Электромагниттік сәулелену шкаласы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Атомдық және кванттық физика | Мектеп: | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||
Сабақ тақырыбы | Электромагниттік сәулелену шкаласы | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты | 11.7.1.3 - электромагниттік сәулелерді олардың табиғаты бойынша пайда болуы және затпен өзара әрекеттесуі бойынша ажырату | |||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар:
| |||
Жетістік критерийлері |
| |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар ауызша және жазбаша түрде тапсырмаларды орындай алады, дұрыс терминологияны пайдалана отырып, сабақ тақырыбы бойынша теорияны және тапсырмаларды шеше алады. Пәнге тән лексика және терминология: Тербелістер, механикалық, электромагниттік, көлденең толқындар, тарату, орта, таралу бағыты, вакуум, жылдамдық, диапазон, қасиеттері, инфрақызыл және ультракүлгін сәулеленуі, рентген сәулеленуі, электромагниттік толқындар шкаласы. Пайдалы (-тер) тұрақты өрнек (-тер)) Диалогтар/хат үшін: Электромагниттік сәуле … Электромагниттік толқындардың таралу жылдамдығы тең ... Электромагниттік толқындар болуы мүмкін ... Электромагниттік толқындар пайдаланылады ... …. Толқындар/сәулелену-бұл... - ден... - ге дейінгі және толқын ұзындығы диапазонындағы электромагниттік толқындар… …. сәуле пайдаланылады .... Ерекшелігі .... толқындардың жылғы .... мынада: … | |||
Құндылықтарды дарыту | Қазіргі заманғы құрылғылар, сәулеленудің пайдасы мен зияны | |||
Пәнаралық байланыс | Сабақта пәнаралық интеграция толқындардың сипаттамаларын сипаттау үшін математикалық өрнектер мен функцияларды пайдалану арқылы іске асырылады, тарих-электромагниттік толқындардың ашылу және қолдану мәні, биология( электромагниттік сәулелердің тірі организмдерге әсері), химия (электромагниттік сәулелердің көмегімен әртүрлі талдауларды пайдалану) | |||
АКТ пайдалану дағдылары | Оқушылардың ақпаратты іздестірумен, оны іріктеумен байланысты өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту; фактілер мен құбылыстар арасындағы байланыстар мен айырмашылықтарды салыстыру және орнату | |||
Бастапқы білім | 9 және 11 сынып оқушылары тербелістер теориясын оқып, синус заңы бойынша сипатталатын гармоникалық тербелістер теңдеуін біледі, графиктерді оқи алады. Оқушылар толқын ұғымымен және олардың кейбір қасиеттерімен таныс. Білім базасы тапсырманы орындау кезінде табиғатты, электромагниттік толқындардың сипаттамалары мен қасиеттерін анықтау және сипаттау үшін қолданылады. | |||
Сабақтың барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||
Басы. 2 минуты | Сабақтың басында: - оқушылардың назарын аудару. - оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтау. Бағалау критерийлері. I.(К) үй жұмысын талқылау. | Көрсетілім Слайд 1-4 | ||
2 минуты 4 минуты Негізгі бөлім 24 минут 7 минут | Оқылған тақырып бойынша білімді өзектендіру: 1 тапсырма. Білімді қысқа мерзімді тексеру (К) өзін-өзі тексеру немесе өзара тексеру үшін 5 сұрақ. 1.Бұл деп аталады электромагнитті толқынмен? 2.Электрмагниттік толқынды схемалық бейнелеңіз. 3.Электромагниттік толқындар қандай толқын түріне жатады? 4. Қандай жылдамдықпен тарайтын электромагниттік толқындар? 5. Электромагниттік толқындардың механикалық толқындардан айырмашылығы неде? (У) оқушылардың жауаптарын жинақтау. (өздігінен тексеру немесе взаимопроверка) II. Жаңа материалды зерттеу. (У) Слайдтарда нақты құрылғыларды немесе суреттерді көрсету) 1. Радиоқабылдағыш 2. Радиотелефон. Рация 3. Микротолқынды пеш 4. УФО шам 5. Қашықтан басқару пульті 6. Дәнекерлеу жігі бар металл кесегі 7. 2 тапсырма. Кестені келесі бөлімдер бойынша толтырыңыз. (Алдын ала толтыру): Сәулеленудің атауы Жиілігі Толқын ұзындығы Кім ашыты? Толқын көзі Қолдану Адамға әсері 3 тапсырма. Әр жұпқа тақырып бойынша ақпараты бар материал таратылады және оқушылар кестені толықтырады. Қорытынды жасап, дәптерге жазамыз. Осындай ұқсастықтар анықталды: - толқындардың барлық түрлері ортақ электромагниттік табиғатқа ие; - олардың көзі электр және магнит өрістерінің кезеңдік өзгеруі болып табылады. - тарайды, оның ішінде вакуумда, бірдей жылдамдықпен және тік сызықты, с=3×108 м / с. - кедергілер толқынымен шағылысу, сыну және ию қабілеттерін анықтайды. Айырмашылық осындай: - түрлі жиілік; - әр түрлі биологиялық әсер және адамға әсер - затпен өзара әрекеттесудің әртүрлі қабілеті. III материалды алғашқы бекіту Тапсырма 4. «Шын немесе жалған» Сұрақтарға жауап. Өзара бағалау (сағат тілі бағытымен). ҚБ. "Электромагнитті сәулелену шкаласы"тақырыбы бойынша Тест. Өзін-өзі тексеру Бағалау критерийлері . Егер ұсынылған 10 тест сұрақтарынан 8 дұрыс жауап берсе, оқушы оқу мақсатына жетеді. Үй жұмысы. https://www.youtube.com/watch?v=i8IKDtej6kY Интернетте немесе әдебиетте сұраққа жауап табу: А. электромагниттік толқындардың адам ағзасына оң әсері. В. электромагниттік толқындардың адам ағзасына теріс әсері. | Көрсетілім Слайд 5 Қосымша 1 Көрсетілім Слайд 6 Көрсетілім Слайдтар 7-21 Қашықтықтан басқару пульті, электрокамин, рентген суреттері Презентация Слайд 22 Қосымша 2 Қосымша 3 Көрсетілім Слайд 23 Көрсетілім Слайд 24 Қосымша 4 Көрсетілім Слайд 25 Қосымша 5 Көрсетілім Слайд 26 | ||
3 минут | Рефлексия. Әрбір смайликке атау беріңіз. Біреуін таңдап, смайлик атауын жазыңыз. Стикерлерде өзіңіздің тілектеріңіз бен ұсыныстарыңызды жазып, тақтаға жабыстырады (смайликтер жанында) | Көрсетілім Слайд 27 Стикерлер Смайликтерді магнит тақтаға жабыстырады | ||
Қосымша ақпарат | ||||
Дифференциация-сіз қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлап отырсыз? | Бағалау-оқушылардың білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||
Барлық оқушылар: барлық қойылған міндеттерді біреудің көмегінсіз шешеді Оқушылардың көпшілігі: қойылған міндеттердің 75% - ын мұғалімнің көмегінсіз аяқтайды Кейбір оқушылар мұғалім оқу мақсатына жетуде оларға қолдау көрсетуі тиіс Дифференциация топтарды қалыптастыру, ауызша және жазбаша тапсырмаларды орындау кезінде оқушыларға жеке қолдау көрсету (қорытынды, дәптерге жазба жасау), барлық кезеңдерде Оқу материалдары мен ресурстарын іріктеу арқылы жүзеге асырылады | Топта жұмыс істеу кезінде оқушылардың қызметін бақылау, сұрақтарға жауап беру, жазбаша тапсырмаларды орындау берілген өлшемдер бойынша өзара бағалау жұппен жұмыс істеу. | Денсаулық сақтау технологиялары. Дене шынықтыру, көзге арналған гимнастика, сабақ кезінде дұрыс жаттығуды бақылау. Кабинеттегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. | ||
Рефлексия Сабақ / оқу міндеттері есептелінген бе? Бүгін не үйрендіңіз? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы сәтті ма? Сақтаса қандай болады? Мен жоспарға қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
| |||
Қорытынды бағалау Қандай екі сәт ең табысты болды (оқыту мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Сабақты қандай екі сәт жақсартты(оқыту мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақ пен жеке адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын? | ||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру