Өркениеттердің сауда-экономикалық саладағы байланыстары. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: Сынып: 9 | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
10А.4. Өркениеттердің өзара байланысы | ||||||||
Сабақ тақырыбы: | Өркениеттердің сауда-экономикалық саладағы байланыстары | |||||||
Оқу мақсаты: | 10.1.4.1 өркениеттердің дамуындағы әлемдік сауданың ролін анықтап, оның себеп-салдарын сипаттайды 10.1.4.2 әлемдік экономиканы дамуытудағы халықаралық ұйымдардың ролін анықтайды | |||||||
Сабақ мақсаттары | ||||||||
Тарихи концепт: | интерпретация | |||||||
Жетістік критерииі | Оқушылар көрсетеді: | |||||||
Тілдік мақсаттар. Пәндік лексика және терминология, | Оқушылар жасай алады: Тарихи дереккөздерімен жұмыс (оқылым) Өз пікірлерін дәйекті айта алады (айтылым) Зерттеу нәтижелерін жазбаша және ауызша жеткізеді (айтылым және жазылым) Сауда, халықаралық сауда, хақыралық экономикалық ұйымдар Халықаралық ұйымдар мен әлемдік сауданың қызметі .... болып табылады Қазақстанның ӘСҰ қосылуының пайдасы келесідегідей болды.... Жаһанданудың жағымды әсері ... Жаһанданудың жағымсыз әсері ... | |||||||
Құндылықтар дыдарыту | Тарихи тұтастыұ, мәдениет, тіл; Қазақстан Тәуелсіздігі, азаматтық жауапкершілік | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы, өнер, әдебиет | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтордан ақпарат іздеу және талдау, презентация жасау | |||||||
Бастапқы білім | Оқушылардың бастапқы білімі 7-10 сыныптардағы Шығыс пен Батыстың экономикалық дамуы, оның ішінде 7 сыныптағы Ұлы жібек жолының қызметі, Ұлы географиялық ашылулар 8-10 сыныптарда Батыс Еуропа, Ресей, Жапония сияқты мемлекеттердің феодалдық қоғамнан капиталистік қоғамға көшуіне әсер етті. Бұл экономикалық дамуду моделдеу, экономикалық жүйе мен жаһандануға үлкен әсерін тигізді. Рекомендованные предварительные знания включают знания из курса 7 -10 классов по развитию экономики на Западе и Востоке из 7 класса о функционировании Великого шелкового пути, Великих географических открытиях, 8-10 классах по переходу от феодального строя к капиталистическим отношениям в Западной Европе, России, Японии, так как это работа по моделям развития экономики и экономических систем и влиянию глобализации на развитие экономики. | |||||||
Сабақтың кезеңдері | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
1 сабақ | ||||||||
Сабақтың басы | ПСМ: оқушыларға 2-3 сөзді көрсету 1.«Сауда әлі бірде-бір елді күйреткен жоқ». Бенджамин Франклин 2.«Сауда барлық адамзатты бір мүдде мен қажетілікке бағытталған тұтас ағайындыққа ұйымдастырады ». Джеймс Абрахам Гарфилд 3.«Сауда - бұл әлем елдері арасындағы серкітестікті нығайтатын немесе әлем елдері арасындағы қақтығыстарды туындататын құрал». А. Смит. Оларды осы сөздердің төңірегінде өз ойларын ортаға салып, айтылған сөздерге дәлел бола алатындай мысалдар келтіруін сұраңыз. | Историческое значение Великого шелкового пути в утверждении человеколюбия и гармонизации культур разных народов. http://vsemirnaya-istoriya.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=211:znacheniya-puti&catid=19&Itemid=5 Работорговля в Африке | ||||||
Сабақтың ортасы | Оқушылардың білім белсенді ету мақсатында әңгіме жүргізіңіз: -Айырбас қашан пайда болды? -Халықаралық сауда деген не? -Адамдар өміріндегі сауданың орны қандай? -ортағасырлар мен жаңа замандағы өзіңізге белгілі сауда бағыттарын атаңыз. (Ж)(ҚБ) Оқушыларғы әлемнің кескін картасын таратып, сауда бағыттарын түсіруді (сызуды) сұраңыз. 1.Ұлы жібек жолы 2.«Алтын үшбұрыш» 3.«Колумб жолы» («Колумб дорогу») Осы халықаралық сауда жолдарының адамзат үшін маңызы мен рөлі туралы қысқаша аннотация жазуларын сұраңыз. (Т)(ҚБ) кішігірім-дебат ұйымдастырыңыз «Халықаралық сауда қоғамға көп пайда/зиян әкелді» Әр спикерді 1 минуттан арттық сөйлемеуін талап етіңіз. Қалған оқушылар әлемдік сауда бойынша + және кестесін толтырады. | http://bibliothai.ru/country http://the300spartans.ru/rabotorgovlya-v-afrike/ Глава 17: Золотой треугольник работорговли http://lifesource.ru/zolotoj-treugolnik.html Осознание трагедии – путь к преодолению ее последствий http://www.un.org/ru/events/slaveryremembranceday/2007/backgrounder.shtml Бремя белого человека. История трансатлантической работорговли. http://grey-croco.livejournal.com/719197.html Что привез из Америки Колумб http://www.portalostranah.ru/view.php?id=328&page=2 Золотой треугольник /gosudarstvo/monarkhiya-v-tailande/664-zolotoj-treugolnik-korolevskij-proekt-fonda-razvitiya-mae-fah-luang.html «Золотой треугольник»: наркоиндустрия Юго-Восточной Азии
| ||||||
Сабақтың соңы 10 мин. | Пленарлық отырыс: тұжырымдар жазылған карточкаларды таратып «себеп», «салдар» бойынша сәйкестендіріп орналастыруына сұраңыз Халықаралық сауданың әсерінің көрсеткіштері: 1.мемлекеттердің экономикалық рессурстармен біркелкі қамтамассыз етілмеуі; 2.әр түрлі мемлекеттердегі өндіріс тиімділігінің айырмашылқтары; 3.Азаматтар неғұрлым көп тауар сатып ала алады; 4.мемлекеттер шетелден келетін тауарға тәуелділік артады; 5.жергілікті өндіріс орындарының кірісі төмендейді; 6.мәдени байланыстар күшейеді; 7.дін мен ғылыми жетістіктердің таралауы; 8.әр түрлі аурулардың таралуы; | https://sputnikipogrom.com/asia/58115/golden-triangle/#.WJKv5FOLTIU § 4. Экономические причины и последствия Великих географических открытий http://www.studfiles.ru/preview/5754407/page:4/ | ||||||
2 сабақ | ||||||||
Сабақтың басы | ПСМ: «Халықаралық экономикалық ұйымдар» атты бейнематериалды көрсетіп, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауды сұраңыз. Халықаралық экономикалық ұйымардың атауын оқушылар дәптерлеріне жазады.
| Международные экономические организации | ||||||
Сабақтың ортасы | (Т)(ҚБ) «әлемдік экономиканы дамытудағы халықаралық ұйымдардың ролі қандай» сұрағы бойынша зерттеу жүргізіп, тірек схема толтырады. Халықаралық Экономикалық ұйым (МЭО) (атауы) Кескін картаға ұйымға кіретін мемлекеттерді белгілеп, келесі критерийлер бойынша сипаттау:
2.ретінде әрекет етеді 3.мысалы (Д)(ҚБ) топтың бір мүшесі шығып, топтық зерттеудің нәтижесін ұсынып, түсіндіреді. Барлық топтар өз зерттеулерін ұсынған соң келесі критерийлер бойынша дауыс беру жүреді: 1.жауаптың толықтығы (шаблонды қолданылуы) 2.дәйектердің сапасы (мысалдарды таңдау) 3.араторлық шеберлік | Международные экономические организации http://www.aup.ru/books/m175/5_2.htm ИНФОГРАФИКА: Цели и задачи присоединения Казахстана к ВТО http://bnews.kz/ru/infographics/infografika_tseli_i_zadachi_prisoedineniya_kazahstana_k_vto_chast_3 Вступление в ВТО: преимущества и недостатки http://articlekz.com/article/11131 | ||||||
Сабақтың соңы | (Д)(ҚБ) «Қазақстан не себепті ДСҰ қосылды?» тақырыбында оқушыларға қысқаша есеп жазуды ұсыныңыз Мұғалім төменде берілген халықаралық экономикалық ұйымдарды қолданып, ұсына алады ӘСҰ (ВТО) ОПЕК ШЫҰ (ШОС) ХВҚ (МВФ) ЕАЭО (ЕАЭС) ЕврАзЭС (ЕврАзЭО) | |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Тарихи дерекөзін талдап, жоғары деңгейдегі сұрақтарға оқушылардың жауап беруі кезінде және зерттеу жағдайын моделдеу кезінде дифференциацияны көруге болады | Қалыптастырушы бағалау дереккөзінен ақпаратты алу дағдысы мен картадан көрсету кезінде мүмкін болады; Оба ауыруының жылдам таралуының себептеріне баға береді. | Сергіту сәті | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру