Бұлшық еттің құрылысы. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

  • Бөлім: 6.3В Энергия және қозғалыс
  • Мектеп:
  • Күні:
  • Мұғалімнің аты-жөні:
  • Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

  • Сабақ тақырыбы

Бұлшық еттің құрылысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.2.4 бұлшық еттің құрылысын сипаттау

Сабақ мақсаттары

оқушылар:

  • адамның негізгі бұлшық ет топтарын қарастырады және олардың қызметін сипаттайды;
  • бұлшық ет құрылысымен және олардың атқаратын қызметімен танысады;

Бағалау критерийлері

оқушылар:

- адамның негізгі бұлшық ет топтарын ажырата алады;

- адамның негізгі бұлшық ет топтарының қызметін сипаттай алады;

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

- адамның негізгі бұлшық ет топтарын ауызша ажырата алады;

- адамның негізгі бұлшық ет топтарының қызметін ауызша және жазбаша сипаттай алады;

- адамның негізгі бұлшық ет қызметін ауызша және жазбаша түсіндіре алады;

Пәнге тән лексика мен терминология:

Бұлшықеттер, жүрек бұлшықеті, бұлшықет талшықтары, актин, миозин, бірыңғай салалы бұлшықет.

Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестер:

• Адам бұлшық еті бірнеше функцияларды орындайды, олар ......,• Адам адам бұлшық еттерінің мынадай түрлері бар: ...... ........Глоссарий

Қазақша

На русском

In English

Бұлшықет

Мышцы

Muscle

Бұлшық ет талшығы

Миофибриллы

Myofibril

Жүрек бұлшықеті

Сердечная мышца

Heart/cardiac muscle

Актин

Актин

Actin

Миозин

Миозин

Myosin

Көлденең жолақты бұлышқет

Поперечно - полосатые мышцы-

Striatedmuscle

Бірыңғай салалы бұлшықет

Гладкие мышцы

Smoothmuscle

Құндылықтарды дарыту

 -Өмір бойы оқуға құштарлық, қоршаған ортаны танып-білуге құштарлық;

 -Оқушылардың бірін-бірі сыйлауы, мұғалімді сыйлауы;

 -Оқушылардың айтқан пікірлері мен ойына сыйластықпен қарау;

 -Сабақ сыйластықты, ынтымақтастықты, академиялық шындықты дарытуға бағытталған;

 -Құндылықтарды дарыту жұптық жұмыстарды ұйымдастыру, жеке жұмыстарды орындау барысында жүзеге асады.

 Пәнаралық байланыстар

Сабақ тақырыбы бұлшықет құрылысы болғандықтан болғандықтан, тақырып биология және анатомия курсымен байланысты оқытылады.

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламторға қосылған ноутбуктар арқылы «Twig-bilim.kz» ресурсын пайдаланып оқыту.

Ғаламтордан қажетті ақпараттарды тауып, пайдалана білу

Бастапқы білім

5 сынып, Жаратылыстану

5.5.2.1 тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіру және түсіндіру

5.5.2.2 әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу

5.5.2.3 денелер қозғалысының себебін анықтау

ЖОСПАР

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-4 мин

    • мин

1. Миға шабуыл

Оқушыларға ойлану үшін сұрақ қойылады:

«Біздің денеміз кеңістікте қалай қозғалады (қандай мүшелерге байланысты)?

Оқушылар бұл - сүйек немесе бұлшық ет деп жауап бере алады. Мұғалім бұлшықет пен сүйектердің бірге жұмыс істеу арқылы ағза қозғалатынын түсіндіруі қажет. Осы арқылы сабақтың мақсаты айқындалады. 2. Глоссариймен жұмыс

Қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде терминдердің мағынасын сұрау.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады, түсіндіреді, бірін-бірі толықтырады.

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • адам бұлшықетіне қатысты терминдердің мағынасын түсіндіре алады.

Презентация

Презентация

Глоссарий

Сабақтың ортасы

10-19 мин

20-22 мин

23-31 мин

32-36 мин

3. Жаңа тақырыпты түсіндіру

Слайд бойынша мұғалім бұлшықеттің құрылымы түсіндіріледі.

Бұлшық ет- адам және жануар ағзасында орналасқан мүше. Ол ағзада қозғалу функциясын атқарады .

Бұлшық ет денесі- бұлшық еттің етті бөлімі

Сіңір – бұлшықетті сүйеккі жалғайтын құрылым.

Бұлшық ет талшығы – бұлшық еттң құрылымдық бөлігі

Бұлшық ет шоғыры- бұлшық ет талшықтарының жиынтығы.

Мұғалім бұлшық ет суретін таратады. Оқушылар сызбаға сай бұлшық ет құрылысын дәптерге жазып алады.

4. Сен білесің бе ...

- Адам денесі алты жүзден астам бұлшықеттерден тұрады. Олардың барлығы қатаң белгіленген функцияларын орындайды.

- Барлық бұлшықеттердің 25% -ы адамның бетіне және мойнына шоғырланған, соның арқасында біздің бет-әлпетіміз әртүрлі бола алады.

- Француз невропатологтарының айтуы бойынша, жылап жатқан адам бұлшықеттердің 43-сін қозғалтады, тек 17 бұлшықеті күлген кезде қимылдайды. Бір-бірімен сөйлесіп жатқанда, бізде мойынның, тілдің, жіліктер мен еріннің бұлшықеттерінің 100-і қимылдайды.

5. Жаңа білімді бекіту

Оқушылар жаңа білімді бекіту үшін қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды.

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • өзін-өзі бағалауы;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

-адамның негізгі бұлшық ет топтарын ажырата алады;

  • адамның негізгі бұлшық ет топтарының қызметін сипаттай алады;

6. Білімді тексеру

Оқушылар шағын видео арқылы бұлшық ет құрылысын түсіндіреді. Оқушылар бір-бірін толықтырады.

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • өзін-өзі бағалауы;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

-адамның негізгі бұлшық ет топтарын ажырата алады;

  • адамның негізгі бұлшық ет топтарының қызметін сипаттай алады;

презентация

қосымша 1

Презентация

Қосымша 2

Қосымша 3

Сабақтың соңы

37-40 мин

7. Кері байланыс `Көңіл-күй`

  • Бүгін сабақта мен білдім…….
  • Маған ұнағаны……….
  • Мені қызықтырды……..
  • Бұл сабақ мені…….үйретті
  • Сабақ уақытында алған білімнің маңызы және құндылығы қандай?

Кері байланыс

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар

адам бұлшықет бөлімдерін сипаттай алады.

Оқушылардың көпшілігі -адам бұлшықет қызметін сипаттай алады.

Кейбір оқушылар

адам бұлшықет қызметін сипаттау арқылы жануарлар бұлшық етінен айырмашылығын анықтап сипаттай алады.

  • Сабақ барысындағы мұғалімнің қолпаштау сөздері; «жарайсың», «тамаша», «осылай жалғастыр» тб
  • Өздік жұмысты-өзіндік бағалау
  • Өз-ара бағалау
  • Оқушылар адам бұлшық ет құрылысы мен қызметін сипаттау барысында сыни ойлау дағдыларын қолдану арқылы қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау

Ноутбуктармен жұмыс барысында қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу