Жарықтың поляризациясы. физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Механикалық тербелістер. | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: | Сабаққа қатыстқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: | |||||
Сабақтың тақырыбы | Жарықтың поляризациясы | |||||
Берілген сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) | Жарықтың поляризациясы құбылысын талдау арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын эксперименталды дәлелдеу; | |||||
Сабақтың мақсаттары: | Оқушылардың барлығы: жарықтың көлденең электромагнитті толқын (ЭМТ) екенін түсіндіреді. Оқушылардың көбісі: жарық поляризациясының қолдануына мысалдар келтіреді. Оқушылардың кейбіреулері: поляроидтармен жасалған тәжірибені дұрыс түсіндіреді. | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушы
| |||||
Тілдік мақсаттар | Мысалдар, лексика мен тіркестерді қоса отырып тілдік мақсаттарды анықтаңыз ЭМТ түсінігін қолдану арқылы жарықтың поляризациясы құбылысын түсіндіреді. Пәнге тән лексика мен теримнология: Поляризация, поляроид, турмалин. Диалог пен жазу үшін пайдалы тіркестер: Жарық – бұл . . . Турмалиннен өткен кезде жарық…. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Топта жұмыс жасау, алынған тәжірибелерді талдау және синтездеу арқылы сын тұрғысынан ойлау дағдылары. | |||||
Пәнаралық байланыс | Биология (адамның көру қабілеті) | |||||
ИКТ қолдану дағдылары | Презентация , бейнематериал (Youtube) | |||||
Алғашқы білім | Физика 10 сынып – электромагниттік толқын. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызметі | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 2 мин | Ұйымдастырушылық кезең. 1. Оқушылардың назарын сабақтың тақырыбына аударту. 2. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен таныстыру. 3. Оқушылардың бағалау критерийлерін талдау. | Презентация, слайдтар:1-3 | ||||
Сабақтың ортасы 5 мин 2 мин 5 мин
10 мин 6 мин 5 мин 2 мин | (W) Қайталау: «Жарық дегеніміз не» сұрағын талдау. (W)Жаңа тақырыпты түсіндіру. «Табиғи жарық» түсінігін енгізу.
Поляроид-көзілдіріктер не үшін қолданылады? Сұрағын талдау.
(G) Поляроид-көзілдіріктермен тәжірибе: Тәжірибе барысы:
Дескрипторлар: Жарықтың жарықтылығының күшеюі мен азаюын бақылау үшін көзілдіріктерді дұрыс орналастырады. «Поляризация» ұғымын енгізу. Жауабы: Жарықтың поляризациясы – табиғи жарықтың жарық тербелістерінен бір жазықтықтағы тербелістердің бөлінуі. (D) Турмалинмен тәжірибе. Экспериментті жасағаннан кейін бақыланған құбылысты талдау және түсіндіру. «Поляроидтардың қолданылуы» сұрағын талдау. Өткен материалды бекіту үшін бейнематериалды қарау. (W) Қорытынды жасау.
| Презентация, слайдтар:4-5 6-слайд 7-слайд 8-слайд 9-слайд 10-слайд 11-слайд 12-слайд 13-слайд | ||||
Сабақтың соңы 3 мин | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: Сабаққа дейін не білдің? Сабақта не білдің? Не білгің келеді? | 14-слайд. | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы | ||||
Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелерін ескеру | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру