Ғылыми зерттеулер бағыттарын болжау. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары. 2 - сабақ.


САБАҚ ЖОСПАРЫ

Бөлім: 6.4D Әлемді өзгерткен жаңалықтар

Мектеп:

Мұғалім:

СЫНЫП: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ғылыми зерттеулер бағыттарын болжау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.7.1.3. Болашақ ғылыми зерттеулердің бағыттарын болжау

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • ғылыми зерттеу бағыттарын анықтайды;
  • ғылыми зерттеулердің бағытын болжайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

ауызша және жазбаша түрде ғылыми жаңалықтарды болжай алады:

Пәнге тән лексика мен терминология:

Патент , мини проект, зерттеу

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Мен … ойлаймын.

Мен …. тақырыбында зерттеу жүргіздім.

Менің зерттеуімнің ақпарат көзі ретінде ... қолдандым.

Ең тиімді тәсіл …

Берілген үлгі .. көрсетеді.

(Қорытынды ретінде … / Мен келесі … қолдану мысалдарын ұсынамын).

Бағалау критерийлері

-берілген сөздерді қолдана отырып берілген жобаны орындайды;

-өз идеялары мен болжамдарын ұсынып, патенттеуге өздері құрастырған құрылғыны ұсынады

Құндылықтарды дарыту

«Мәнгілік ел» құндылықтары

Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің жалпы әлемдік және өңірлік проблемаларды шешуге жаhандық қатысуы;

Білім құндылықтары:

Құрмет;

Өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыстар

Физика, биология, медицина және химия пәндерімен пәнаралық байланыс жұреді.

Бастапқы білім

5 сынып «Жаратылыстану» пәнінен оқушылар әлемді өзгерткен ғылыми жаңалықтарды атай алады және мысалдар келтіре алады, ғылымдағы болашақ зерттеулер үшін идеяларды ұсынады.

Ж О С П А Р

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-6 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сынып оқушыларын 4 топқа өз қалауыңыз бойынша бөліңіз.

Топ-сынып форматы. Топта келесі сұрақтарды талдауды ұсыныңыз.

  • Болашақта қандай қалада тұрғыларың келеді?
  • Өздерің тұратын жердің қандай болғанын қалайсыңдар?

Оқушылар топта талқылаған жауаптарын сынып форматына ұсынады.

Дескриптор:

  • шығармашылығы
  • жаңашылдығы

Дескриптор бойынша бағалау

2.Мақсатты тұжырымдау. Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын және бағалау критерийлерін шығарады

Слайдтар №1-3

Мини-жобаларды құрастыру бойынша нұсқау.

http://festival.1september.ru/articles/639525/.

«Идеялар генераторы»

https://www.googlesciencefair.com/springboard/ru/

Сабақтың ортасы

7-37 мин

3. Оқушыларға мәтін таратыңыз, жеке оқып, ашылған жаңалықтардың астын сызуды және топта талдай отырып, мәтінге атау беруді ұсыныңыз.

4. Оқушыларға өнертабысты патенттеу рәсімдемесі туралы слайдты қолдана отырып түсіндіріңіз.

5. Оқушыларға «Болашақтың қаласы» жобасын орындауды ұсыныңыз. Бұл үшін оқушыларға зерттелетін тақырыппен байланысты сөздердің тізімі беріледі. Топтағы оқушылар берілген сөздерден топ идеясын орындау үшін өздеріне қажеттісін таңдайды.

  • Қаланы жақсарту мақсатында қандай өнертабысты патентке ұсынасың?

Әр топ сұрақты толық ашу үшін, постер құрастырады. Әр топтан патенттік қазылар алқасының бір мүшесі таңдалады. Қазылар алқасы қандай өнертабысқа патент берілуі керек екенін шешеді.

Одан әрі шығармашылық табыс тілей отырып, «Патенттер» беріледі.

Оқушыларға арналған «Патенттерді» дайындаңыз.

Оқушыларға алдын ала дескрипторды ұсыныңыз.

 Дескрипторлар Оқушылар

- Жобаны зерттеу барысында тұратын жеріне қажет жобаны анықтайды

  • жаңашылдығы
  • эстетикалығы
  • қолайлы инфрақұрылымы
  • адам өміріне қажеттілігі

Слайд № 4 Қосымша 1.

патенттер туралы

http://www.kazpatent.kz/index.php/ru/

Болашақтың байланысы:

https://www.youtube.com/watch?v=u1mlbl67RbI

Пинкод «шароскоп»

https://www.youtube.com/watch?v=N3FCcyqQvA8&list=PLeVA7eICJ6d0LiK0uJbQRoIoTePZTobku

Слайдтар №5-7

Сабақтың соңы

38-40 мин

Кері байланыс

Үй тапсырмасы: Өткен материалдарды қайталау.

Слайд №8

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар орындай алады:

Жобаның маңыздылығын ескеріп, берілген сөздерді қолдана отырып, жобаны орындайды.

Көбірек оқушылар: Топтағы жұмысты ұйымдастырады, ерекше идеялар ұсынады

Сабақтың әрбір кезеңінде ЖАД анықтау үшін оқушылардың үйренгенін бағалау үшін қолданатын сұрақтар берілді. Келесі кезеңде тәжірибе жұмысын орындау барысында оқушылардың зерттеушілік дағдыларының деңгейі бағаланады. Сабақтың соңында рефлексия жүргізіледі.

Қауіпсіздік техникасы ережелері және денсаулықты сақтау бойынша ақпарат беріледі.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу