Тарихи шындық пен көркемдік шешім. Махамбет Өтемісұлы «Мен-мен едім, мен едім!», «Бағаналы терек». Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары. 5-сабақ.


Пән

қазақ әдебиеті 2-тоқсан I нұсқа

Сабақ

5

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім тақырыбы

Тарихи шындық пен көркемдік шешім

Махамбет Өтемісұлы

«Мен- мен едім, мен едім!», «Бағаналы терек»

Сабақтың түрі

Қорытынды сабақ

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін бағалау;

Көптеген оқушылар:

  • ұрпақтар сабақтастығын заманауи тұрғыда салыстыру;

Кейбір оқушылар:

  • жаңашылдығына баға беру;

Бағалау критерийлері

  • шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін бағалау;
  • заманауи тұрғыдан салыстыру,
  • жаңашылдығына баға беру;

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

рухани құндылықтар, заманауилық, жаңашылдық

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Мектеп құндылықтары

  • Ынтымақтастық: өзіне жағымды қатынастарды дамытуды, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыруды және сындарлы көзқарасты дамытуды, өзара қарым-қатынастар құрған кезде сыни ойлай білуді қамтиды.

Осыған дейін меңгерілген білім

9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың

басы

5 минут

С Оқушыларды 4 топқа бөлу.

Өлең үзінділерінің әр тармағын қиып беріп, шумақ құрастыру тапсырылады.

Мен - мен едім, мен едім! Мен Нарында жүргенде Еңіреген ер едім. Исатайдың барында Екі тарлан бөрі едім. 

Оқу мақсаты мен бағалау критерийін таныстыру.

М.Өтемісұлы

Өлеңдері.

Сабақтың ортасы

10 минут

2 минут

5 минут

15 минут

ЖЖ. «Кейіпкермен жүздесу»

Оқушылар Махамбетті бүгін кездестіретіндей, оған қоятын сұрақтарын құрастырады. Сұрақтар «рухани құндылықтар, заманауилық, жаңашылдық» ұғымдарымен байланысты болғаны жөн.

Жұптық кері байланыс.

- Кімнің сұрағы ой салды?

- Сұрақтан рухани құндылықты анық аңғара аламыз ба?

- Қай сұрақты заманауилық пен жаңашылдыққа жатқызар едіңіздер?

С.

Оқушылар Махамбетке өз сұрақтарын қояды және жауаптарын жазып алады. Содан соң өз сұрақтарына жауап жазады.

Бақылау парағын толтыру.

Білу

Оқушылардан Махамбеттің «Мен - мен едім, мен едім! » өлеңінен үзінді беріледі.

ЖЖ

Өлеңнен үзінді

Өз нұсқам

(мен де ақынша толғанам)

Мен - мен едім, мен едім! Мен Нарында жүргенде Еңіреген ер едім. Исатайдың барында Екі тарлан бөрі едім. Ерегіскен дұшпанға Қызыл сырлы жебе едім. Жақсыларға еп едім, Жамандарға көп едім. Ерегіскен дұшпанның Екіталай болғанда Азыққа етін жеп едім. Хан баласы ақсүйек - Ежелден табан аңдысқан Ата дұшпан сен едің, Ата жауың мен едім. 

Кері байланыс. Бір-бірін бағалау.

http://bilim-all.kz/olen/1592-Men---men-edim-men-edim-

Мен- мен едім, мен едім

http://bilim-all.kz/olen/1608

Бағаналы терек

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия

«3-2-1»

  • Сабақтан алған 3 маңызды ақпарат
  • Қиындық тудырған 2 аспект
  • Сабақ барысында туындаған 1 сұрақ


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу