Өзеннің пайдасы. «Өзен» Ы. Алтынсарин. Әдебиеттік оқу, 4 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: әдебиеттік оқу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су – ту – тіршілік көзі Күні: Сынып: 3 | Мектеп: Астана қаласындағы Халықаралық мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Ещанова Б.С. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Өзеннің пайдасы. «Өзен» Ы. Алтынсарин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу 3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тірек сөздер | Мәтін мазмұнымен танысу барысында оқушыларға дерт (ауру), рақат (ләззат), қынарда (жағасында), жанабында (маңайында) сөздерінің мағынасы түсініксіз болу мүмкін. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Бұл сабақта оқушылар табиғат әсемдігін бағалау және қорғау құндылықтары жайлы түсінік алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Өзеннің пайдасын талдау барысында дүниетану пәнімен байланыс пайда болады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білімді игерулері | Сұрақтар қойып, жауап бере алады. Өз ойын тірек-сөздерді пайдаланып жеткізе алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-5 мин | Ширату тапсырмасы https://www.youtube.com/watch?v=ITxpHHPlAvQ бейнероликті көрсету.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстыралыды. Бағалау критерийі оқушылармен бірге құрастырылады немесе мұғалім таныстырады. | Слайд №1-3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-10 минут 11-15 минут 16-26 мин 27-32 мин
33-37 мин | 1-тапсырма Ы.Алтынсариннің «Өзен» өлеңін мәнерлеп, түсініп оқы. (Ж) Оқушылар мәтінді түсініп оқиды. Оқу барсыныда түсініксіз сөздерді түртіп, белгілеп отырады. Түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктен қарайды: дерт (ауру), рақат (ләззат), қынарда (жағасында), жанабында (маңайында), дәптерлеріне жазады. -Адамдар неліктен суды құрметтейді? -Ол туралы өлеңнің қай жолдарында айтылған? Саралау. Қабілеті жоғары 1-2 оқушыға дауыстап оқытуға болады. Топтастыру «Су бұрқасыны» Оқушыларға суқоймаларының түрлері бойынша: теңіздер, көлдер, мұхиттар, өзендер, Қазақстанның өзендері деп топқа біріктіру. Мұғалім ортаға шығып бала санына сәйкес келетін атаулар жазылған карточкаларды ортаға қояды. Оқушылар біреуін алып, суқоймасы түріне қарай топтасады. Ескерту: мұхиттар тобында 2 оқушыда 1 атау болады. Теңіздер: Жерорта, Қара, Қызыл, Кариб, Азов. Көлдер: Балқаш, Ала, Байкал, Каспий, Ыстық. Мұхиттар: Атлант, Тынық, Үнді, Солтүстік Мұзды, Атлант. Өзендер: Жайық, Амазонка, Ніл, Хуанхэ, Конго. Қазақстанның өзендері: Есіл, Ертіс, Іле, Орал, Нұра, Сырдария, Амудария 2- тапсырма (ЖЖ, Т) «Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісі бойынша оқушылар жұпта ақылдасып сұрақтар құрастырады, топта ортаға салып талдап, топ ішінде 6 сұрақты (3 жуан, 3 жіңішке) таңдап алады. Таңдаған сұрақтарды көрші топқа ұсынады, өздері басқа топтың сұрақтарына жауап береді. Үлгі:
(ҚБ) дескриптор бойынша бағалау:
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Сұрақтар құрастыруда кейбір оқушыларға мұғалім қолдау көрсетеді. (Б) Өз ойын жеткізе білген балаларды «Қошеметтер бұрқасыны» арқылы бағалау. 3-тапсырма (Т) Семантикалық картаны толтырады. (+)
(Б) «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау. 4-тапсырма (Ж) Дәптерге кестедегі көркем сөздерді пайдаланып өлеңді қысқаша мәтін түрінде жаз. (Б) Мұғалім кері байланыс беру арқылы бағалайды. | Оқулық, 81-83 беттер Слайд №5 слайд №6 Қосымша №1 слайд №7 Қосымша №2 Слайд№8 Қосымша №3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | «Мәре» 1 орын: маған сабақта бәрі түсінікті болды. 2 орын: кейбір кезде менің қолымнан келмеді. 3 орын: маған бәрі қиын болды. | Слайд №10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1, 2, - тапсырмалар «Тапсырма бойынша саралау» жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. 3- тапсырма «Уақыт бойынша саралау» жүргізіледі. Қабілеті төмен оқушыларға қосымша уақыт беріледі, мұғалім қолдау көрсетеді. | Өзін –өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы, «Бас бармақ». Дескриптор:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?