Абай Құнанбаев отыз екінші қарасөз. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары. 4-сабақ.
САБАҚ: қазақ әдебиеті | Мектеп: НЗМ | |||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі: | Оқытушы аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың оқу мақсаты | 10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Абайдың 32 қарасөзіндегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау | |||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
айқындайды | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Өзін-өзі тану | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексикология мен терминология: Хұзир хасил, бахас көңіл, хисрлану, хақ, хұсідшілік, ижтиһат, зинһар Диалог пен айтылымға арналған тіркестер: • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім | |||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Бұл бөлімде оқушылар 9-сыныпта меңгерген тілдік дағдыларын одан әрі дамытады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар ланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Дерек көздері | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Топтарға бөліну жүргізіледі. Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері белгіленеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырма №1. «Журналистік сауалдар» әдәсі арқылы оқушылар жақын отырған жұбымен төмендегі сауалдар жөнінде талқылау жүргізеді: •«Адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен озбақ. Одан басқа нәрселерден оздым ғой демектің бәрі де ақымақтық» деген автордың пікірінің маңыздылығы неде?
пайдасын көре тұра тексермедім» деп өкінуінің себебі неде? Тапсырма №2. Оқушыларға Абайдың 32 қарасөзі мәтіні беріледі. Толық оқып топта талдау сұралады. Талқылау аяқталғанннан кейін шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау мақсатында «Автобус аялдамасы» әдісі қолданылады. Ұйымдастырылыуы: Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалардың санын анықтайды(8) Қатысушылар тапсырмалардың санына қарай топтарға(4-5) бөлінеді. Топтар автобус аялдамасына бөлінеді. Әр аялдамада (қабырға мен үстел) үлкен форматтағы тақырыпқа қатысты тапсырмалар жазылған парақ орналасқан. Мұғалім осы парақтағы тапсырмаға жауап жазуын сұрайды. Топтар талқылап жауап жазады. Сосын топ сағат бағытымен келесі аялдамаға беттейді. Осылайша жалғаса береді. Сосын топтар бірі-бірінің аялдамсымен қайтып, басқа топтың жауаптарын оқып шығады. №1 Аялдама тапсырмасы. Төмендегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындаңыз.
№2 Аялдама тапсырмасы. Төмендегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындаңыз.
№3 Аялдама тапсырмасы. Төмендегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындаңыз.
№4 Аялдама тапсырмасы. Төмендегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындаңыз.
№5 Аялдама тапсырмасы. Төмендегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындаңыз.
№6 Аялдама тапсырмасы. Төмендегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындаңыз.
Бағалау критерийлеріне сай бағалау жүргізіледі:
Тапсырма №3. «Әрбір бахасшыл адам хақты шығармақ үшін ғана бахас қылмайды, жеңбек үшін бахас қылады. Ондай бахас хусідшілікті зорайтады, адамшылықты зорайтпайды, бәлкім, азайтады» деген сөздердің астарында қандай авторлық идеяны меңзейді? Бағалау критерийлеріне сай бағалау жүргізіледі:
айқындайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс алынады. «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ- не үйрендім? балаң үйрек- неден қиналдым? ортаң терек- сабақ ұнады ма? шылдыр шүмек- қандай жетістікке қол жеткіздім? | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Ажырату – сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз? Басқаларына қарағанда анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? | Бағалау – оқушылардың оқуын қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік тексерісі. АКТ байланыстары. Құндылықтар байланыстары. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытындылау Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары жетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қалай болды? Менің жұмысым жоспарлы болды ма? Мен уақытымды дұрыс жоспарлай алдым ба? Жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неге? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?