Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты №6 (8 сынып, III тоқсан )

Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты №6 (8 сынып, III тоқсан )



Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты №6
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
Сабақ мақсаты: әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүддемен байланыстыра отырып түсіну;
Сабақ барысы:
1. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
Ж.«Ұшқан ұя» сөзіне кластер құрыңдар.
салт-дәстүр
этнографиялық
энциклопедия
Оқушылардың жауаптары тыңдалып, толықтырылады.
3. Жаңа сабақты меңгерту.
Т. Оқушылар жазушы Б.Момышұлының адамгершілік туралы ой-пікірлерін мәтінді оқи отырып анықтайды.
Имаш атасы Шығармадан үзінді Біздің түсінігіміз
Көпті көрген ақсақал «Сонда Имаш бабам былай деген екен:
Алатаудың қыраны мол еді –
Қырағы болсын құлыным...» Ата-бабамыз барлық игілікті ісін батаменен бастаған.
Ұрпағына ақ тілеуін арнаған абыз «-Атасының қолын ұзартып, қолғабыс беруге келді, - депті шешем ізетпен иіліп...»
Дәл осы үлгі бойынша Қызтумас әжесіне, Момыш әкесіне қатысты суреттелген тұстарын анықтайды. Кестенің 1-бөлігіне кейіпкердің отбасына, бала тәрбиесіне т.б. қатысы, 2-бөлігіне шығармадан дәлел болатын үзінділер, 3-бөлігіне белгілі бір ой-тұжырымы жазылады. Оқушылар үзінділерді топ ішінде талқылап, қорытынды жасайды.
Қабілеті жоғары оқушылар жазушының белгілі бір мәселеге қатысты суреттеулерін анықтап тұжырым жасаса, ал қабілеті төмендеу оқушылар шығарманың жалпы мазмұнымен шектеледі.
Дескриптор
- шығарма мәтінін шолып шығады;
- жазушының адамгершілік туралы ойларын анықтайды;
- өзіндік тұжырым жасайды.
4. Топ мүшелерінің жауабы критерийге сай бағаланады, мұғалім сындарлы кері байланыс береді......


Полную версию материала можете скачать на сайте zharar.com через 10 секунд !!!

