Функция графигінің асимптоталары. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қисап IIІ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

Функция графигінің асимптоталары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

Функция графигіне жүргізілген асимптоталарының анықтамасын білу және асимптоталардың теңдеулерін құра білу

Сабақ мақсаттары:

  • асимптота ұғымымен танысу;
  • вертикаль, горизонтал және көлбеу асимптоталарды шектің көмегімен табу;

Бағалау критерийлері:

Оқушылар:

біледі:

  • көлбеу және вертикаль горизонталь асимптоталардың анықтамаларын;
  • көлбеу және вертикаль асимптоталарды табу формулаларын.

қолдана алады:

Функция асимптоталарының теңдеуін құрып, функцияның графигін салуда қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсат:

Шек арқылы функцияның асимптоталарын табу бойынша түсіндірме айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Шек - Лимит - Limit

Үзіліссіз–Непрерывный–Continuous

Көлбеу асимптота–Наклонная асимптота–Slant asymptote

Шексіздік– Бесконечность –Infinity

Үзіліс нүктесі–Точка разрыва–Pointofdiscontinuity

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Функия графигінің асимптоталарын табу үшін … қажет

Егер функция нүктеде үзіліссіз болса... онда...

Көлбеу асимптота теңдеуіндегі к коэффициент...

Құндылықтарды дарыту

  • Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту,  ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау
  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет
  • Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу

Пәнаралық байланыстар

Акт қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация,

Бастапқы білім

Функцияның шегі, функцияның нүктедегі үзіліссіздігі.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

2мин

3 мин

5мин

4 мин

Ортасы

3мин

5 мин

15мин

Соңы

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстыру.

  • Сабақта нені меңгеретін боламыз?
  • Бұл сабақтың мақсаты қандай?
  • Сабақ соңында нені білеміз, қандай жаңа білім аламыз?

«Миға шабуыл»:

Екі жолаушы y=𝑥2/(2𝑥−1) траекториясы бойынша біp−біріне қарама қарсы жүріп келеді. Екеуі кездеседі ме? Немесе бір-біріне жақындайды ма?

Жаңа білімді меңгерту. Сұрақ-жауап әдісін қолданамын.

Мұғалім көмегімен үш графиктен функцияның асимптоталарын көрсетеді.

Суретке қарай отырып асимптотаның түрлерін ажыратуды оқушылардың өздеріне ұсынылады

Оқушыларды әр асимптотаның анықтамасын айтуға және оны шекпен байланыстыруға бағыттаймын

вертикаль

горизонталь

көлбеу

x=x0

y=b

b=)

Мысал

вертикаль, горизонталь және көлбеу асимптоталарын тап.

1) Анықталу аймағы :

х вертикаль асимптота

2)

Горизонталь асимптота жоқ

3)

және

k=1

b=)

b=-2

y=x-2 көлбеу асимптота

Жұптық жұмыс. Ауызша №39,4

Бағалау критерииі:

  • Анықталмағандық түрін анықтайды
  • вертикаль асимптотаны анықтайды
  • горизонталь асимптотаны анықтайды

Сыныппен талқылау(асимптоталарды табудың басқа қандай жолы бар?) №39,2 1) бұрыштап бөлу

Бұрыштап бөлу әдісін қолданыпта асимптоталарды табуға болатыны жайында айтылады. Ол үшін оқушыларға бөлшектік функция беріліп,бөліндіні анықтау ұсынылады. Пайда болған бөлінді қай асимптотаға тең?Ал вертикаль асимптотасы неге тең?

Топтық жұмыс

Оқушыларға жұпта берілген функцияның графигінің асимптоталарын табу ұсынылады

Бағалау критерииі:

  • Функцияны вертикаль асимптотаға зерттейді
  • вертикаль асимптота теңдеуін жазады
  • Көлбеу асимптота к коэффициентін табады
  • Көлбеу асимптота теңдеуінің бос мүшесін табады
  • Көлбеу асимптота теңдеуін жазады.

Жеке жұмыс Сәйкестендіру

Функцияның вертикаль, горизонталь асимптоталары

1)

X=4 y=1

2)

X=-0.5 y=2

3)

X=2 y=3

4)

X=2 y=

X=3 y=1.5

5)

X=3 y=2

X=0.5 y=2

Деңгейлік тапсырмалар

А В С

№39.(1) №39.7(1) №39.12

f(x) = f(x) = f(x) =

Бағалау критерииі:

1)функцияны вертикаль асимптотаға зерттейді

2)вертикаль асимптота теңдеуін жазады

3)горизонталь асимптота теңдеуін жазады

4) көлбеу асимптота к коэффициентін табады

5)көлбеу асимптота теңдеуінің бос мүшесін табады

6)көлбеу асимптота теңдеуін жазады

Өзін-өзі бағалау

Тексеру және қиындық тудырған тапсырмаларды талдау.

Кері байланыс

Рефлексия.Оқушылар берілген xyz координалар жүйесінде x осьіне“вертикаль асимптота”, y осьіне “горизонталь асимптота”, z осьіне “көлбеу асимптота” атауларын беріп, әр осьті 1 ден 5-ке дейін бөліп, үш осьтың бойынан үш нүкте белгілеп оны бүгінгі сабақпен байланыстырып айтады, әрі өздерін бағалайды.

Үй тапсырмасы: №39.3,№39.

Слайд 4

Слайд

Слайд

Слайд

Қорытындылау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты нығайтуы мүмкін (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе оқушылар туралы не білдім?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақта оқушылардың топтарын құрастыру барысында әрдеңгейлі топтар құрылды. Топтағы оқушылар кім қай тапсырманы орындайтындығын өздері шешеді.

Топтық жұмыс барысында оқушылардың формулаларды қаншалықты түсініп, оны есеп шығаруға және практикалық тапсырмаларды орындауда қолдана алу дағдалары бағаланады. Сонымен қатар оқушылардың бірін бірі және өзін өзі бағалау әдістері қолданылады.

Сабақ барысында топтық жұмыстар кезінде оқушылардың қозғалысы, орын ауыстырулары жоспарланған. Бұл физикалық қозғалыс денсаулыққа оң әсер етеді. Сонымен қатар оқушылардың партада омыртқа жоталарын тік ұстап отыруларын қадағалау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу