Өркениеттер әрекеттестігінің дипломатиялық аясы. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Бөлімше 1.4:

Өркениеттердің өзара әрекеттесуі

Мектеп: НЗМ, ФМБ, Орал қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: -

Сабақ тақырыбы

Өркениеттер әрекеттестігінің дипломатиялық аясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.4.3 - өркениеттерді жақындас тыру факторы ретінде дипломатия ның маңызын анықтау;

10.1.4.4 - қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау

 Сабақ мақсаттары

Дипломатия саяси феномен ретінде толық сиппатама беру.

Казіргі замандағы әлемінде дипломатия рөлін және оның халықаралық аренадағы дау-дамайлар шешү анықтау

 Жетістік критерийлері

  • Ежелгі Грецияда, ежелгі Римде, ежелгі Қытайда, ежелгі Египетте дипломатияның ерекшеліктерін анықтайды
  • Ежелгі Египет, Ежелгі Қытай, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим дипломатиясындағы екі ұқсастық пен 2 айырмашылықты анықтайды
  • Халықаралық қатынастардың маңыздылығын және онда дипломатияның рөлін түсінеді
  • Рөлдік ойын арқылы халықаралық жанжалдарға шешім табады.
  • Халықаралық жанжалдар мен бейбітшілікті реттеудің маңызды оң нәтижесін анықтайды (кем дегенде 3).
  • Әлемдік өркениетке деген дипломатиялық қарым-қатынастың ортақ ерекшеліктері мен салдарларын талдайды және анықтайды

 Концепт

себебі мен салдары, Ұқсастық және айырмашылық

 Тілдік мақсаттар

 

Айтылым және оқу дағдыларын дамыту

Оқушылар:

Спартак көтерілісі туралы ойларын білдіре алады;

Спартак көтерілісіндегі құлдардың рөлі жөнінде тұжырым жасай алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

«Res nonpersona» - құл – объект, денарий – ақша, көтеріліс, гладиатор.

 Құндылықтарды

 дамыту

 

Бұл сабақ студенттерге өздерінің және басқа ұлттардың тарихи өткенін құрметтеу, тәжірибелік тапсырмалармен жұмыс жасағанда, адами құндылықтарды құрметтеу кезінде бір-бірлеріне құрмет көрсету сияқты құндылықтарды тәрбиелейді.

 Пәнаралық байбайланыстар

География пәні: 10 сынып

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану.

Бастапқы білім

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

15 мин

15 мин

Негізгі сұрақ

ол студенттерге жауап беруі керек,

Бұл «Неліктен?» деген сұрақ, бүл сұрақ «себеп-салдар» ұғымына негізделген сабақтың барлық кезеңдерінде естілуі тиіс.

Және сабақта картамен жұмысты қамтамасыз ету қажет.

Дипломатиялық кездесулерге байланысты алдын-ала ынталандыратын материалдық сурет.

Бүгінгі талқыланатын мәселелер туралы сіз қалай ойлайсыз, сабақ тақырыбын құрастыра аласыз ба?

Оқытушы студенттерді «Дипломатия және дипломатиялық қарым-қатынас» тұжырымдамасын өздігінен анықтауға шақырады.

  Студенттер түрлі жауаптар бере алады.

Барлық опцияларды тыңдап, қабылдап, оларды түзетпей, түсіндіру керек

  бұл сабақтың соңында студенттер осы тапсырмаға қайтып оралады.

Оқытушы студенттерді «Дипломатия және дипломатиялық қарым-қатынас» тұжырымдамасын өздігінен анықтауға шақырады.

  Студенттер түрлі жауаптар бере алады.

Барлық опцияларды тыңдап, қабылдап, оларды түзетпей, түсіндіру керек

  бұл сабақтың соңында студенттер осы тапсырмаға қайтып оралады.

Студенттер осы тақырып бойынша қызығушылық тудыратын сұрақтар тізімін жасайды. Сұрақтар ашық және жабық болуы мүмкін. Әрбір студент өз сұрағын немесе сұрақтарын сыныпқа оқиды, ең қызықты сұрақтар тізімі тақтада жасалады.

Оқытушы студенттерді «Дипломатия» академиялық анықтамасына енгізеді, «Дипломатиялық қатынастар» осы құбылыстың толық түсіндірмесін береді, дипломатияның түрлері мен карталарын көрсетіп, алғаш рет дипломатиялық қарым-қатынастар белгіленетін карталарда көрсетіледі.

Мұғалім терминдерді түсіндіреді.

дипломатияның нысаны

Дипломатияның қызметі

Дипломатияның әдістері мен құралдары

Дипломатияның принциптері мен ерекшеліктері

Дипломатияның түрлері

Тыныштандыру саясаты

Каноерка дипломатиясы

долларлық дипломатия

Қоғамдық дипломатия

Халықтық дипломатия

Шетелдік дипломатия

Экономикалық дипломатия

Сандық дипломатия

Оқытушы дипломатия тарихындағы материалдарды түсіндіреді

Бағалау критерийлері

Дескриптор

тапсырмаларда берілген

елдерде Дипломатияның ерекшеліктерін табады

Елдердегі дипломатияның ерекшеліктерін дұрыс атайды

Ежелгі Египет

Ежелгі Қытай

Ежелгі Греция

Ежелгі Рим Дипломатиядағы екі ұқсастықты және 2 айырмашылықты анықтайды

Ежелгі Египет

Ежелгі Қытай

Ежелгі Греция

Ежелгі Рим 2 ұқсастықты және дипломатияның 2 айырмашылығын дұрыс атайды

Топтағы студенттер «дипломатия» мен «дипломатиялық қарым-қатынастар» пайда болған себептердің тізімін болжайды. Әрбір топ жұмыстың нәтижелерін анықтамалық схема түрінде жасайды.

Топтар ежелгі әлем елдерінің бірі.

қабылдай алады

• Ежелгі Египет

• ежелгі Қытай

• Ежелгі Греция

• Ежелгі Рим

Талқылау барысында ішкі және сыртқы айырмашылықтың себептерін бөлу керек.

Тапсырма нәтижелері бойынша

студенттер басқа топтармен сағат тілімен бағытта жұмыс жасайды

  таныстыру және салыстыру мақсатында. Барлық жұмыстар бүкіл сыныпқа ұсынылады.

Ежелгі Греция

Ежелгі Рим

ежелгі Қытай

Ежелгі Египет

Дипломатияның ерекшелігі

Сходство

Қорытынды

Тапсырманың нәтижесі бойынша студенттер жаңа мүшелер топтарын құрайды. Әр жаңа топтың барлық топтардан бір өкілі болуы керек. Жаңадан қалыптасқан топтарда студенттер оқып жатқан елдегі дипломатия мен дипломатиялық қатынастардың ерекшеліктері туралы ақпарат алмасады. Сондай-ақ, барлық елдерге тән ерекшеліктерді көрсетіңіз.

Талқылаудың барлық қатысушылары түпнұсқа топтарға қайтып, алынған ақпаратты алмасып, дипломатиядағы ұқсас ұстанымдарды салыстырады.

Студенттермен дипломатияның негiзi не екiншi болып табылатыны туралы мәселе талқыланады. Жекелеген студенттердің пікірлерін тыңдап, жауаптың дәлелінің сапасына баға беріңіз.

Оқушылардан «2-3 сөйлеммен дипломатия және дипломатиялық қарым-қатынас» ұғымын сипаттауды сұраңыз. Осы ұғымның ми шабуылын талқылауды ұйымдастырыңыз. Ең сәтті анықтаманы таңдаңыз.

Оқушылар сабақ кезінде жауап берген сұрақтарға ноутбукке жауап береді.

Жауапты жазу үшін студенттерге үлгі дайындау қажет. Жеке оқушыларды бірден бірнеше опцияны келтіруді сұрауға болады.

Ашық және жабық сұрақтардың ерекшеліктері туралы тағы да еске салу қажет. Қажет болған жағдайда, жауап алу үкімдерінің үлгісін келтіріңіз.

Дипломатиялық кездесулерге байланысты алдын-ала ынталандыратын материалдық сурет   Астанадағы кездесулер мен Сириядағы әскери операциялар.

Бұл слайдта не көресіз?

Сіздің ойыңызша, осы қақтығысты шешуде халықаралық дипломатияның рөлі қандай?

Неге барлық саммиттер «халықаралық қақтығысты» шеше алады?

Мемлекеттің мүдделері мен халықаралық жанжалдарға қарсы шешімдердің арасындағы байланыс қандай?

Бейне материалдарды көріңіз

https://www.youtube.com/watch?v=yipqRmnikB8

https://www.youtube.com/watch?v=VPk_9USXCZo

Бұл екі бейне арасындағы айырмашылық қандай?

Неліктен сол мәселе бойынша әр түрлі нәтижелер бар?

Рөлді ойын

Оқушылар 2-3 адамнан тұратын топтарға бөлінеді

Әрбір топ ел болып табылады (ел іріктеу партиясы бойынша)

Рөлдік ойында төрт мемлекеттен артық болмауы керек (осы 7 елден таңдаған елдер)

АҚШ-

Ұлыбритания -

ҚХР -

Ресей Федерациясы-

Германия-

Жапония -

Франция-

Оқу мәселесі

БҰҰ құзыретіне жататын мына жағдайды таңдауға байланысты мәселені шешу қажет

Бұл мемлекеттердің өкілдері консенсусқа жету керек, бірақ сонымен қатар олардың мемлекеттік мүдделерін сақтайды.

Таңдаудың бір шешімі.

1) Әлемдегі босқындар мәселесі.

2) Сириядағы соғыс.

3) африкалық елдерде аштық

Бөлімдер

Оқуға арналған сұрақтар тақтасы

• Сақтандыру - дәлелсіз дәлелденген болжам. Жорамалдар жиі айтылмаса да, олар ойлауға қатты әсер етеді.

• Біз білетін нәрсе - мәтіннен және өз білімімізден алынған фактілер

• Оқуға болатын проблемалар (біз білгісі келетін нәрсе) - мәселе бойынша студенттердің сұрақтары

• Іс-қимыл жоспары - студенттердің ақпаратты қалай үйренетінін және пайдаланатындығын сипаттайды.

Әрбір команда үшін мәселені шешу үшін ұсыныстарды талқылау уақыты 2 минут

2 мин. - 2 мин. - 2 мин. - 2 мин

Пікірталас 5 мин

Жалпы шешім табу 5 мин

Оқу мәселелері

  • Болжам - Алдын ала болжам, Жорамалдар жиі айтылмаса да, олар ойлауға қатты әсер етеді.
  • Зерттеу проблемалары (біз білгіміз келетін нәрсе) - мәселе бойынша оқушылардың сұрақтары
  • Іс-қимыл жоспары - оқушылардың ақпаратты қалай зертейтінін және пайдаланатындығын сипаттайды

Біз білетіндер

Зерттеу проблемалар (Біз не білгіміз келеді)

Іс-қимыл жоспары

  • 3-4 топқа бөлінеді
  • Мәтінге негізделіп кестені толтырыңыз
  • • сыныппен бөлісу

Жұптардағы рефлексия

Бағалау критерийлері

Дескриптор

  • Халықаралық қатынастардың маңыздылығын және онда дипломатияның рөлін түсінеді

Ол БҰҰ, ЕҚЫҰ, ШЫҰ, ЕО халықаралық үйлестіру органдарын дұрыс атайды. Халықаралық мәселелерді шешетін

  • рөлдік ойын арқылы халықаралық жанжалдарға шешім табады.

Рөлдік ойында өз ісін қорғау үшін дәлелдер мен фактілерді қамтамасыз етеді.

  • Халықаралық жанжалдар мен бейбітшілікті реттеудің маңызды оң нәтижесін анықтайды (кем дегенде 3).

Дипломатиялық жолмен шешілген үш халықаралық проблеманы дұрыс атайды.

  • Әлемдік өркениетке деген дипломатиялық қарым-қатынастың ортақ ерекшеліктері мен салдарларын талдайды және анықтайды

Сәтті дипломатия мен халықаралық жанжалдардың шешілуінің арасындағы келесі байланыстың себебін дұрыс анықтайды.

Сабақтың соңында студенттер:

1) келесі сабақтың мақсаттарын анықтайды.

2) тарихта біліп алғандарын сұра.

3) Өзіңіздің жұмысыңызды және басқа адамдардың жұмысын бағалаңыз.

Маған ұнады

Мен үшін жаңалық

Маған қиын болды

Презентация

Ежелгі тарихы 5 сынып Атамұра

http://www.agitclub.ru/museum/revolution1/spar/bunt08app.htm

Aппиан және Плутарх

Спартак көтерілісі туралы

https://www.youtube.com/watch?v=LfMVlddAzDg

Спартак көтерілісі. Тарих Жеті күн. немесе

https://www.youtube.com/watch?v=dYOPgcKTC_0

үшінші құлдық соғыс

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудең кейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыСабақ бойы интербелсенді тақта 10 минут көлемінде пайдаланылды. АКТ тек бейнебаян, презентация

Саралап оқытуды әр түрлі тапсырмалар арқылы еңгізу. Қабілеті жоғары оқушыларға бағалау критерийлерді құрастыру тапсырмасын беру.

Формативті бағалау тапсырмалар арқылы беріледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаты дұрыс қойылды. Оқушылар барлық мақсатқа жетті. Картамен жұмыс жақсы өтті. Берілген кезеңге шолу жақсы жасалды. Оқушылар тақырыпты түсініп қортында жасады.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: CLIL бойынша тапсырмалар: скафолдинг, бейнебаян көру.

2: Зерттеу жұмысы топта жақсы жүргізілді.

Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1: CLIL әдістерін көбірек қолдану.

2: Ресурстардың әр-түрлілігі.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Кейбір орыс тілдес сыныбының оқушыларына тапсырмаларды дайындау уақытында қосымша уақыт керек. Соны келесі сабақ жоспарлағанда ескертемін.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу