарыту

Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу.

Пәнаралық байланыстар

Физика

 АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолданып, сыныпты жаңа тақырыппен таныстыру.

Бастапқы білім

Дәреже, иррационал сан және арифметикалық квадрат түбір анықтамаларын білу, дифференциалдау ережелерін қолдану. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

1. Сыныпты ұйымдастыру.

Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй жұмысын тексеру. Қиындық тудырған есептерді тақтада бірге талқылау.

Сабақтың ортасы

5 минут

2 минут

5 минут

2 минут

3 минут

3 минут

3 минут

12 минут

2.Еске түсір ! ( қайталау сұрақтары)

  • Дәрежелік функция деп қандай функцияны айтады?
  • Дәрежелік функцияны дифференциалдау формуласы. 

1).y = (x > 0) түрдегі функциялар дәрежелік функция деп аталады, мұндағы – кез келген нақты сан

2). , кез келген нақты сан болғандықтан дәрежелік функцияның туындысын есептеу формуласын берейік.

Теорема: Егер және кез келген нақты сан болса, онда функциясының туындысы формуласымен анықталады.

  және функцияларының туындысы сәйкесінше және формулаларымен анықталады.

3.Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау.

Жұптық жұмыс: Мысалдар талдау.Мысалдар талқылау алдында өткен формулаларды пайдаланып өздері жұпта және тапсырмаларының біреуін алып, шығарып бір-бірін түсіндіріп талдайды. Дұрыс шығарғандарын жауап арқылы тексереді.

1-тапсырма:Берілген функцияның туындысын табыңыз. Сәйкестендіру кестесі.

1. y= -3x2                 

2.   y=x6

3.   y= -5x6

4.   y=8x2

 

1. y= 16x                

2.   y= -6x

3.   y= -30x5

4.   y= 6x5

2– тапсырма:   функциясының туындысын табайық.

Шешуі:  .

Жауабы:

3-тапсырма: А) Есептеңдер:

В) Есептеңдер: :

;

4-тапсырма : Функцияның туындысын табыңыз:

  • =; 2)=;

3)=;

4) =

5-тапсырма : Функцияның туындысын табыңыз ,есептеңіз:

=

6-тапсырма : Жеке жұмыс:

Қосымша-1

Сабақтың соңы

Ой толғаныс

2 минут

1.Сабақ соңында оқушыларға рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

2. Оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.

3. Үйге тапсырма: Берілген функцияның туындысын табыңыз:

Қосымша-2

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптық тапсырамалар кезінде оқушылардың қастарына барып тапсырмаларды орындауын бақылап, сұрақтары болса жеке жауап беріп бағыттап отырамын.

«Борды бер» стратегиясында оқушылардың тапсырманы дұрыстап түсіндіруіне незер ударамын

Жұмысты жылдам әрі дұрыс орындаған, жеке жұмысты толық әрі нақты орындаған оқушыларға дербес қолдау көрсетіп отырамын.

Тапсырмаларды орындау деңгейіне қарай бағалаймын.формулалардыңқолдануының дұрыстығына және дқрыс түсіндіріп жұмыстануына оқушылар назарын аударамын.Дұрыс қатесіз шығарған оқушылардың бүгінгі сабақ мақсатына жеткенін айтып өтемін.

Сыныпта парта мен орындықтардың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналастырылуына басты назар аударамын. Сызу және жазу құралдарымен қауіпсіз жұмыс жасау техникасын ескертемін

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1-тапсырма:Берілген функцияның туындысын табыңыз.

Сәйкестендіру кестесі.

1. y= -3x2                 

2.   y=x6

3.   y= -5x6

4.   y=8x2

 

1. y= 16x                

2.   y= -6x

3.   y= -30x5

4.   y= 6x5

2– тапсырма :    функциясының туындысын табайық.

Шешуі:  .

Жауабы:

3-тапсырма: А) Есептеңдер:

В) Есептеңдер: :

;

4-тапсырма : Функцияның туындысын табыңыз:

  • =; 2)=;

3)=;

4) =

5-тапсырма : Функцияның туындысын табыңыз ,есептеңіз: :

=

Қосымша-1

Тегі___________________________________ сынып ____ күні_______________.

Функцияның туындысын табыңыз:

Жауабы:

Қосымша-2



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу