Абай шығармашылығы. «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы», «Болыс болдым, мінеки», «Лай суға май бітпес қой өткенге» өлеңдері. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары.
Пән | әдебиет | |||||
Сабақ | ||||||
Күні: | ||||||
Сынып: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Бөлім тақырыбы | «Өлең-сөздің патшасы» | |||||
Сабақтың тақырыбы | Абай шығармашылығы. «Болыс болдым, мінеки», «Лай суға май бітпес қой өткенге» өлеңдері | |||||
Сабақ түрі | жаңа сабақ | |||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; | |||||
Сабақ мақсаты | Оқушылардың бәрі
Оқушылардың көбі
Оқушылардың кейбірі
| |||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар | Болыс Болыс (әкімшілік бөлініс) — қазақ жерінің патшалық Ресейдің қоластында болған кезіндегі аумақтық әкімшілік бөлінісі. Болыс (лауазым) — қызметтік лауазым, болыстықтың басшысы, басқарушысы. Қом түйе өркешінің түп жағын ала тұтаса біткен май. Арық түйеге қом бітпей, өркеші жығылып жатады;түйеге жүк артқанда, оның өркешіне жотасын орай салынатын қабат-қабат киіз. Сияз – съезд, жиналыс. Сиязға үйлер тігілді | |||||
Мектеп құндылықтары | Ынтымақтастық: өзіне жағымды қатынастарды дамытуды, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыруды және сындарлы көзқарасты дамытуды, өзара қарым-қатынастар құрған кезде сыни ойлай білуді қамтиды. | |||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Әдеби шығармада көтерілген мәселені ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. Көтерілген мәселелерді бүгінгі ұлттық мүддемен байланыстыру. | |||||
Жоспар | ||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөз дер | ||||
Сабақтың басы 5 минут 10+5 мнут |
| |||||
Сабақтың ортасы 15 минут | Т «Кейіпкерді зерттеу» Оқушылар шағын топтарда шығарма кейіпкерлерін тану, зерттеу тапсырмаларымен жұмыс жасайды. Тапсырмалардың мазмұны мен жасалатын жұмыс түрлері топ мүшелерімен талқыланады. 1-топ: Ақынның кейіпкерді суреттеуі, олардың портреттері; Кейіпкер мінезін ерекшелеп тұрған сөздер мен суреттеулер;
2-топ: Кейіпкердің іс-әрекеті, сөз саптауы, ойлау ерекшелігі, Кейіпкерлердің өзара қарым-қатынасы, диалогы, қоршаған ортаға қарым-қатынасы;
3-топ: Кейіпкер бойындағы ұнамды-ұнамсыз қасиеттер тізбесін жасау.
Бағалау дескрипторы:
| |||||
Сабақтың соңы 5 минут | 2-тапсырма: Бүгінгі талқыланған Абай өлеңдері негізінде қорытынды жасаңыз.
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?