Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.


3 сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3В бөлім: Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар (15 сағ)

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі

Оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.15 - көрсеткіштік функция қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;

 Сабақтың

 мақсаттары

- көрсеткіштік функция ұғымын бекіту;

- көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолдану;

- көрсеткіштік функциялардың графигін құра білу.

 Бағалау критерийі

Оқушылар мақсатқа жетеді, егер:

- көрсеткіштік функцияның анықтамасын біледі;

- көрсеткіштік функцияның қасиеттерін есептер шығаруда қолданады;

- көрсеткіштік функциялардың графигін салады, түрлендіре алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • есептер шығаруда пәндік лексика мен бөлім терминологиясын қолданады;
  • есептерді шешуде көрсеткіштік функцияның қасиеттерін қолдана алады;
  • көрсеткіштік функцияның графигін талдайды, салады.

Пәндік лексика және терминология:

  • функция;
  • функцияның анықталу облысы;
  • функцияның мәндер жиыны;
  • жұп/тақтылығы;
  • функцияның нөлдері;
  • монотондылық аралықтары;
  • өспелі, кемімелі
  • функцияның шегі;
  • функцияның үздіксіздігі;
  • функцияның ең үлкен/ең кіші мәні.

Диалог/хат үшін пайдалы фразалар сериясы:

  • егер M оң саны бар болса, функция шектелген деп аталады … ;
  • егер функция кез келген аралықта өспелі немесе кемімелі болса, онда …;
  • функция жұп, егер …;
  • функция тақ, егер …;
  • функция монотонды, егер…;
  • у = 4,3х функциясы монотонды …, себебі негізі 4,3 …;

 Құндылықтарды дарыту

Академиялықшыншылдық, төзімділік, еңбексүйгіштік

Құндылықтар: прагматизм, адамгершілік және белсенді азаматтық.

Дағдылар:

1.Зерттеу дағдылары - байқау, ақпаратты іздеу, деректерді жинау, талдау, түсіндіру арқылы жүзеге асырылады

2. проблемалық сипатты тапсырмаларды шешу арқылы сыни ойлау дағдыларын меңгеру, мәтіндік және графиктік материалды талдау.

3. Жеке тапсырмаларды орындау арқылы өзін-өзі реттеу

 Пәнаралық байланыс

 

Физика, биология, химия.

 Алғашқы білім

 

Натурал және бүтін сандық көрсеткіші бар дәреженің қасиеттерін білу; дәрежесі бар өрнектерді түрлендіре білу; функцияны зерттеу схемасын білу; функцияларды зерттеу және олардың графиктерін құру.

Сабақ барысы

Жоспарлан

ған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақ басы

1-10 мин

I Ұйымдастыру кезеңі (оқушыларды түгендеу, сабаққа зейінін аудару)

II Өткенді еске түсіру 1-2слайд

Ауызша тапсырма.

  • Берілген графиктердің ішінен көрсеткіштік функцияны көрсетіңіз:
  • Берілген формулалардың ішінен көрсеткіштік функцияны табыңыз:

  • Келесі функциялардың ішінен өспелі немесе кемімелі функцияны көрсетіңіз және схемалы түрде графигін салыңыз:

Көрсеткіштік функцияның анықтамасын еске түсірейік- 3 слайд

Оқушылар функцияның негізіне тәуелділігін көрсете отырып, тақтада берілген функциялардың графигін салады.

Сонымен бүгін біз сабақта қандай мақсат бойынша жұмыс жасаймыз? Бағалау критерийін ұсыныңыз. 4-5 слайд.

1-2 слайд

Сабақ ортасы

11-25 мин

26-36 мин

37-38 мин

III Есептер шығару

Оқушыларға функцияның қасиеттерін еске түсіру - 6 слайд

Жұппен жұмыс. Өзін-өзара бағалау.

1. Берілген аралықтағы функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табыңыз:

a) y = 3x, [1;9];

b) , [-4;-2];

c) , [0;+∞);

d) , [-4;+∞).

2. у = 0,5х функциясы қай аралықта 32-ге тең ең үлкен мәнін және 0,5-ке тең ең кіші мәнін қабылдайтынын табыңыз.

№ 186

Салыстырыңыз:

№ 187

Графиктер өзара қалай орналасқан?

жағдайларды қарастырыңыз.

№ 190 Қарапайым түрлендіру арқылы келесі графиктерді салыңыз:

IV Өздік жұмысы

11.42 Функцияның анықталу облысын анықтаңыз:

a) в)

11.44 Функцияның анықталу облысын анықтаңыз:

a) ; в) ;

11.45 Функцияның анықталу облысын анықтаңыз:

a) ; в) ;

11.48 Функцияның графигін салыңыз:

a) ; б) ;

№5 Теңдеуді графиктік тәсілмен шешіңіз:

a) ; в) ;

(7-8 слайд)

V Сабақты қорытындылау:

Сабақтың мақсатына оралу. Бағалау критерийі бойынша қаншалықты мақсатқа жеткенін анықтау.

6 слайд

Алгебра и начала анализа, учебник для 11 кл ЕМН, А.Абылкасымова, И.Бекбоев, А.Абдиев, З.жумагулова, Алматы, Мектеп, 2007 г

кеспе

7-8 слайд

Сабақ соңы

39-40 мин

Рефлексия:

Оқушылар өз ойларын карточкаға жазады:

  • Бүгін мен білдім …
  • Қызық болды …
  • Мен мынаны түсіндім …
  • Маған не түсініксіз болып қалды …
  • Мен тағы білгім келеді …

Үй тапсырмасы:

11.45 Функцияның анықталу облысын анықтаңыз:

б) ; г) ;

11.48 Функцияның графигін салыңыз:

в) ; г) ;

Саралау –оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Мұғалімнің қолдауының деңгейі бойынша дифференциация, жеке жұмыс, өзара тексеру, топтағы жұмыс барысында қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға түсіндіреді, қолдайды.

Өзіндік бағалау, өзара бағалау

Тапсырмаларды орындау барысында өзіндікті, белсенділікті .жауапкершілікті және ұқыптылықты тәрбиелеу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты/оқыту мақсаты нақты болды ма?

ОМ –на барлық оқушыларжеттіме?

Егер жетпесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс өткізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқушылық болды және неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызға қолданыңыз. Сол жақ бағандағы сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу