Қазақстанның экологиялық мәселелері (10 сынып, II тоқсан)

 Қазақстанның экологиялық мәселелері (10 сынып, II тоқсан)

Пән: География
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қоршаған ортаны қорғау
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның экологиялық мәселелері
Осы сабақта қол еткізілетін оқу мақсаттары:(оқубағдарламасынасілтеме) Қазақстан аумағын экологиялық аймақтарға бөлу негізінде экологиялық мәселелердің шешу жолдарын ұсыну.
Сабақ мақсаттары:  Қазақстан аумағын экологиялық аймақтарға бөлу негізінде экологиялық мәселелердің шешу жолдарын ұсыну.
- Ұйымдастыру. Сәлемдесу.
- Суреттерді көру арқылы
сабақтың тақырыбы менмақсатын анықтау;
- Сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және бағалау критерийлерімен танысу.
№1 тапсырма. «Судың ластануы» бейнебаянды көре отырып, сұрақтарға жауап беру, талдау жүргізу.
- Экология деген не?
- Экологиялық мәселелерді қандай факторлар туындатады?
- Эфтрофикация дегеніміз не?
- Экологиялық ластанудың қандай түрлерін білеміз және ең қатерлісіне сипаттама бер?
- Жергілікті жердің мысалында қандай экологиялық мәселені айтып бере аласың?
- Экологиялық мәселелердің шешу жолдарын ұсынар едің?
Бағалау:
- Оқушылар жоғарыда берілген сұрақтарға дұрыс жауап беріп, өз ойларын ашық айтып талдау жасай алады.
№2 тапсырма. Жеке жұмыс. Кестемен жұмыс. Берілген анықтамаларға дұрыс жауап беріп, сйкестендіру.
- Экология –
- Ластану –
- Физикалық ластану –
- Химиялық ластану –
- Биологиялық ластану –
- Механикалық ластану –
- Эвтрофикация –
- Тұмша –
- Қышқыл жаңбыр -
Қосымша 1.
Бағалау:
- Оқушылар терминдерді дұрыс нұсқасына қарап, тексеріп, өздерін бағалайды.
№3 тапсырма. Топтық жұмыс. Диктоглосс әдісі.
Оқушыларға тақырып бойынша оқу үшін қызықты материал, мәтінді диктоглосс әдісі арқылы оқылады. Оқушылар мәтінді мұқият тыңдап болған соң өздері сол мәтінді қайта құрастырады. Бұл жерде сынып оқушылары төрт топқа бөлініп, мұғалімнің оқыған қызықты мәтінін тиянақты тыңдайды. Әр топ өздерінің мәтін бойынша есінде қалған мәліметтер арқылы оқылған мәтіннің түпнұсқасына жақын мәтін құрастырып шығады.
Қосымша 2
Бағалау:
- Оқушылар құрастырған мәтіндерін мәтіннің дұрыс нұсқасы арқылы өзге топтарды тексеріп, бағалайды.
№4 тапсырма. Топтық жұмыс. АКТ пайдалана отырып. Қазақстанның 5 аймағы бойынша экологиялық ахуалын жоспар бойынша зерттеу (Оңтүстік Қазақстан, Солтүсік Қазақстан, Батыс Қазақстан, Шығыс Қазақстан, Орталық Қазақстан)
- Аймақ атауы:
- Ауаның ластануы:
- Судың ластануы:
- Жердің ластануы:
- Ластану қауіпі жоғары аймақтары мен қалалары:
- Экологиялық мәселені шешуге бағытталған іс-шаралар:
- Экологиялық мәселелерді шешуге бағытталған ұсыныстар:
Бағалау:
- Оқушылар жоспар бойынша зерттеу жүргізіп, елші әдісі арқылы өзге топтармен пікір алмасып, бірін-бірі бағалайды.
Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Мұғалім сабақ барысында белсенді әрі жүйелі түрде және енжарлық танытқан оқушыларды атап өтіп, бірін мақтап, екіншісіне ескерту жасап өтеді.......


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇
  • Автор: Umit
  • 2 899



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі