Функция графигінің асимптоталары. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В бөлім: Функциялардың шегі және үзіліссіздігі

Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Зинуллина С.К.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ

тақырыбы

Функция графигінің асимптоталары

Осы сабақта

қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.10

Функция графигінің асимптоталары анықтамаларын біледі және асимптота теңдеуін жаза біледі;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар

- Функция графигінің асимптоталары анықтамаларын біледі;

- Берілген функция үшін асимптота теңдеуін жазады;

 Бағалау критерийлері

Білу және түсіну:

- Функция графигінің асимптоталары анықтамаларын біледі;

Қолдану:

- Шектерді есептеу тәсілдерін қолданады және оларды кейбір функциялардың асимптоталарын жазу барысында қолданады;

- Берілген функция үшін асимптота теңдеуін жазады;

- Функция графиктерін салады;

Анализ және Синтез:

- Өз тұжырымдарын дәлелді жеткізеді;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар

Шектерді есептей алатын болады және оларды кейбір функциялардың асимптоталарын сипаттауға пайдаланатын болады.

Пәнге тән лексика мен терминология: функция, үзіліс нүктелері, оң жақтан (сол жақтан) жақындау, біржақты шек, вертикаль асимптота, горизонталь асимптота, көлбеу асимптота, .

  • Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: шексіздікке ұмтылғанда шектеусіз түрде жақындай түсуі ..., ... график плюс шексіздікке ұмтылады осы нүктеге оң жағынан жақындағанда функция графигі минус шексіздікке... вертикаль (горизонталь, көлбеу) асимптотаны табу үшін … керек;

 Құндылықтарды дарыту

Тапсырмаларды орындау (топтық, жұптық жұмыс) кезінде ынтымақтастыққа, шығармашылдыққа үйренеді. Өз арекеттерін сиппаттау барысында ашықтық, көшбасшылық, мақсаттылық қасиеттері қалыптасады.

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтада презентация арқылы жұмыстану.

Графиктерді GeoGebra бағдарламасында салу.

Бастапқы білім

Функциялардың шегі және үзіліссіздігі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут

І. Ұйымдастыру.Оқушылардың ойын шоғырландыру

Мақсаты: Функция графигінің асимптоталары анықтамаларын қайталау.

Сипаты: «Сәйкестендіру» тапсырмасы. Қосымша 1.

Мұғалім: Оқушыларға қолдау көрсетеді, сұрақтарына жауап береді.

Оқушы: Оқушылар функция графигінің асимптоталары анықтамалары бойынша «Сәйкестендіру» тапсырмасын орындайды.

Дескриптор: Функция графигінің асимптоталары анықтамаларын біледі

Бағалау: Оқушылар анықтамалардың дұрыстығын тақтада көрсетілген жауаптарымен салыстыру арқылы тексереді және өзін-өзі бағалайды.

ІІ. Ұжымдық жұмыс. Тақырыпты және оқу мақсатын ашу

Мақсаты: Сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыта отырып оқу мақсатын ашу

Сипаты: INSERT техникасы

Мұғалім: Оқушыларға қолдау көрсетеді

Оқушы: Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді:

  • I – interactive Мен нені бұрын білдім?
  • N – nothing Мен нені білмедім?
  • S – system Мен нені жаңа ғана үйрендім?
  • E – effective Бұл қаншалықты тиімді?
  • R – reading Маған тағы қандай ақпарат қажет?
  • T – thinking Мен не туралы әлі ойлау керекпін?

Күтілетін нәтиже: Оқушылар тақырыпты және оқу мақсатын анықтайды.

Сабақтың ортасы

6 минут

16 минут

5 минут

ІІІ. Жұптық жұмыс

Мақсаты: Асимптоталарды табу алгоритмін құрастыру.

Сипаты: «Алгоритм» тапсырмасы. Қосымша 2.

Мұғалім: Оқушыларға қолдау көрсетеді, сұрақтарына жауап береді. Оқушылардың жауаптары бойынша кері байланыс береді.

Оқушы: Оқушылар үлестірме қағаздарға жазылған сөйлемдерді ретімен орналастырып, асимптоталарды табу алгоритмін құрайды.

Дескриптор:

  • Шектер туралы білімін қолданады;
  • Оларды функциялардың асимптоталарын жазу үшін қолданады;

Бағалау: Оқушылар құрған алгоритмнің дұрыстығын тақтада көрсетілген жауаптарымен салыстыру арқылы тексереді және бірін-бірі бағалайды.

ІV. Жұптық жұмыс

Мақсаты: Берілген функция үшін асимптота теңдеуін жазып, графигін салу дағдысын қалыптастыру

Сипаты: Деңгейлік тапсырма. Қосымша 3.

Мұғалім: Оқушыларға қолдау көрсетеді. Оқушылардың жауаптары бойынша кері байланыс береді.

Оқушы: Оқушы құрбысымен бірге талдай отырып А және В деңгейіндегі тапсырмаларды орындайды.

Дескриптор:

  • Функцияның вертикаль асимптотасы дұрыс табылды;
  • Функцияның горизонталь асимптотасы дұрыс табылды;
  • Функцияның графигі дұрыс сызылды;
  • Функцияның көлбеу асимптотаның белгісіздері анықтамаға сәйкес дұрыс табылды;
  • Функцияның көлбеу асимптотасы дұрыс табылды;

Бағалау: Мұғалім оқушылардың жұмыс әрекеттерін бақылай жүріп бағалайды және кері байланыс береді.

V. Жеке жұмыс

Мақсаты: Берілген функция үшін асимптота теңдеуін жазу дағдысын қалыптастыру

Сипаты: Бекіту есептері. Қосымша 4.

Мұғалім: Оқушыларға қолдау көрсетеді. Әр есеп бойынша кері байланыс береді.

Оқушы: Оқушылар вертикаль, горизонталь және көлбеу асимтота табуға берілген 3 тапсырма орындайды.

Дескриптор:

  • Функцияның вертикаль асимптотасын таба алады;
  • Функцияның горизонталь асимптотасын таба алады;
  • Функцияның көлбеу асимптотасын таба алады;

Бағалау: Оқушылар жұмыс дәптерлерін ауыстырып, тақтада көрсетілген дұрыс жауаптарымен салыстыра отырып бірін-бірі бағалайды және негіздейді.

Сабақтың

Соңы

5 минут

1.Үй тапсырмасы

2. Рефлексия

Мақсаты: Осы тақырыпты оқушының қаншалықты игергенін анықтау.

Сипаты: «Таңдау» әдісі.

Мұғалім: Қажет болған жағдайда оқушы сұрағына жауап береді.

Оқушы: Кесте толтырады:

Асимптота анықтамасын

Білемін

Шатастырамын

Білмеймін

Асимптота теңдеуін

Жазамын

Жазуда қиналамын

Жаза білмеймін

Сабақтағы көңіл-күйім

Жақсы

Орташа

Көңілсізбін

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, деңгейлік тапсырмалар және қосымша тапсырмалар құрастырылды.

Құрастырылған критерийлер бойынша бірін бірі, өздерін тексереді. Топтар бір-бірін бағалайды.

Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі.

Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: тақырыпқа шығұ

2: топтық жұмыс

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: тереңдету - дифференциацияның принципі негізінде сабақ жоспарын құру

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу