Еңбекті қорғау. Құқық негіздері, 9 сынып, сабақ жоспары.


«Келісілді»

ӘБ жетекшісі.

Мектеп:

Мұғалім:

Кәсіби даму мақсаты.

Қазақстан тарихы пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Күні

Сынып 9 сынып

Бөлім Еңбекті қорғау

Сабақтың тақырыбы

Кәмелетке толмағандардың еңбегі заңнамамен қалай қорғалады?

Оқу мақсаттары

9.4.3.1 кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқық нормаларын талдау

 Сабақтың мақсаты

Кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқық нормаларын анықтау

Бағалау критерийлері

  • Еңбекті қорғау ұғымын біледі және түсінеді
  • Кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты жағдаятталды қолдана алады
  • Кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқық нормаларына талдау жасап бағалай алады

 Тілдік мақсаттар

Тілдік құзіреттілікті дамыту:

Тыңдалым (тыңдау): мұғалімнің түсіндіруі бойынша;

Қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін және экономикада орын алған өзгерістерді түсіндіру кезінде.

Оқылым: деректермен және ақпаратық мәтінтінмен танысу кезінде.

Жазылым: мұғалімнің және сыныптастарының айтқанын және талдау жұмыстарын орындау кезінде.

Айтылым: жеке, жұптық, ұжымдық пікірталас барысында ауызша мәлімдемелер жасау, жұптық талқылау; өз қорытындыларын ұсыну.

Оқушылар:

- ақпараттық мәтіндер мен тарихи дереккөздер туралы зерттеулер жүргізу кезінде жұптасып жұмыс жасау, содан кейін сынып алдында өз жұмысының нәтижесі туралы ауызша есеп беру (оқылым,жазылым, тыңдалым дағдылары

 

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Еңбек қорғалады...

Кәмелетке толмағандардың енбегі ...

Заңнамада көрсетілгендей...

 Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, Дүние тарихы

 АКТ-ны қолдану дағдылары

Өз таныстырымдарын жасау кезінде

 Алдыңғы білім

Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңі

Жоспарланған іс-әрекеттер

(мұғалімнің және оқушының іс әрекеті )

Ресурстар

Білімді өзектендіру.

Мұғалім әрекеті:

БЫМ Оқушыларға:

Оқушыларға:Не көріп тұрсыз?Кемдерді көріп тұрсыз? Қандай ой келді? сұрағы қойылады.

-Оқушылар суреттер бойынша өз божамдарын және ойларын айтады. Бүкіл сыныптық диалог жүреді.

Мұғалім әрекеті: Оқушылардың болжамды жауаптарына кері байланыс жасау арқылы еңбек құқығы, еңбек даулары тақырыптарында алған білімдерін естеріне түсіріп білімдерін өзектендіреді.

Білімді өзектендіріге бағытталған сұрақтар

Мақсат қою

1.БЫМ.

Мұғалім әрекеті: Оқушыларға сабақтың тақырыбын ашады және жазып алуды ұсынады. Соңынан оқушылардың болжамдап анықтаған сабақтың тақырыбымен салыстыру жасайды.

2. Сабақтың тақырыбымен танысу.

Мұғалім сабақтың тақырыбын жазып алуды және алдағы зерттеу әрекеттерін ойлануды ұсынады.

3. Оқу мақсатын анықтау: ОМ , бағалау критерийлері, тарихи концептімен танысу.

Оқушылар зерттеу сұрағын жасайды. Мұғалім сұрақтың мағыналы және мазмұнды болуы үшін бағыттаушы сұрақтар қойып отырады.

Мұғалім әрекеті: оқушыларға үнемі Еңбек кодексінің негізгі қағидаларына сілтеме жасап отырады.

Оқушыларға сыни ойлауға бағытталған сұрақтар қояды.Мысалы ҚР кәмелетке толмағандар қанша жастан бастап еңбек етуге құқылы?

Оқушы әрекеті. Оқушылар бұрынғы білімдерін қолданып өз болжамдарын жасайды. Соңынан мұғалім оқушыларды толықтырады.Оқушылар өздеріне қажетті ақпараттарды дәптерлеріне тезис түрінде жазып алады. Соңынан мұғалім оқушыларға өздері құрастырған зерттеу сұрағын айтуды сұрайды. Оқушылардың ұсынған зертеу сұрақтары талғыланып болған соң тақтаға зерттеу сұрағын ашады.

Зерттеу сұрағы:

  • Кәмелетке толмағандардың еңбегі қалай қорғалады?
  • Кәмелетке толмағандар қанша жастан бастап еңбек етуге құқылы?
  • Кәмелетке толмағандардың еңбегі қандай заңдармен қорғалады

Жеке жұмыс:

Дескрипторлар:

1.Кәмелетке толмағандардың еңбегін қолдану туралы бір қарапайым ашық сұрақ құрастырады

2. Кәмелетке толмағандардың еңбегін қолдану туралы бір күрделі сұрақ құрастырады

Сабаққа дайындалған слайд.

Суреттер

http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K950001000_

Қазақстан Республикасының Конституциясы

Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі

http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K1500000414

Қазақстан Республикасының Кодексі 2015 жылғы 23 қарашадағы № 414-V ҚРЗ.

Жаңа материалды игеру

- Мұғалім әрекеті: Оқушыларға сабақ тақырыбына қатысты 1-2 минуттық толықтыру жасайды.

Оқушылар мұғалім түсіндірмелерін дәптеріне тезис түрінде түртіп алады.

Зерттеу және талдау:

Бүкілсыныптық жұмыс:

Дескрипторлар:

1.Кәмелетке толмағандардың еңбегін қолдану туралы бір қарапайым ашық сұрақ құрастырады

2. Кәмелетке толмағандардың еңбегін қолдану туралы бір күрделі сұрақ құрастырады

Оқушы әрекеті: берілген тапсырманы орындайды(жазылым-оқылым)

Мұғалім әрекеті: ҚБ ,кері байланыс жасайды. Бүкіл сынып бойынша талқылау жүргізіледі және мүғалім жұптық жұмыс ұсынады.

Жұптық жұмыс: қосымша 1

1.Берілген мәтін мазмұнынан кәмелетке толмағандарлың қандай еңбек құқықығы барын анықтаңыздар

2.Кәмететке толмағандар үшін қандай жеңілдіктер қарастырылған?

3.Жұмыс беруші неге міндетті?

4.Кәмелетке толмағандар қанша жастан бастап еңбек етуге құқылы?

Дескрипторлар:

  • Кәмелетке толмағандардық еңбек құқығын анықтайды
  • Кәмелетке толмағандарға қандай жеңілдіктер қарастырылғанын анықтайды
  • Кәмелет жасына толмағандарға жұмыс берушінің міндеттерін анықтайды
  • Кәмелетке толмағандардың еңбекке қабілетті жасын анықтайды.

Оқушылар тапсырмаларын орындап болған соң кері байланыс кезінде мұғалім Еңбек заңына сілтеме жасау арқылы оқушыларды толықтырады және мысалдар келтіреді.

Оқушылар Еңбек занының кәмелетке толмағандардың еңбегің қалай қорғайтын баптарын дәптерлеріне түртіп жазып алады.

Оқушыларға 2 минуттық бейне материал ұсынылады.

Дескрипторлар:

Бейне матриал мазмұны бойынша 3 сөйлемнен тұратын қорытынды жасайды.

Тарсырма орындалып болған соң кері байланыс жасалады.

Үй жұмысы:

  • Кәмелетке толмағандардың еңбегін қорғау туралы бір жағдаят құрастырыңыз

Қосымша 1

Рефлексия

Рефлексия

.............. білгенім маңызды болды.

................. тапсырманы орындауда қиындықтар кездесті.

Ең тиімді болғаны..........

Үй тапсырмасы

  • Үш сөйлемнен тұратын қорытынды жасаңыз. Қосымша 1

Сабақ бойынша рефлексия

Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.

  • Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен?
  • Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті?
  • Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма?
  • Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен?

Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді