Теңдеулерді шешу. Модулі бар квадрат теңдеулерді шешу. Алгебра, 8 сынып, қосымша материал. 2 сабақ.


 2 сабаққа әдістемелік нұсқаулық тақырыбы/бөлімшесі

 «Теңдеулерді шешу»

 «Квадрат теңдеулер» бөлімі

 

Сабақтың тақырыбы: Модулі бар квадрат теңдеуерді шешу

 Оқу мақсаты:

8.2.2.5

  |ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0 түріндегі теңдеулерді шешу

  «Теңдеулерді шешу» бөлімшесіне 8 сағат берілген. Берілген сабақта модулі бар теңдеулерді шешу жолдарын қарастыру жалғастырылады.

 

 Теориялық материал

 Сабаққа ұсынылған теориялық материал Қосымша 2-де берілген. Материалда теңдеулерді шешуге мысалдар қарастырылған.

 

 Сабақты ұйымдастыруға арналған методикалық нұсқаулық. Қалыптастырушы бағалауға нұсқау.

 Сабақтың басында құрамында модулі бар сызықтық теңдеулерді шешуді қайталау керек. Шешімнің дұрыстығын тексеру үшін мұғалім бірінші сабақта қолданылған әріптері бар кепе қағазардарын қолдануға болады. Дегенмен, оқушыларға алдымен шешімді жұпта талдап алу тиімді болады. Кейін мұғалім тақтаға дұрыс жауаптарды жазып жалпылай талқылауды ұйымдастыруына болады.

 Алдын-ала берілген бұл жұмыс модулі бар квадрат теңдеулерді шешуді өздіктерінен меңгеруін жеңілдетеді. Оқушылардың назарын түсіндіру кезінде қолданған кейбір тіркестерді сабақтың келесі кезеңінде қолдануға болатынына аудару керек. Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу үшін Виет теоремасы және коэффициенттердің қосындысы 0-ге тең болғандағы теңдеудің қасиеті қолданылады.

 Алғашқы бекіту және жаңа материалды түсінгенін тексеру үшінкүрделі емес теңдеуді шешу жолындағы бос орындарды толтыру ұсынылады. Кейін оқушылар әртүрлі деңгейдегі теңдеулерді шешеді. Теңдеулері бар кеспе қағаздар оқушыардың санынан көп болуы керек, сондықтан 2-3 көшірмеден басып шығаруға немесе төменде берілген қосымша есептерді пайдалануға болады. Мұғалім кеспе қағаздарды басып шығару үшін әр деңгейге сай түрлі түсті парақтарды қолдануына болады. Бұл осы сабақта деңгейлеп оқытуды жүзеге асыруға көмектеседі. Оқушылар өздерінің шапшаңдықтарына, қабілеттеріне қарай орындайды. Өз атын тақтаға жазып қою оқушылардың белсенділігін арттыруға мүмкіндік береді.

 Қалыптастырушы бағалауда қолданылған әдіс оқушыларда пайда болған қиындықтарды бірден жоюға көмектеседі. Және осы жерде оқушыларға тілдік дағдыларды, коммуникативтік дағдыларды дамытуға мүмкіндік беріледі. Оқушылардың тек қалай шығару барысын айтуына емес тыңдай алу, дұрыс сұрақ қоя алуыны да назар аудару керек.

 

 Әртүрлі деңгейдегі қосымша тапсырмалар

 

 Қосымша тапсырмалар:

 А деңгейі

 

 

 В деңгейі

 

 

 

 С деңгейі

 

 

 

 Жауаптары мен шешімдері

 Өзіндік жұмысқа арналған тапсырмалар

 А деңгейі

 1.

 Шешуі.

 

 

 2.

 Шешуі.

 

 

 3.

 Шешуі.

 .

 

 4.

 Шешуі.

 

 

 

 В деңгейі

 5.

 Шешуі.

 

 

 

 6.

 Шешуі.

 Түбірі жоқ.

 

 7.

 Шешуі.

 

 

 8.

 Шешуі.

 

 

 

 

 С деңгейі

 9.

 

 

 

 

 10.

 

 

 

 

 Қажетті сілтемелер мен әдебиеттер тізімі

 

  •  Кузнецова Е.П., Алгебра: учеб. пособие для 8 кл. учреждений общ. сред. Образования. 2015. – 310с. – ил.
  •  Макарычев Ю.Н., Миндюк Н.Г., Нешков К.И., Феоктистов И.Е. Алгебра. 8 класс : учеб. для учащихся общеобразоват. учреждений – М. : Мнемозина, 2010. – 384 с. : ил.
  •  Макарычев Ю.Н., Миндюк Н.Г. Алгебра. Дидактические материалы. 8 класс: пособие для шк. с углубл. изучением математики – М. : Мнемозина, 2010. – 157 с. : ил.
  •  Галицкий М.Л., Гольдман А.М., Звавич Л.И. Сборник задач по алгебре, 8-9 классы. – М.: Просвещение, 2009


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу