Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
11.1A бөлім: Алғашқы функция және интеграл | Мектеп: Павлодар қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Бисмельдинова Б.М. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаты
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: егер мен осы функцияны дифференциалдасам, онда мен …. аламын; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Тапсырмаларды жұпта(топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру; Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру; Жаңа білімді меңгеру арқылы өмір бойы оқу құндылығын қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика пәнінен жағдайды қарастыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Қолдану дағдыларын дамыту (стандартты бағдарлама құралдарынан таңдау Онлайн-калькулятормен жұмыс жасау дағдыларын дамыту. «Геогебра» бағдарламасын қолдану дағдысын дамыту | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Функцияның нүктедегі шегін табу білімі мен біліктілігі, шектердің қасиеттерін қолдану біліктілігі, тригонометриялық және алгебралық өрнектерді түрлендіру біліктілігі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 сабақ Сабақтың басы 3 мин 5 мин 10 мин | Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар назарын аудару Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Үй жұмысын тексеру Оқушыларды жұпқа бөлу
- жұпқа қандай тәсілмен бөліндіңіздер? Жауаптарыңызды негіздеңіз. - өз жұбыңызды табуда қандай қиындықтар болды? Психологиялық ахуал Тақырыпқа шығу және тілдік мақсатың жүзіге асыру мақсатыңда CLIL-дің техникасы қолданылады. Оқушылар терминдер арқылы, тақырыпты анықтайды және академикалық тілді дамытады. Сабақтың мақсатын қою (сабақтың мақсатың айқын қою керек), Оқушылар жетістік критерийлерді құрастырады. Үш етістікті қолданып, критерийлерді құрастырыңыз: Есептеу, Тұжырымдау, Түсіндіріп беру, Талқылау, Көрсету, Ажырату, Қорытындылау. Оқушыларға өзінің құрастырған критерийлерді берілген критериймен салыстырады. Топтық жұмыс «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы сабаққа назар аудару. (1.Тақырып бойынша білгендерін анықтайды; 2. Идеяларын ортаға салады; 3. Болған білімдерін активизациялау.) Мәселелік жағдай (Оқушыларға мәселе жағдай туғызу. Оқушылар ең бірінші жұпта, содан кейін топта талқылайды.) Оқушылар суреттегі берілгені бойынша кестені толтырып, интегралдауды дифференциалдауға кері амал ретінде түсінеді. Интеграл мен туындының тәжірибелік қолдануын оқушылармен талдау:
Қисық сызықпен шектелген фигуранын ауданын тіктөртбұрыштарды салу арқылы жуықтап, табуға болатының қарастыру. Интеграл дегеніміз - тіктөртбұрыштың ені нөлге ұмтылған кездегі және олардың N-санын шексіздікке дейін ұлғайтқандағы төртбұрыштардың аудандарынын қосындысы. Диалогтік оқыту. «Сұрақ-жауап» стратегиясы
Интегралды қозғалған нүктенің жүріп өткен жолын өрнектейтін функцияны сол нүктенің жылдамдығы бойынша табу ретінде түсіндіріңіз. Келесі сайттағы анимацияны көрсетіп, оқушылармен талқылау. https://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/calculus.htm Кері байланыс: «5W» стратегиясын қолдану. Сұрақтарға жауап беріңіз
| Таратпа материал Қосымша №1 Слайдтар Слайдтар Қосымша №2 https://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/calculus.htm Қосымша №3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті 2 мин | Көзге гимнастика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды меңгеру 10 мин | Жұптық жұмыс. Талқылау. Зерттеу жұмысы Кестені толтырыңыз
Оқушылар бір-бірін тексереді Кері байланыс береді. Кері байланыс: Не шықты? Не шыққан жоқ? Қандай анықтамалар шықты? | Таратпа материал | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту Топтық жұмыс 8 мин | Микрооқыту «Зигзаг» стратегиясы арқылы, оқушылар өздігінен жаңа материалды меңгереді. (Оқушылар шағын топтарда талқылайды.Топтағы бір-екі оқушы идеяларын түсіндіруге өз тобында қалады-эксперттер, ал қалған екеуі немесе үшеуі басқа топтарға бөлініп барып, пікір алмасады және идеяларын айтады. Сонымен қатар өзара оқыту жүзіге асады.) Кестені толтырыңыз: Жауаптары: Оқушылар бір-бірін тексереді Кері байланыс береді. Кері байланыс: Неге қол жетті? Тапсырмалардың қай бөлігінде сенімді болдыңыз? Нені жетілдіру керек? | Таратпа материал Қосымшы №5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Рефлексия мен сабақты қалай игердім Бүгін мен сабақта мынаны игердім: Мен сабақтың бұл бөлігіне сенімдімін: Бұл бүгін мен үшін сабақтың ең қиын бөлігі болды: Бұл қиын болды, себебі: Топтық жұмыс кезінде (өзінізді бағалаңыз): Мен мұқият тыңдадым 0 1 2 3 4 5 Мен біреуді маған түсіндіруді сұрадым 0 1 2 3 4 5 Мен неліктен келіспейтіндігімді түсіндірдім 0 1 2 3 4 5 Мен неліктен келісетіндігімді түсіндірдім 0 1 2 3 4 5 Мен өз дәлелдерімді келтірдім 0 1 2 3 4 5 Үйге тапсырма: Find anti-derivatives of the following functions: | Қосымша №6 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылар дифференциалдық тапсырмалар алады. | Критерйдер, жауаптар парақтары. Бір-бірін тексеріп, бағалау. | Сергіту сәтін орындау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру