Өсімдіктерді қорғаймыз. Жаратылыстану, 3 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
|
| |||||||||||
Оқу мақсаты: | 3.2.1.5 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау; 3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтау. | |||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Өсімдіктердің жойылу себептерін атайды. | |||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||
Тілдік мақсат |
| |||||||||||
Құндылықтар | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуін тәрбиелеу | |||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі. | |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Таныстырылыммен жұмыс | |||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Өсімдіктердің адам өміріндегі маңызымен және өсімдіктер санының азаю себептері | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Сабақта жоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 1 минут 1 минут 4 минут | Ойсергек. Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызып төмендегі өлең жолдарын айтқызу. Көңілденіп шаттанып, Айналама қарайын. Қуанышын көршімнің Күн нұрына балайын Алақанды көршіме Соғып -соғып алайын, Бүгінгі келген қонақпен, Амандасып алайын. Топқа біріктіру. Оқушыларды «Ұсақжемісті мүкжидек», «Кәдімгі емен», «Інжугүл», «Жаңғақтұмсықты лотос» гүл атауларына сәйкес топтарға біріктіру. Өсімдіктер туралы ақпарат. Әр топ атауына сәйкес оқулықта берілген ақпаратты пайдаланып, хабарлама дайындайды. Сұрақтарға жауап беру. - Қандай ақпарат алдың? - Бұл өсімдік- терге не ортақ? - Мұндай өсімдіктер сенің туған өлкеңде өсе ме? - Ғаламшарымыздағы барлық өсімдік жойылып кетсе, не болады? | Шаттық шеңбері Слайд №1,2,3 «Ұсақжемісті мүкжидек», «Кәдімгі емен», «Інжугүл», «Жаңғақтұмсық-ты лотос» гүл атаулары жазылған парақшалар Слайд №4,5 | ||||||||||
Сабақтың ортасы 2 минут 2 минут 8 минут 7 минут 1 минут 2 минут 9 минут | Ойлан. Оқушылар өсімдік әлемін қорғау үшін адам не істейтіні туралы ой бөліседі. Бұл сұрақты жұптарымен бірге талқылауды ұйымдастырып, оқушыларға жауаптарды қағазға жазып алу тапсырылады. Кейбір жауаптарды тақтаға жаздырып, адамдардың қамқорлығы өсімдіктің көптүрлілігін сақтап қалуға көмектесетіні жайлы қорытынды жасалады. Оқушылар өсімдіктерді қорғау туралы ұсыныс білдіріп, жойылып кетудің алдын алу шаралары туралы әңгімелесіп, оларды көбейту жолдарын табуға талпынады. Мұғалімнің түсіндіруі. Біздің елімізде табиғат жағдайының өзгеруінен кейбір өсімдіктерге жойылу қаупі төніп тұр. Бұл өсімдіктер Қазақстанның Қызыл кітабына енгізілді. Кітаптың қызыл түсі қауіп белгісін білдіреді әрі адамдардың назарын жойылып бара жатқан өсімдіктерге аударуға ықпал етеді. Қызыл кітап мезгіл-мезгіл өсімдіктер туралы жаңа мәліметтермен толықтырылып отырады. Зертте. Оқушылар жұптасып, Қызыл кітаптың беттері неліктен түрлі түсті екендігін анықтайды. Олардың қолында «Біз енді көре алмайтын өсімдік түрлері», «Аса сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер», «Саны күрт азайып бара жатқан өсімдіктер», «Бұрыннан саны аз өсімдіктер», «Жойылмай, аман қалған өсімдіктер» деп жазылған үлестірме парақшалар болады. Оқушыларға Қызыл кітаптың беттері қара, қызыл, сары, ақ, жасыл болатынын айтып, қолдарындағы үлестірме парақшалардың жиектерін жазуға сәйкес түске бояуды тапсыру. Түстерді өз ойлары бойынша таңдайды. Олардың жұмыстарын жауаптарымен салыстыру. Жауаптары: Кітаптың түсі – қауіп-қатер белгісі, өсімдіктердің жойылып бара жатқанына назар аудартады. Қызыл кітап түрлі түсті беттерден құралады. Қара түсті беттерде енді біз ешқашан көре алмайтын өсімдік түрлерінің тізімі жазылған. Олар жер бетінен мүлде жойылған. Қызыл түсті беттерде аса сирек кездесетін және жойылу қаупі бар өсімдіктер жазылған. Сары түсті беттерде саны жағынан күрт азайып бара жатқан өсімдіктер жазылған. Ақ түсті беттерде саны бұрыннан аз өсімдіктер тізімі жазылған. Жасыл түсті беттерде жойылмай, аман қалған өсімдіктер жазылған. Табиғаттың шағым кітабы айдарында оқушылар «Пошташы» ойыны арқылы өсімдіктердің жай-күйімен танысады. Әр топтағы бір оқушы курьер (пошташы) рөлінде ойнап, конверт әкеп береді. Конверттерді топтарға таратып, онда өсімдіктердің адамдарға арналған шағымдары жазылғаны ескеріледі. Оқушылар топта шағымды талқылап, экологиялық ережелермен танысып, оған қатысты жауап жазады. Балалар жауабын конверттерге салып (жауабтарын формативті бағалауда қолдануға болады), адамдардың табиғаттағы тәртіп ережелері туралы талқылап, Қазақстан Республикасы заңнамаларында көрсетілген сирек кездесетін өсімдіктерді жинағаны үшін қолданылатын жазалармен таныстыру.
Сергіту сәті. «Көзге арналған жаттығу» Мұғалім-оқушы диалогі. Сен білесің бе? Оқушылардан неліктен әр елдің өз Қызыл кітабы болуы тиіс екенін талқылау. Халықаралық Қызыл кітап бар ма? Балаларға халықаралық Қызыл кітап бар екенін, оның Швейцариядағы Морж қаласында сақтаулы тұрғанын айтып беру.. Жеке жұмысқа дәптерде берілген тапсырмалармен жұмыс ұсынылады. 18-жұмыс парағы. «Өсімдіктерді қорғаймыз», 20-б. Сұхбат. Оқушылар сұхбат жүргізеді. Олар 3 қатысушыдан жауап алады. Сұрақтарды үй тапсырмасы ретінде талдаған өте маңызды. Соңында олар бұл тапсырмадан қандай білім алғаны туралы қорытынды шығаруы қажет. Бұл тапсырма ақпаратты талдай білуге негізделген. Жауап беруші Қазақстанның сирек кездесетін өсімдіктерін атамауы да мүмкін, бұл жағдайда сұхбат алушы өз білгенімен бөліседі. 19-жұмыс парағы. «Экологиялық ережелер», 21-б. Мен өсімдіктерді қалай қорғаймын? Оқушылар ағашқа бекітілген жапсырмаларға адамдардың табиғатта өзін ұстау ережесін жазу керек. Тапсырманы орындау барысында оқушылар сабақтың қорытынды тұжырымдарын бекітеді. (Жауаптары: табиғат аясында қоқыстарды, сынған шыны заттарды, пластикалық бөтелкелерді қалдыруға болмайды; орманда от жағуға болмайды, амалсыз от жағуға тура келген жағдайда оны өшіріп кетіңіз; жапырақтарды, гүлдерді, өсімдіктерді жұлуға болмайды; өсімдіктерді қазып алуға болмайды) Шатасқан әріптер. Тапсырманы орындау үшін әріптерді магнитке бекітіп, магнитті тақтаға орналастыру қажет. Оқушылар сөйлем шыққанша әріптердің орнын ауыстырады. (Жауаптары: A) Сәуір болмай, тәуір болмас. Ә) Қыстағы қар – жерге ырыс, жердегі ылғал – елге ырыс. Б) Ағаш тамырымен мықты, адам дос-жарымен мықты). Бағалау:
| «Біз енді көре алмайтын өсімдік түрлері», «Аса сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер», «Саны күрт азайып бара жатқан өсімдіктер», «Бұрыннан саны аз өсімдіктер», «Жойылмай, аман қалған өсімдіктер» деп жазылған үлестірме парақшалар Слайд №6 Конверт Слайд №7 https://www.youtube.com/ watch?v=_lx7d4eIkVE Дәптермен жұмыс | ||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Кері байланыс. Эйлер Венн диаграммасын толтыру. Оқушылар стикерлерге өсімдіктерді жазып тақтаға жабыстырады. | Эйлер Венн диаграммасы тақтасы Слайд №8 | ||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Материалдарды игеру деңгейлерінде оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында ақпаратты қабылдаудың әр түрін ескеру. Оқушылардың ақпаратты қабылдауына байланысты тапсырмалар ұйымдастыру. | Сабақ барысында -мадақтау, қолдау сөздер айту арқылы бағалау. -оқушылардың жауаптарын, іс-әрекеттеріне бақылау жүргізіп, түртіп алу арқылы бағалау. | Сергіту жаттығуларын орындағанда, тақтаның алдында топтық жұмыс жасаған кезде оқушылар сынып ішінде жүргенде қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?