Мұрат Мөңкеұлы "Үш қиян" өлеңі. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 2-сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: № 2

Мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

8.1.2.1- әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу.

 Сабақтың мақсаты

Шығарма идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология:

әдеби шығарма, идея,пафос, ұлттық мүдде, үш қиян, адыра қалғыр бұ қоныс; дұшпан — тазы, біз — түлкі; дұрыс-бұрыс, ой күмбезі, жағдаятты шешу т.б.

Диалог пен жазылымға арналған тілдік қолданыстар:

Менің пікірімше... менің байқауымша... бұл мәселе жайында былай ойлаймын...мына жолдардан анық байқалады:

Ойымды қорыта келе:

Мектеп құндылықтары

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

Тарих, география, шешендік өнер

Осыған дейін меңгерілген білім

Шығарманың фабуласы

Жоспар

Жоспарлана

тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөз

дер

Сабақтың басы

5 мин

Қызығушылықты ояту

«Жорға сұрақтар»

  • Көркем шығарманың кіріспесі қалай аталады? (пролог)
  • Ақын қай өлкені «Үш қиян» дейді? (Батыс өлкесін)
  • «Майлы қиян» қай жер? (Маңғыстау бойы)
  • Көркем шығарманы қорытындылайтын компонент (эпилог)
  • Азапқа толы аяқ жетпейтін жер? (қиян)
  • «Көрші» сөзінің синонимі? (қоңсы)

https://bilimland.kz/kk#lesson=15789

Сабақтың ортасы

6-10

11-18

19-28

29-35

Мағынаны тану

1-тапсырма. Ж.

Оқушыларға ноутбуктер таратылады. Олар төменде көрсетілген сайттан М.Мөңкеұлы шығармашылығы бойынша тест тапсырмаларын орындайды.

https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/10-synyp/lesson/murat-mongkeuly-ush-qiyan-saryarqa-tolhaulary

Орындауға мүмкіндік болмаған жағдайда төмендегі кестені толтырады.

«Дұрыс-бұрыс» кестесін толтырыңыз.

Сөйлемдер

дұрыс

бұрыс

Мұрат Мөңкеұлы 1843 жылы қазіргі Атырау облысы, Қызылқоға өңірінде туған

+

«Үш қиян» толғау-дастанында ақын «Үш қиян» деп үш өзен салаларын айтады. Олар: Батыс Қазакстан өлкесі, Атырау аңғары, Ойыл, Қиыл, Жем, Сағыз өзендерінің айналасы.

+

Мұрат Мөңкеұлы патша үкіметі тарапынан жүргізілген реформаны жақтайды.

+

«Үш қиян» толғау-дастанында ақын Асанқайғы, Қазтуған, Орақ, Телағыс сынды ірі тұлғалардың өскен жерінен айырылғаны туралы айтылады..

+

Өлеңде үш қиянның отаршылдардың колында кеткені, елдің өрісінен айырылып торыққаны жырланады.

+

Оқушылар жауаптарының дұрыс-бұрыстығын тексереді.

2-тапсырма. Ж.,ЖЖ.,ТЖ.

 «Ой күмбезі»

«Ой қазығы» - «Үш қиянда» айтылған ойдың негізгі сөзін табыңыздар;

 «Ой желісі» - негізгі сөзден өрбитін ой-пікірді жұпта талдап, ментальді карта толтырыңыздар;

 «Ой өрімі» - жұптағы оқушылардың пікірлері мен ой түйіндерінтопта жинақтаңыздар.

  «Ой күмбезі» - негізгі ойдың маңызы мен мәнін ашып, оның қажеттілігі мен орнына баға беріп, ой күмбезін тұрғызыңыздар.

Топтар жұмыстарын бір-бірінің жұмыстарын алмасып оқып танысады. Сынып барлық топтың жұмысын жинақтап, бір үлкен күмбез тұрғызады.

3-тапсырмаТЖ.«Жағдаятты бірігіп шешу»

Ақынның «заман сүреңін жаратпауының»

мәні неде?

Мәселеге мүдделі тараптар

Әрбір мүдделі тараптардың көзқарастары

Берілген көзқарастардың болжамдары

Берілген көзқарастардың бүгінгі ақиқаты

Бағалау парағы

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығарма идеясымен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.

Мәселеге мүдделі тараптарды анықтайды;

Әрбір мүдделі тараптардың көзқарастарын ашып көрсетеді;

Берілген көзқарастарға мәтінге сүйеніп болжам жасайды;

Берілген көзқарастардыңбүгінгі таңдағы ақиқатын дәлелдейді.

4-тапсырма.«TeD әңгімелері» ЖЖ.,ТЖ.,Ж.

Сынып оқушылары жұппен «Мен қауіп еткеннен айтамын» тақырыбында екі минуттық шешендік сөз дайындайды. Шешендік сөз жұпта, топта тыңдалады. Топ мүшелері үздік деп таныған оқушы сөзі «Автор орындығында» тыңдалады.

anatili.kazgazeta.kz/?p=14987

 

Сабақ соңы

36-40

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Оқушылар сілтеме бойынша М.Мөңкеұлының өмірі мен шығармашылығына қатысты тест тапсырмаларын орындау барысында өз білімдерін бақылай алады. Жағдаятты шешу барысында қабілеті жоғары оқушылар қабілеті төмендерге қолдау көрсетеді.

Оқушылар тест (не дұрыс/бұрыс) тапсырмаларын орындау кезінде өзін-өзі бағаласа, «Жағдаятты бірігіп шешу» тапсырмасы кезінде топтар бағалау критерийіне сүйеніп, бірін-бірі бағалайды.

Оқушылар ноутбук пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелерін, тыныштық сақтау ескертіледі. Партада қолайлы отыру, бір-бірінің жұмысына бөгет жасамау өте маңызды.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу