Жергілікті өсімдіктер. Жаратылыстану, 2 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

4A бөлім: Тірі табиғат әлемі

Мектеп: Көкшетау қаласындағы

Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні : Шамиганова Р.М..

Сынып: 2В

Қатысқандар:20

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Жергілікті өсімдіктер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

2.2.1.1.Жергілікті ауылшаруашылық өсімдіктерін атау;

Дағдылар:

Бақылау

Түрлі өсімдіктерді сәйкестендіру мақсатында бақылау арқылы сұрақтарға жауап беру

 Сабақ мақсаттары

Жергілікті ауылшаруашылық өсімдіктердің аттарын біледі және ажырата алады.

 Жетістік

 критерийлері

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді

  • Ауылшаруашылық өсімдік аттарын біледі.
  • Оларды бір-бірінен ажырата алады.

 Тілдік мақсаттар

 

  • Ауылшаруашылық
  • Өнім
  • Тоқыма
  • Өсімдіктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Өсімдікті қалай ажырата аласыз?
  • Бұл өнімнен қандай тағамдар жасайды?
  • Олар сіздің дастарханыңызға қалай келеді?

Неліктен

  • …барлығынан алыс жүріп өткенін

түрлі жылдамдықтың тежелу жолы әртүрлі болатынын айта аласыз

Құндылықтарды дарыту

 

 

Сыйластық

Жауапкершілік.

Еңбекқорлық

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі, дүниетану.

Алдыңғы меңгерілген білім

Салт-дәстүр мен ауыз әдебиеті.

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1. Ұйымдастыру.

Психологиялық дайындық:

Терең ғылым сананың,

Тегі көп ой саламын.

Маңыз беріп оқимыз,

Ғылымға кіріспе сабағын.

Суреттермен жұмыс.

Сұрақтар қою:

-Осы суреттердегі заттардың қандай ортақ қасиеті бар?

-Оны қалай дәлелдейсіңдер?

-Ал, қандай сурет артық?

-Неге?

-Ал, қалған суреттерді қандай топқа жатқызамыз?

-Неліктен солай ойлайсыңдар?

-Сондықтан, бүгінгі сабақта біз не туралы білеміз, не туралы айтамыз?

Сабақтың тақырыбы : Жергілікті өсімдіктер

Мақсаты: Жергілікті ауылшаруашылық өсімдіктердің аттарын біледі және ажырата алады.

Сабақортасы

Ой шақыру.

-Балалар, бүгін таңғы асқа не жедіңдер?

Геркулес ботқасы, тәтті тоқаш, какао,нан, көкөністер.

Топтық жұмыс. Оқушылар қойылған екі сұраққа жауап береді.

-Бұл не?

-Оларды қандай азық-түліктерден дайындайды?

-Балалар, ал адам қажетті азық-түлікті қайдан алады?

-Балалар, осы тізімнің ішінен қандай өсімдік атаулары бар?

Оқушылардың жауаптарын тыңдау.

Сұлы, бидай, қияр, қызанақ, какао ағашы.

-Ал, осы өсімдіктерді адам өсіре ала ма?

-Оларды өсімдіктердің қандай тобына жатқызамыз?

-Адам өсімдіктерді тағы қай жерлерде қолданады?

Сондықтан: Адам өз қажеттіліктері үшін өсіретін мәдени өсімдіктерді ауылшаруашылық өсімдіктері деп аталады.Ауылшаруашылық өсімдіктерін егістікте, бау-бақшаларда өсіріледі.Адам күнделікті тамаққа мата, май және дәрі жасауға ауылшаруашылық өсімдіктерінен алынған өнімдерді пайдаланады.

Тірек сөздермен жұмыс:

ауылшаруашылық-сельскохозяйственный-

өнім-урожай-

-Балалар, ауылшаруашылық өсімдіктері бірнеше топқа бөлінеді. Оны өздерін тауып білулерін керек.

Топтық жұмыс.

Оқушыларға бірнеше суреттер беріледі. Олар төрт топқа қажетті суреттерді жапсырады. Әр топ өз жұмыстарын қорғайды, дәлелдеп айтады.

Жемістер

Анар, жүзім,банан, лимон, киви,ананас, шабдалы,өрік

Көкөністер

Картоп,қияр, қызанақ,пияз,қызылша,баялды,сәбіз,орамжапырақ

Дәнді-дақылдар

Арпа, бидай, сұлы, күріш,тары, жүгері,бұршақ,күнбағыс,қарақұмық, үрме бұршақ.

Тоқыма шикізаттар

Зығыр,мақта

Оқулықпен жұмыс.122-123 беттер

Мұғалімнің іс-әрекеті: Тоқыма шикізаттар-зығыр, мата туралы толық түсіндіріп өту.

Зерттейік! Жергілікті жерде өсетін ауылшаруашылық өсімдіктерінсуреттен тап?

Дәптермен жұмыс.96 жұмыс парағы 98 бет

Сөйлемдердегі бос орындарды толықтырып жаз:

Қозғалатын ойыншықтар.

Сабақтың

соңы

Рефлексия

Бүгінгі сабақта не маңызды болды?

Қандай қиындықтар кездесті?

Келесі сабақта не білгілерің келеді?

Денсаулықжәнеұауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Дифференциация?деңгейлік тапсырмалар беру арқылы.

Бағалау.

«Пайыздық көрсеткіш» бойынша бағалау жасау.

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Кабілеті жоғары оқушылар өз беттерімен есеп құрастырып, шығарады.

.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтадифференциациядұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу