Жаңбыр. «Жаңбыр жауды» Н. Әлімқұлов. «Нөсер» А.Сопыбеков. Әдебиеттік оқу, 3 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: әдебиеттік оқу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су- тіршілік көзі.

Күні:

Сынып: 3

Мектеп: Астана қаласындағы Халықаралық мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Салкынбаева Ж.К.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жаңбыр

«Жаңбыр жауды» Н. Әлімқұлов

«Нөсер» А. Сопыбеков

Оқу мақсаттары

3.2.8.1 эпизодтарды салыстыру, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау;

3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу

Сабақ мақсаттары

  • өлеңдерді мәнерлеп оқиды
  • сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтайды;.
  • өлеңнен көркем бейнелі сөздерді табады;
  • өз ойын көркем бейнелі сөздерді қолданып жеткізеді.

Бағалау критерийлері

  • өлең мазмұнын түсінеді;
  • екі өлеңнің мазмұнын салыстырады, өзгерістерді анықтайды;
  • . өз ойын көркем бейнелі сөздерді қолданып жеткізеді.

Тірек сөздер

Мәтін мазмұны бойынша мүлгіді (қалғыды), жаңғырған (қатты дыбыс), қаңғырған (бос жүрді), іркес-тіркес ығысқан (тығыздалған), шүмектеп (аздап ағу) сөздерінің мағынасы түсініксіз болу мүмкін.

Құндылықтарды дарыту

Табиғатты қорғу, сақтау құндылықтарын насихаттау, өмір бойы білім алуға, ашықтыққа, өз елінің патиоты болуға бағыттау.

Пәнаралық байланыстар

Табиғаттағы су айналымын талдау барысында жаратылыстану пәнімен байланыс пайда болады.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

https://www.youtube.com/watch?v=msSIH7WNuJA

Алдыңғы білімді игерулері

Мұғалімнің көмегімен сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтай алады, өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-3 мин

Ширату тапсырмасы

https://www.youtube.com/watch?v=msSIH7WNuJA

Бейнероликті 0,33 секундынан бастап көрсету ұсынылады.

  • Жаңбыр туралы не білесіңдер?
  • Оның қандай пайдасы мен зияны бар?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Бағалау критерийлерін оқушылармен бірлесіп құрастыру немесе мұғалім дайын критерийді беру ұсынылады.

Слайд №1-4

Сабақтың ортасы

4-9 минут

10- 15 минут

16-23 минут

24-30 минут

31-37 минут

  • тапсырма.

(Ж,ЖЖ) Н. Әлімқұловтың «Жаңбыр» өлеңін мәнерлеп оқу. Өлең жолдарынан көркем сөздерді тауып белгілеу.

Оқушылар өлеңді оқу барысында түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктен табады, дәптерлеріне жазып алады. Белгілеген көркем сөздерді жұпта оқиды, ой бөліседі.

(Б) «Қошеметтер бұрқасыны» әдісі арқылы өзара жұпта бағалайды.

Топтасу. Берілген түрлі-түсті қима сөздердең сөйлем құрастыру арқылы 6 топқа бірігеді.

Ақ жаңбыр — бірқалыпта толассыз ұзақ жауатын жаңбыр.Қара жаңбыр — күзгі қалың жаңбыр.Нөсер — төгіп-төгіп жауып, тез аяқталатын будақ жаңбыр.Өткінші жаңбыр — аспан күмбезі көшпелі ала бұлттанып, тез жауып өтетін жаңбыр.Соқыр жауын — күн кезі шығып тұрғанда жауатын ұсақ тамшылы өткінші жаңбыр.Сылбыр жаңбыр — желсіз күнгі жай жаңбыр

2 –тапсырма

(Ж, Т) А. Сопыбековтың «Нөсер» өлеңін жеке түсініп оқиды. Екі өлеңді салыстырып, кестені толтырады.

Үлгі:

Жаңбырдың алдында

Жаңбыр

Жаңбырдан соң

Бұлттар үлкен аймақты алды.

Бұлттар қабағын түйді, аспанды қаптап алды.

Сатырлатып даланы, аппақ нөсер басталады. Тамшы жерге секіреді. Су тамшылап сорғалайды.

Аула тазарады.

Даланың шаңы жуылды. Көлшіктер пайда болды.

Балалар ойнайды.

(Б) «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.

3- тапсырма

) Өлең жолдарын өз сөзіңмен жеткіз.

Үлгі:

  • Жаңбырға қатысты: Жаңбыр себелеп жауды.
  • Бұлтқа қатысты: бұлт аспанды қаптады.
  • Тамшыға қатысты: тамшы жерге секірді.
  • Шыққа қатысты: шық гүлге қонды.

4-тапсырма

(Ж) «Жаңбыр жауды» атты мәтін құрастыру.

Алдыңғы тапсырмадағы сөйлемдерді пайдаланып, мәтін құрастырады.

(Б) дескрипторлары:

1. Мәтін тақырыпқа сәйкес келеді.

2. Көркем-бейнелі сөздерді қолданады.

3. Мәтіннің құрылымы сақталған.

4. Тапсырма ұқыпты, қатесіз орындалған.

Саралау: үлгерімі төмен оқушыларға қажет болған жағдайда мұғалімнің қолдауы көрсетіледі.

Оқулық, 90-92 беттер

Слайд №5

Қосымша 1, 2

Слайд №6-7

Қосымша 3

Слайд №8

Сабақтың соңы

38-40 мин

Рефлексия «Табыс сатысы»

Слайд №9

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу