Екі түзуді қиюшымен қиғандағы пайда болатын бұрыштар. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімдіжоспар:
Қысқа мерзімді жоспар: 7.3С: Түзулердің өзара орналасуы | Мектеп: Өскемен қаласы химия – биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: САБАЗОВА Б.Ч | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы | Екі түзуді қиюшымен қиғандағы пайда болатын бұрыштар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cабақ түрі | Жаңа материалды меңгеруге арналған сабақ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 7.3.2.3 екі түзу мен қиюшы қиылысқандағы бұрыштарды танып біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | екі түзу және қиюшымен қиғандағы бұрыштарды ажырата алады(айқыш, ішкі тұстас, сәйкес бұрыштар); Сәйкес терминологияны біледі (қабырғалары мен бұрыштары, ішкі және сыртқы бұрыштары, екі түзу мен қиюшының қиылысуы, айқыш бұрыштар, ішкі тұстас және сәйкес бұрыштар) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білу, түсіну: екі түзу және қиюшымен қиғандағы бұрыштарды ажыратады; сәйкес терминологияны меңгереді; Қолдану, талдау: бұрыштардың градустық өлшемдерін таба алады,салыстырады,қорытынды жасайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Диалог пен жазу жүргізу үшін сөздердің пайдалы жинағы: Параллель түзулер, қиюшы түзу, айқыш бұрыштар, тұстас бұрыштар, сәйкес бұрыштар, сыбайлас бұрыштар, вертикаль бұрыштар. Оқушылар төмендегі сөздерді, математикалық терминдерді сөйлемдерде дұрыс пайдаланып және контексін ашып, математикалық тілде сөйлем құра білу. Арнайы лексика және терминология:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Оқу, өз бетімен ақпаратты табу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға икемделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, жұпта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Біздің қоршаған ортада бұрыштар, түзулер, жазықтықтар мен фигуралар кездеседі. Бұл түсінікті дизайн мен технология және физика үшін қолдануға болады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Кесінді, түзу, бұрыш анықтамалары , түрлері және қасиеттері, аксиомалар, параллель түзулер, бұрыш және оның түрлері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 5 минут | 1.1Ұйымдастыру: 1.2 «Елестету» өткен сабақты еске түсіру. Мақсаты: Білімді жадында жаңғырту. Есте сақтау қабілетін дамыту. Өтілген сабақты, оқылған материалды, орындалған тапсырмаларды ешбір оқулық, дәптер, презентация көмегінсіз естеріне түсіру.Бірін-бірі толықтыра отырып, ауызша айтып шығу. 2. Қызығушылықты арттыру: Терминологиялық сөздікпен жұмыс. Бейне фильм «TYPES OF ANGLES SEUSS SONG by Heath» 2,5мин | https://www.youtube.com/watch?v=vB9Fax-9nAs - бұрыш түрлерін қайталау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 15 минут 5 минут 5 минут 10 мин | 2.1. Презентация бойынша «Өзіңді бағала». Презентациядағы ашық тест тапсырмасы бойынша жұмыс. Мақсаты: Жаңа материалды меңгеруге даярлық. Оқушылар презентация бойынша теориялық материалды қайталап, тест тапсырмаларына тез жауап беріп, жауаптарын дәптерлеріне белгілейді. Барлық сұрақтарға жауап берген соң экрандағы жауаптармен салыстырып өздерін бағалайды. Оқушылар әрбір дұрыс жауапқа бір балл қояды 2.2. Зерттеу жұмысы: « Жұптық жұмыс»
Ой қорыту: GeoGebra программасымен параллель екі түзуді үшінші түзумен қиғандағы пайда болатын бұрыштарды зерттеп, салыстырып, қорытынды жасайды. Қорытынды: 1.Екі түзуді үшінші түзумен қиғанда айқыш бұрыштар, тұстас бұрыштар, сәйкес бұрыштар пайда болады. 2. Екі түзуді үшінші түзумен қиғанда айқыш бұрыштар, сәйкес бұрыштар өзара тең болады. 3. Тұстас бұрыштардың қосындысы 1800 болады. 2.3. Жаңа материалды бекіту, толықтыру. Жұптық жұмыс. Мақсаты:Есту арқылы қабылдау дағдысын дамыту. Тапсырма. f түзуі g түзулері өзара параллель. Суреттің көмегімен а) өзара тең бұрыштарды, в) қосындысы 1800қа тең бұрыштарды атаңыз Өзіндік жұмыс. І нұсқа 1-тапсырма. a түзуі мен b түзуін d түзуі қиғанда пайда болған бұрыштардың ішінен: 1. бұрышына сәйкес бұрышты, 2.бұрышына тұстас бұрышты, 3. бұрышына айқыш бұрышты жазыңыз. Бағалау критерийі: 1.Сәйкес бұрыш дұрыс табылған -1балл 2.Тұстас бұрыш дұрыс табылған .-1балл 3. Айқыш бұрыш дұрыс табылған -1 балл 2- тапсырма.Суретке қарап орындаңыз. Өзара тексеру қорытындысына байланысты өз жұмыстарын бағалайды. Бағалау критерийі: 1. дұрыс табылған -1балл 2. дұрыс табылған -1балл 3. дұрыс табылған -1 балл ІІ нұсқа 1- тапсырма. a түзуі мен d түзуін c түзуі қиғанда пайда болған бұрыштардың ішінен: 1. бұрышына сәйкес бұрышты 2. бұрышына тұстас бұрышты 3. бұрышына айқыш бұрышты жазыңыз. Бағалау критерийі: 1.Сәйкес бұрыш дұрыс табылған -1балл 2.Тұстас бұрыш дұрыс табылған .-1балл 3. Айқыш бұрыш дұрыс табылған -1 балл 2- тапсырма. Суретке қарап орындаңыз. Өзара тексеру қорытындысына байланысты өз жұмыстарын бағалайды Бағалау критерийі: 1. дұрыс табылған -1балл 2. дұрыс табылған -1балл 3. дұрыс табылған -1 балл Сабақ барысында максималды баллдың 80%-100% жинаған оқушы сабақтың мақсатына жетті деп айтуға болады. | Презентация 1-12слайд Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 2 минут |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 3 минут | Рефлексия: Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергенің келесі кейіпкерлер көмегімен көрсетеді. Өз ойларымен бөліседі. ( FEAR- үрей, JOY-қуаныш , SADNESS-уайым) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | Қалыптастырушы бағалау, тест тапсырмалары.Өзін өзі бағалау. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?