Ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің таралуы. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


 Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2.D

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің таралуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.2 - ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу

 Сабақмақсаттары

- Ауаның құрамын оттектің пайыздық мөлшерін білу және тәжірибе жүзінде дәлелдеу

- Жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу;

-

 Бағалаукритерийлері

- Ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін біледі

-ауа құрамының 1/5 бөлігі оттектен тұратынын тәжірибе жүзінде дәлелдей алады.

-

 Тілдікмақсаттар

 

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: арнаулы лексиканы қолданып, жер қыртысындағы және ауадағы оттектің құрамына қатысты сұрақтар қою және жауап беру.

Пәндік лексика және терминология

Элементтер, газдар, жер қыртысы, оттек, атмосфера

пайыздық құрамы, құру, сәйкес келу, компонент

Құндылықтарды дарыту

 

 

Ашықтық. Барлық іс-әрекеттер мен талқылаулар ашық түрде жүреді, өз білгендерін өзге құрбыларымен ашық бөліседі.

Құрмет. Сабақ барысындағы іс-әрекеттер өзара құрмет ұстанымы негізінде жүзеге асады, бір-бірінің пікірін құрметтеп, оларды соңына дейін тыңдайды, өз ойларын еркін айта алады.

Ынтымақтастық. Практикалық жұмысты орындау барысында антымақтаса, бірлесе жұмыс атқарылады.

Өмір бойы білім алу. Алған білімдері мен дағдыларының алдағы тарауларда қажет болатыны және күнделікті өмірде қолданылатын жерлері айтылады.

Пәнаралық байланыстар

Физика.

АКТ қолдану дағдылары

Презентация.

Интернет ресурстар: http://su0.ru/DE6l

http://ecotestexpress.ru/articles/sostav-vozdukha/

Бастапқы білім

7.2ВАуа. Жану реакциясы

8.2С Химиялық реакциядағы энергиямен танысу

8.1В Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

2-6 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру.

Өткен сабақты пысықтау

Шын /жалған ойыны

Оқушыларға презентациядан алдыңғы тақырыпқа қатысты тұжырымдамалар көрсетіңіз, оқушылар тұжырымдамамен келісетін болса жасыл түсті, егер келіспейтін болса қызыл түсті парақшаны көтереді.

1. Сутек ең жеңіл газ (шын)

2. Сутекті зертханада мыс металымен тұз қышқылын әрекеттестіру арқылы алады (жалған)

3. Сутекке сапалық реакция әк суын лайландыру болып табылады (жалған)

4.Сутек метал оксидтерінен металды бөліп алу үшін қолданылады.(шын)

Оқушыларға сабақ тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

Сабақтың ортасы

7-15 мин

16 -26 мин

27-37 мин

Жаңа тақырыпты алдыңғы біліммен байланыстыру үшін «Қаптағы мысық» ойыны ойнатылады.

сұрақтар мен тапсырмалар:

1) Ауа қосылыс па әлде қоспа ма? Жауаптарыңызды дәлелдеңіздер.

2) Ауаның құрамын сипаттаңыз . 3) Заттардың жануы үшін ең бастысы не керек?

4) Қалай ойлайсыздар, жаңбайтын да заттар болуы мүмкін бе? Жауаптарыңызды түсіндіріңіздер.

5) «Оттың үшбұрышы» дегенді қалай түсінесіз?

Топтық жұмыс : Оқушыларға проблемалық сұрақ қойыңыз.

1.Жанып тұрған май шамды стақанмен жапқан кезде не себепті сөнетінін түсіндіріңіз?

. Жануға оттектің 1/5 бөлігі жұмсалатынын қалай дәлелдеуге болады?

Практикалық жұмыс парағындағы нұсқаулыққа сүйене отырып

ауаның 1/5 бөлігі оттектен тұратынын дәлелдейтін тәжірибені оқушыларға жасауды ұсыныңыз.

Жұптық жұмыс : Ауа және жер қыртысын құрастырушыларының құрамының пайыздық мөлшері жазылған элементтер аттарымен кеспеқағаздарды үлестіріңіз. Кеспеқағазда жазылған деректер бойынша оқушылар сәйкес диаграмманы сызулары керек.

Жаңа сабақты бекіту кезеңі

Жаныптұрған шырақтарды әр түрлі көлемді стакандармен жапқан. Cтакандарда қандай өзгерістер байқалады? Себебін түсіндіріңіз

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

.....................................................................................................................

Оттектің таралуы

Пайдалы ақпарат:

http://khimie.ru/novosti/rasprostranenie-kisloroda-v-prirode

Ауаның құрамы:

http://ecotestexpress.ru/articles/sostav-vozdukha/

Диаграммалар:

http://su0.ru/DE6l

Практикалық жұмыс парағы

Жүмыс парағы

Сабақтың соңы

38-40 мин

Рефлексия

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- ненібілдім, неніүйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үй жұмысы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

- Ауа құрамындағы және жердегі оттектің пайыздық мөлшерін біледі;

- Оттектің алынуын, қасиеттерін және қолданылуын біледі және түсінеді.

Кейбір оқушылар:

Оқу мақсатына толық жетеді және практикалық және демонстрацияны талдап, қорытынды жасай алады. Бағалай процесіне белсенді қатысады.

Қалыптастырушы бағалау жүреді. Дер кезінде кері байланыс қажеттілікке орай беріліп барылады.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру