Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру. Нақты сандарды салыстыру. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 6 сабақ.


Сабақтың жоспары

Қысқа мерзімді жоспар: 8.1А: Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер

Мектеп: НЗМ ХББ , Өскемен қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты жөні: Бакиева А.

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру. Нақты сандарды салыстыру

Cабақтың түрі

Жаңа материалды меңгеру

7 сабақ сериясының6 сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.6

нақты сандарды салыстыру

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар нақты сандарды салыстыру үшін сандарды түрлендіреді.

Бағалау критерийлері

Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білім және түсіну

Нақты сандардың қасиеттерін біледі.

Жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде және керісінше жазу үшін өрнектерді түрлендіреді.

Қолдану

Сандарды салыстыру үшін түбірдің қасиеттерін, жақша сыртына шығару және кіргізу амалдарын қолданады. Өрнектердің мәндерін салыстыру үшін олрады түрлендіреді.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар сандар туралы пікірлеседі, квадрат түбірдің қасиеттерін қолдана отырып, нақты сандарды салыстыруда өздерінің қорытындыларын түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Квадрат түбір;

иррационал өрнек;

түбірасты өрнек;

санның бүтін бөлігі

  • Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

.... көбейткішті жақша сыртына шығарайық.

формуласын қолданайық.

Бөлшектің алымы мен бөлімін.... көбейтейік.

Бөлшекті ... қысқартайық.

Алгоритм тәртібін айқындайық..

саны оң, оны түрінде жазайық.

Екі сан оң, оларды квадраттайык.

Құндылықтарды дарыту

Сыйластық, азаматтық жауапкершілік.

Құндылықтарды қалыптастыру Абай Құнанбаевтың «Қара сөздер» жинағы арқылы жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Физикалық есептерді шығаруда квадрат түбірлермен жұмыс жасау дағдылары қажет.

АКТ қолдану дағдылары

Меңгеру барысында материалды бейнелеу үшін презентация қолданылады.

Бастапқы білім

Оқушылар квадрат түбірлердің мәнін бағалай алады, квадрат түбірлері бар өрнектермен барлық амалдарды орындай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

13 мин

1. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, сабаққа дайындықты тексеру, сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын хабарлау.

Мұғалім алдыңғы сабақтың ( 8.1.2.5 құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау) оқу мақсаттарына жету деңгейін бағалау үшін оқушылардың дәптерлерін жинап алады.

2. Білімді белсендіру

1. Жұптық жұмыс

Сандарды екі топқа бөліңіз: рационал және иррационал. Өзіңіздің жауабыңызды түсіндіріңіз.

Мұғалім оқушыларға карточкалар арқылы тапсырма береді. Оқушылар жұпта берілген сандар қандай жиында жататынын анықтайды және жауаптарын негіздейді.

2. Оқушылар >, <, = белгілері бар карточкалардың көмегімен берілген сандарды салыстырғаннан кейін, өздерінің қорытындыларын ұсынады. Қажет болған жағдайда мұғалім талқылау ұйымдастырады.

3. а) ; ә) ; б) ; в) ; г) .

саны қандай екі бүтін санның арасында орналасқан?

а) пунктінің шешімі слайдта көрсетілген:

Презентация Слайд 1-2

Слайд 3

Қосымша 1

Слайд 4

Қосымша 2

Слайд 5

Сабақтың ортасы

10 мин

10 мин

6 мин

3. Санды өрнектерді салыстыруға арналған тапсырмалар

Тапсырма

Әр жолдағы ең үлкен санды таңдап, сол санға сәйкес келетін әріпті оң жағындағы шеңбердің ішіне жазыңыз.

Тапсырманы орындау уақыты аяқталғаннан кейін оқушыларға 6-шы слайд көрсетіледі: Егер барлық тапсырмалар дұрыс орындалған болса, сіз қазақтың ұлы музыканты, композиторы және домбырашысы Құрманғазы Сағырбайдың «Серпер» күйін фрагментін тыңдауға бере аласыз.

Келесі сабаққа композитор немесе оның күйлері туралы қысқаша ақпаратты дайындауды бере аласыз.

Формативті бағаланатын тапсырмалар.

Оқушылар нұсқалар бойынша тапсырмалар орындайды. Оқушыларға бірінші тапсырмада үш жұп сандарды салыстыру керек, екіншісінде сандарды өсу тәртібімен орналастыру керек. Тапсырманы орындау уақытының аяқталуынан кейін, оқушылар жұмысын тексеру үшін мұғалімге тапсырады.

Қайталауға арналған тапсырмалар

Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босат.

1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10) 11) 12) 13)

Әрбір тапсырмаға кестеден тиісті жауапты табыңыз және тиісті сөздерді жазыңыз. Қазақ ақыны, ойшыл және ағартушысы Абай Құнанбаевтың 45 қысқа әңгімелерден тұратын «Қара сөздер» жинағының он бесінші қара сөзінен үзінді оқуға болады.

Оқушылар 3-4 адамнан тұратын топтарда жұмыс істейді. Жұмыстың соңында оқушыларға слайдта дұрыс жауап көрсетіледі.

Қосымша 3

Слайд 6

Қосымша 4

Қосымша 5

Слайд 7

Сабақтың соңы

3 мин

1 мин

Рефлексия

Оқушыларға төмендегі сөз тіркестеріне сүйене отырып, сабақты талдайды, рефлексия жазады:

Маған .... ұнады

Мен .... екенін түсіндім

Мен енді ... білемін

.... қиын болды

Маған ұнамады

Үй жұмысы

1. а) ; б) саны қандай екі бүтін санның арасында орналасқан?

2. Сандарды өсу ретімен орналастыр:

 а) ; ; ; 0,2; ;

 б) ; 0,3 и .

3. Өрнекті ықшамда:

.

Слайд 8

Қосымша 6

Қосымша 5

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді, Тапсырмалардың әртүрлі деңгейі бар, оқушылар кейбір кезеңдерде оларға қолайлы деңгейді таңдай алады.

Оқушылар өз жұмыстарын дайын жауаптар слайды бойынша шешімдерді талқылауда бағалайды. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеру үшін жинап алады.

Сабақтың ортасында оқушылармен бірнеше жаттығулар орындауға болады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты/ оқытудың мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар оқытудың мақсатына қол жеткізді ме? Егер жоқ болса, неліктен?

Сабақта деңгейлеп оқыту дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдерді сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Осы бөлімді сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақты жетілдіруге не көмектесе алады (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?

1:

2:

Сабақ туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы сабақта не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу