Тұтынушылар құқығын қорғау. Құқық негіздері, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тұтынушылар құқығын қорғау

Орал қаласы физика-математика бағытын-дағы Назарбаев Зияткерлік мектебі.

Күні:.

Сынып:10

Мұғалімнің аты-жөні: Хамзина Р.А.

Сабақ тақырыбы

Тұтынушылар құқығын қорғау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • «Тұтынушы нарықтың патшасы ма, әлде құрбаны ма?» сұрағына жауап іздейді
  • Оқушылар тұтынушы құқықтарының бұзылуына байланысты наразылық хаттамасын жазады

 Сабақ мақсаттары

10.3.2.1 Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын ұсыну

 Бағалау критерийлері

Талдау

Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын ұсыну

 Тілдік мақсаттар

 

  • «Тұтынушы нарықтың патшасы ма, әлде құрбаны ма?» сұрағына жауап іздейді (айтылым, оқылым дағдылары)

Оқушылар тұтынушы құқықтарының бұзылуына байланысты наразылық хаттамасын жазады (жазылым дағдысы)

 Пәнаралық байланыстар

Қазақстан тарихы,қазіргі әлемдегі Қазақстан,қазақ тілі.

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация көру арқылы оқушылардың айтылым және жазылым дағдылары одан әрі дами түседі.

  • Бейне роликтер
  • Тұтынушылардың құқықтары презентация

 Бастапқы білім

1 тоқсан

Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Сабақтың басы

4-5 минут

Т Тақырыпқа кіріспе жасаңыз.

М/Б «Дұрыс әрі көреген шешім қабылдау үшін, әр адамның үш жолы болады:

Бірінші, ең бекзат жолы – бұл ойлау,

Екінші, ең жеңілі – еліктеу,

Үшінші, ең ащы жолы – өмірлік тәжирибе»

Конфуций

Бұл эпиграфтың сабақтың тақырыбына қандай қатысы бар деген? - сұрақ қойылады. Оқушылар мен мұғалім талдау барысында сабақтың мақсатын анықтайды.

Оқу мақсаты мен бағалау критерийі таныстырылады

Ресурстар

Сабақтың ортасы

6мин

2мин

5мин

7 мин

3 мин

2мин

6мин

2мин

Сабақтың соңы 2-мин

М/Б Сабаққа кіріспе ретінде бейнероликті көрсетіңіз.

- Тұтынушы деген кім?

- Сіздің ойыңызша қай жақ (сатушы немесе тұтынушы) әлсіз және қорғалмаған?

- Сенің тұтынушылық құқықтарының сақталуы неге байланысты?

Т Топтық жұмысқа тапсырма беріңіз: «Тұтынушы нарықтың патшасы ма, әлде құрбаны ма?» сұрағына жауап бері үшін сыныпты екі топқа бөліңіз.

І-топ. «Нарық патшасы»

ІІ- топ. «Нарық құрбаны»

Б/Т Аргументтер жинақтап, ойларын дәлелдейді, интеллект карта көмегімен сынып алдында өз позицияларын қорғайды.

І-топ. «Нарық патшасы»

ІІ- топ. «Нарық құрбаны»

Топтардың жұмыстарын қорғауы

Бағалау жұмысы (өзара бағалау)

Дескриптор

  • Нарық патшасын,сатушы ретінде қарастырады.
  • Сатушы ол тауарды сатумен айналысатын кез-келген жеке (әрекетке қабілетті) немесе заңды тұлға екенін,нарық құрбанын,сатып алушы ретінде қарастырады.
  • Сатып алушы –ол тауарды ақша төлеп өз меншігіне алатын кез-келген жеке (әрекетке қабілетті) немесе заңды тұлға екенін біледі.
  • Сатып алушы мен сатушының қызметтерін ажыратады.

М Сауда орнының басшысына тұтынушы құқықтарының бұзылуына байланысты наразылық хаттамасының үлгісімен таныстырыңыз.

Ж (ф) Оқушылар тұтынушы құқықтарының бұзылуына байланысты наразылық хаттамасын жазады (мысалы):

ААҚ “Магазин хороших товаров”

Паспорт сериясының номері________

Кімнен және қашан берілген________

Телефон________

Өтініш

Тауарды кері қайтаруды сұраймын чек№________тенге________тауар саны________бағасы________(жазумен_______________________________)

Төленген күні________тауарға төленген қаражатты қайтаруыңызды өтінемін.

Тауардың аты________

Қайтарудың себебі________

Күні:

Қолы:

1. Жаңа ғана сатып алынған аяқ киімнің жыртылып қалуы.

2. Шашты құрғататын құралдың жөнді жұмыс істемеуі.

Бағалау жұмысы (өзара бағалау)

Дескриптор

Оқушылар тұтынушы құқықтарының бұзылуына байланысты наразылық хаттамасын жазуды біледі, үлгі бойынша хаттаманы ұсынады.

Кері байланыс 5 саусақ әдісі

Презентация және видеоматериал

Қазақстанда тұтынушылар құқықтарының бұзылуы бейне ролигі

http://www.youtube.com/watch?v=wjJwkGftvcg

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Бәсекелестікті қорғау агенттігі

сайтында «іздеу» функциясына негізгі түсінікті еңгізу арқылы қажетті тараулар мен баптарды оңай табуға болады.

www.azk.gov.kz

тұтынушылардың құқықтары презентацияschool40.kz/up/mjournal/mini/zaschita_prav_potrebitelei.ppt

Тұтынушы құқын қорғау Заңы

trade.gov.kz/kz/Regulirovanie...dlja.../Zaschita_prav_potrebitelej/

Оқушыларға видео-материалдар көрсету,талдау.

Топтық саралау

Ауызша бағалау және топтық бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Топтастыруға байланысты қолданылатын белсенді қозғалыс

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?