«Қара алтын» өндірісі. Қазақ тілі, 9 сынып, сабақ жоспары.


Бекітемін:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

_________

Қазақ тілі мен әдебиеті ӘБ меңгерушісі

_________

Мерзімі «___» ___ ___

Бөлім: Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану.

Сабақтың тақырыбы: «Қара алтын» өндірісі.

Мектеп: Орал қаласы ФМБ НЗМ

Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Алмагамбетова Ж.К.

СЫНЫП: 9 Т1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу;

9.3.2.1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;

 Сабақ мақсаттары

Негтив

-Ұсынылған бейнематериал мазмұнын жан-жақты түсіну:

-Қазіргі өмірмен байланыстыру;

-тақырып бойынша мәтін құрастыру;

 Тілдік мақсаттар

Қара алтын, баррель, бұрғылау, жанармай, бензин, отын.

 Бағалау крийлері

  • Ұсынылған бейнематериал мазмұнын жан-жақты түсінеді:
  • Қазіргі өмірмен байланыстырады;
  • Тақырып бойынша мәтін құрастырып жазады;

Алдыңғы білім

Күн энергиясы.

Пәнаралық байланыс

Физика, химия, география

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Тыңдалым алдындағы жұмыс

«Шешіп көр» тапсырмасы.

Оқушыларға мұнай туралы жұмбақтар жасырылады.

Қара батпақ, қара батпақ,

Жанады от ғып жақсақ.

Алады елдің бәрі

Қайғы улап жайды

Алтынға көп ғып сатсақ. (Мұнай)

Су сияқты мөп-мөлдір,

Қызып кетсе өрт ғой бір.

Суық темір көлігің,

Баса алмастан солығын,

Зыр қағады мүдірмей,

Білсең айтшы, кідірмей. (Бензин)

Оқушылар жұмбақтардың жауабын шешіп, мұнай туралы білетіндерін ортаға салады.

Оқушыларға сабақтың оқу мақсаты мен жетістік критерийлері таныстырылады.

Сабақтың ортасы

15 минут

15 минут

Тыңдалым тапсырмасы.

Оқушылар бейнематериалды мұқият тыңдайды және мәліметтердің шын не жалған екендігін табады. Жалған ақпараттың дұрыс нұсқасын тауып дәлелдейді.

Мәліметтер

Шын

Жалған

Мұнайды V-VІІ ғасырдан бастап өндіре бастаған.

Мұнайды жарық пен жылу мақсатында қолдана бастаған.

Алғашында мұнай өнімдерін бұрғылау әдісі арқылы өндіре бастаған.

ХІХ ғасырда алғаш рет АҚШ мұнай игеруді бастаған.

Мұнайды өлшеу бірлігі – баррель.

Махат пен Доссордан 1 жыл ішінде 20000 тонна мұнай өндірген.

Мұнайдың алуан түрлері бар.

Еліміздегі мұнай өндіру ісіне ҰОС теріс ықпал етті.

Мұнай өнімдерін тек медицинада кеңінен қолданады.

90-жылдары Кеңес Одағы бойынша еліміз мұнай өндіруден екенші орынға ие болды.

Қара алтынның жалпы қоры өте көп.

Дескриптор:

  • Бейнематериал мазмұнын түсінеді;
  • Кем дегенде 3 жалған ақпаратты түзете алады.

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

«Жазайық!»

Оқушылар тыңдалым мазмұнындағы қажетті ақпараттарды қолдана отырып, бастауыш сынып оқушыларына «Мұнай дегеніміз не?» туралы шағын мәтін құрастырады. Қосымша ақпарат көздерінен алған ақпараттарды қолдануға болады.

  • Мәтін тақырыбы: «Мұнай дегеніміз не?»
  • Мәтін құрылымы: кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды бөлім.
  • Мақсатты аудитория: бастауыш сынып оқушылары.
  • Тілдік ерекшеліктері: қысқа және қарапайым сөйлемдер.

Дескриптор:

  • Мәтін құрылымын сақтайды;
  • Тыңдалым мәліметін орынды қолдана алады;
  • Жайылма және толымды сөйлемдер құрастыра біледі.

https://www.youtube.com/watch?v=PtKL8mRzB-s&t=133s

Соңы

3 минут

2 минут

Бағалау.

Оқушылар бір-бірінің жұмысын оқып, критерийлер бойынша бағалайды. Мұғалім тыңдап, түзететін жерін түзетіп, өз бағалайын ұсынады. Бағалау бойынша салыстыру жасайды.

Рефлексия.

Оқушылар бүгінгі сабаққа «2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі арқылы кері байланыс береді.

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларды дамытуды қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемелері

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары

жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу