Тірі және өлі табиғаттағы процесстер. Жаратылыстану, 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Сабақ тақырыбы : 5.3 А Тірі және өлі табиғаттағы процесстер | Мектеп: Алматы ХБН | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Оқытушы: Қабылбек .К | |||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 5 сынып | Сабаққа қатысушылар саны: | Сабаққа қатыспаушылар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Тапсырмалармен жұмыс жасау барысында академиялық шыншылдықты бойына дарытады. Топтық жұмыс арқылы бір-біріне деген құрмет арта түседі. Оқушыларға табиғатты аялауға кеңес беріледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Тірі организімдердің негізгі қасиеттерін сипаттай отырып сонымен қатар олардың құрлымдық деңгейлерін ажырату . | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Оқушылар тірі табиғатпен өлі табиғатты ажырата алады және өзара байланысын сипаттайды. (оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым дағдылары) Арнайы пәндік лексика мен терминология:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар: Оқушыларға осы тарауды игеруге қажетті білім, дүниетану оқулығы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс –әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың Басталуы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Оқушыларға өзін сынап көру тапсырмалары беріліді беріледі , слайдта бірнеше суреттер беріледі , оқушылар тірі ағзаны ажыратады. және себебін түсіндіреді.
(4 мин) Тірі организімдердің зат алмасу туралы ейне материял ( 2 мин ) http://bilimland.kz/kk/content/structure/1773-tuqym_qualau_aqparattary_zhane_onyng_zhasushada_zhuzege_asuy#lesson=12803
Оқушылар шағын екі топқа бөлінеді , топқа бөлінген оқушыларға тірі организімдерге қандай қасиеттер тән екендігі тапсырмаға беріледі , топтар бірігіп кем дегенде 4 түрлі барлық тірі организімдерге тән қандай қасиеттер бар екендігін зерттеп ойларын ортаға салады. Топтар тапсырманы орындауға 5 мин уақыт беріледі , ойларын жеткізуге 3 мин уақыт беріледі. ( 8 мин ) 3. Балалардың жауаптары негізінде сабақ бөлімі қысқаша түсіндіріледі ( 5 мин ) 4. Жұптық жұмыс Оқушылар жұбына суреттер таратылып беріледі , оқушылар өздерінің түсініктеріне сүйене отырып тірі организім деңгейлерін ретімен орналастырады. Жұптардың жұмысы тексеріліп , тақтада бір жұп өз жұмыстарын көрсетіп себебін түсіндіреді , критерий арқылы жұптардың жұмысы бағаланады , тақтада тапсырманың дұрыс реттілігі көрсетіледі. ( 5 мин ) 5. Балалар жауабы негізінде сабақ түсіндіріледі ( 5 мин ) 6. Сабақты бекіту тапсырмалары . ( 5 мин ) Тапсырма 1 Жеке жұмыс Төмендегі берілген сөйлемді оқып тірі организім қасиетіне сәйкес келетін келмейтінін анықтаңыз.
Тапсырма 2 Тірі организім құрлым деңгейлерін жоғарыдан төменге қарай орнаастырңыз. Биосфералық деңгей --------................................ ................ ................ ............ ................. Қортынды ( 3 мин ) Рефлексия ( 2 мин ) Үй тапсырмасы : Тіршілік деңгейлерінің бір-бірімен қандай байланысы бар ?
| http://www.bilimland.kz/kk/home#lesson=13807 http://www.bilimland.kz/kk/home#lesson=13807 Экожүйе суреттері, деректері http://www.tutorvista.com/content/biology/biology-i/environment/biosphere.php http://ecosystem.outdoorvital.com/ http://www.authorstream.com/Presentation/ishwarkm-1369508-ecosystems-ppt/ | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – сіз қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлайсыз? | Бағалау - сіз оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Балалардың тапсырма орындауы сұрақтарға жауап беруі , белсенділігі ауызша бағаланады. | АКТ , Экология , жаратылыстану | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Тірі организмге тән қасиеттермен олардың тіршілік деңгейі туралы біледі. Кейбір оқушылар Тіршілік деңгейлері арасндағы байланысты атап бере алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша сұрақтар Сабақтың міндеттері/Оқу міндеттері шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Қысқаша бағалау Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет Сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды