Квадрат теңсіздіктерді шешу. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 5 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.4А Теңсіздіктер

Мектеп: Астана қаласындағы физика-математика бағытындағы

Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Сабақ 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңсіздіктерді шешу

Сабақтың түрі

Кешенді қолдану сабағы

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.8

квадрат теңсіздіктерді шешу

Сабақтың мақсаты

Әртүрлі әдістер арқылы квадрат теңсіздіктерді шешеді.

Бағалау критерийлері

Дағды

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Квадрат теңсіздіктерді шешу әдістерін біледі

Қолдану

Квадрат теңсіздіктерді шешеді

Анализ және синтез

Квадрат теңсіздіктің қандай түріне жататынын талдайды.

 Тілдік мақсат

 

Оқушылар нақты жағдайда квадрат теңсіздіктің шешімі неге олай болатынын түсіндіреді.

Пәндік лексика және терминология

квадрат теңсіздік

көбейтінді

аралық

бос жиын

дискриминант таңбасы

теңсіздіктер жүйесі

теңсіздіктер жиынтығы

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Дискриминантты есептейміз.

Екмүшенің квадратын бөліп аламыз.

Егер көбейткіштердің таңбасы бірдей болса, көбейтіндісі оң сан.

Егер көбейткіштердің таңбасы әртүрлі болса, көбейтіндісі теріс сан.

Параболаның сұлбасын саламыз.

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, топта жұмыстану дағдысы.

Сабақтың мазмұны арқылы жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс

Математикалық моделі квадраттық функция болатын әртүрлі жағдайларда квадрат теңсіздіктерді шешу дағдысы қажет болады.

АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

Оқушылар сызықтық теңсіздік пен квадрат теңдеулерді шеше алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

3 мин

Ұйымдастыру бөлімі

Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды.

Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылармен шыққан жауаптар мен теңсіздікті шешу әдістерін талқылау, оларға қай әдіс тиімді көрінді, неге.

Презентация

1-2 слайдтар

Оқушылардың жұмыстары

Сабақтың ортасы

30 мин

3 мин

7 мин

Топпен жұмыс

Әрбір топ 4-5 оқушыдан тұрады. Топтың әрбір мүшесі бес тапсырманың бірі жазылған карточканы алады және 5 бірдей бөлікке бөлінген А4 парағының сәйкес жолына шешімін жазады. Мұғалімнің белгісімен карточка келесі оқушыға беріледі, осылайша топтың әрбір мүшесі карточкадағы тапсырманы орындап шығады (мұғалім карточканы шеңбер бойымен беру ретін түсіндіреді). Карточка бастапқы оқушыға қайта келгенде мұғалім оқушыларға тапсырмалардың шешімдерін таратады (Әдістемелік нұсқаулықты қараңыз). Оқушылар өздерінің шешімдерін бағалайды және барлығы дұрыс болса + таңбасын, қателер болып немесе толықтырулар енгізу керек болса – таңбасын қояды. Кейін оқушылар шешімі жазылған парақты келесі тапсырманы тексеру үшін екінші оқушыға береді. Осылайша әрбір оқушы барлығының бір тапсырмасын тексереді және барлық тапсырма тексеріліп шығады.

Жұмыс оқушыға қайта келгенде ол – таңбасы қойылған тапсырмаларға қатемен жұмыс орындайды, өз тапсырмасы бойынша басқа оқушыларға кеңес береді.

Тапсырмалар:

1) теңсіздігінің қанша бүтін шешімі бар?

2) теңсіздігін шешіп, барлық бүтін шешімдерінің қосындысын көрсетіңіз.

3) -1000237, , π, 6,(3), сандарының қайсысы

теңсіздігін қанағаттандырады?

4) Теңсіздікті шешіңіз .

5) функциясының таңбатұрақтылық аралығын табыңыз.

Рефлексия

Вагондар. Әрбір вагон бір тапсырмаға сәйкес орналасқан: бірінші вагон –№1 тапсырма т.с.с Оқушыларға тапсырмасы жеңіл, тез, дұрыс орындалған вагонға жасыл стикер, ал тапсырмасы қиын болған вагонға қызыл стикер жабыстыру ұсынылады. Оқушылардың қиналған тұстарын талқылау.

Жеке тапсырма

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Теңсіздікті әртүрлі әдістермен шешіңіз:

а) ; б) ; в) .

Қосымша тапсырмалар

В деңгейі

теңсіздігі х-тің кез келген мәнінде орындалады деген дұрыс па?

С деңгейі

теңсіздігін қанағаттандыратын сандардың ішінен теңсіздігін де қанағаттандыратын сандарды табыңыз.

Қосымша 1

3 слайд

Қосымша 2

4 слайд

Сабақтың соңы

1 мин

Үй тапсырмасы

1. ≤0 теңсіздігінің шешімі болатын аралықтың ұзындығы қандай?

2. а –ның қандай мәнінде өрнегі –10-нан артық болады?

3. Теңсіздікті шешіңіз: .

Сабақты қорытындылау

Мұғалім квадрат теңсіздіктерді шешуге аналған бес сабақты қорытындылайды.

5 слайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар басқа сыныптастыраны көмектесу үшін жұппен жұмыс орындалады.

Оқушылар есептер шығару барысында бір-бірін бағалайды.

Мұғалім сыныпты аралап жүріп, ауызша комментарийлер ұсынады.

Оқушылар сабақ бойы іс-әрекет түрлерін өзгертіп отырады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу