Әлем модельдері. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:

Космология

Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Овчинникова Л.П., Касленкина Н.Е., Rory Ian Bualan

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Әлем модельдері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

11.10.1.10 - Хаббл Заңын пайдалана отырып, әлемнің жасын бағалай білу;

11.10.1.11 - микротолқынды фондық сәуле туралы деректерді пайдалана отырып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру

Сабақ мақсаттары:

Оқушылар:

- Үлкен Жарылыс Теориясының дәлелдерін атап, түсініктеме беру;

- Хаббл Заңы негізінде Әлемнің жасын қалай анықтауға болатынын түсіндіру;

- Әлемнің қазіргі модельдерін атау;

- Үлкен Жарылыс Теориясы бойынша әлемнің моделін және Әлемнің ұлғаю Моделін сипаттау (Фридман моделі).

Бағалау критерийлері

Оқушылар/ Students will:

- Үлкен Жарылыс Теориясының дәлелдерін атап, түсініктеме бере алады;

- Хаббл Заңы негізінде Әлемнің жасын қалай анықтауға болатынын түсіндіре алады;

- Әлемнің қазіргі модельдерін атайды;

- Үлкен Жарылыс Теориясы бойынша әлемнің моделін және Әлемнің ұлғаю Моделін (Фридман моделі) сипаттай алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән Лексика және терминология:

Пәндік лексика және терминология:

Қазақша

Ағылшынша

Әлем

Universe

Метагалактика

Metagalaxy

Галактика

Galaxy

Жұлдызаралық бұлт

Interstellar cloud

Құс жолы

Milky Way

Жиналуы

Cluster

Жасы

Age

Хаббл Заңы

Hubble’s Law

Құрылымы

Structure

Қара құрдым

Black hole

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

Әлем ... тұрады.

Үлкен жарылыс теориясының дәлелдері...

Хаббл Заңының тұжырымдамасы...

Әлемнің ұлғаюы теориясының кемшіліктері.....

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік

Нәтижелі қарым-қатынас дағдысын дамыту, сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне сыйластықпен қарау

Тақырыптың шешуші сәттерін жұптық және топтық талқылау кезіндегі құндылықтарды дарыту

Пәнаралық байланыстар

Математикамен байланыс: формулалармен жұмыс, сандардың стандарт түрі, физикалық шамалар мен өлшем бірліктері.

Негізгі дағдылар

Сұрақтарды шешу және күнделікті өмірмен байланыс пен мысладар келтіру арқылы зерттеу дағдыларын дамыту.

Топта жұмыс пен өзара байланыс арқылы әлеуметтік дағдыларды дамыту, сыныптастарының көзқарасын құрметтеу.

Бастапқы білім

Ғаламның объектілері: галактика, жұлдыз, қара құрдым, планета, Үлкен жарылыс теориясы, Әлемнің эволюциясының кезеңдері.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарлан

ған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

12 мин

Мұғалім оқушыларды қарсы алады және оларға бекітудің шынайылығы мен жалған екендігін жеке бағалауды ұсынады.

1 тапсырма. Төменде айтылғандардың қайсысы шынайы және қандай жалған екенін анықтаңыз.

Әлемнің жасын бағалау үшін, Хаббл тұрақтысын білу қажет. миллиард жыл.

Әр түрлі есептеулер бойынша Әлемнің жасы 14-тен 20 миллиард жылға дейін өзгереді.

Галактикалардың бір-бірінен алшақтауы жайлы қызыл ығысудың байқалауы көрсетеді.

Галактика қаншалықты алыстаған сайын, соғұрлым қызыл ығысу артады.

Пензиас және Вильсон толқын ұзындығы 7,35 см радиошумды тіркеді.

Радиосигналдың қарқындылығы температурасы шамамен бес кельвин абсолютті қара дененің толқынының осы ұзындығына тең болды.

Жауаптардың дұрыстығын талқылау.

Әрі қарай, ол оқушыларға мәселені талқылауды ұсынады:

Әлемнің одан әрі дамуы қандай?

Жалпы сынып талқылауы

Мұғалім оқушыларға алдын ала жұпта талқылау үшін уақыт бере алады.

Мүмкін жауаптар: ғалымдар әлемнің дамуын болжауға мүмкіндік беретін модельдерді әзірледі.

Одан әрі ол оқушылармен сабақ тақырыбын, оқыту мақсатын, сабақтың мақсатын талқылайды және бірлесіп бағалау критерийлерін құрастырады.

Бағалау критерийлері:

Оқушы:

- Үлкен Жарылыс Теориясының дәлелдерін атай алады

- Әлемнің Моделін атайды

- Әлемнің Моделін сипаттайды

Содан соң, олар бірлесіп жұмыс жоспарын жасайды.

1. Ресурстармен жұмыс және кестені толтыру

2. Жұмыс нәтижелерін талқылау

Сабаққа Презентация

1 слайд

Сабақтың ортасы

22 мин

Топтық жұмыс

8 мин

8 мин

6 мин

Мұғалім оқушыларды 4 адамнан топтарға бөледі. Әрбір оқушыға ол саны бар картаны береді "1", "2", "3" және "4".

Әр оқушы өзінің мәтін фрагментін оқып, кестедегі тиісті жолды толтырады.

2 тапсырма.

Мәтінді оқып, кестедегі жолды толтыру.

Кесте. Әлемнің Модельдері

Атауы

Негізгі ережелер

Артықшылықтары

Қиындықтар

Тәжірибелік дәлелдемелер

Ғылыми әлемде мойындауы

Инфляциялық Үлгі

Үлкен жарылыс теориясы

Әлемнің ұлғаюы моделі (Фридман моделі)

Эйнштейн ғаламы ның релятивистік моделі (статистикалық)

-

-

Жеке жұмыс кезінде мұғалім оқушыларға олардың оқу материалын түсінуін нақтылауға сұрақтар қояды.

Одан әрі оқушылар бір-біріне оқыған материалды айтып, кестені толтырады.

3 тапсырма.

Әр топтың оқушылары кесте және мәтін бойынша 5 сұрақты құрайды. Содан кейін олар басқа топтарға сұрақтар қояды. Егер мәселе қайталанса, оны айтпайды.

Мұғалім тақтада кестеде әр топтың дұрыс жауаптарының санын белгілейді.

Оқушылар айқас жауап алу кезінде бір-бірінің жауаптарына түсініктеме бере алады. Дұрыс пікірлер де тіркеледі.

Мұғалім міндеттердің дұрыс орындалуын тексереді. Топтарды дұрыс орындау үшін өзара тексеру мүмкін. Міндетті шарт, неге олар жауаппен келіспейтінін түсіндіру.

Жеке жұмысқа арналған мәтін.docx

Сабақтың соңы

6 мин

Кестені қолдана отырып, оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін бағалау бойынша Рефлексия.

Оқушылар үшін.

Кестедегі критерийлерге кім жауап бере алады өз сыныптастарынан сұраңыз. Оларға сұрақ қойыңыз, егер оқушы дұрыс жауап берсе, кестенің екінші және үшінші бағандарына аттарды жазыңыз.

Критерийлер

Оқушы 1

Оқушы 2

Үлкен жарылыс теориясының негізгі дәлелдерін атай алады

Әлемнің кеңейтілген үлгісінің негізгі ережелерін атай алады

Үлкен жарылыс моделі мен әлемнің кеңейтілген моделі арасындағы айырмашылықты атай алады

Мұғалім үшін! Бұл кесте қиындықтарды анықтауға және одан әрі оқуды ұйымдастыруға арналған.

Ү/ж: кесте бойынша оқыған материалды, оқулықты қайталаңыз.

Екі шын және екі жалған тұжырым жасау.

Бірін-бірі бағалау кестесі.docx

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қолдауды талқылау мен, оқушылардың өзара консультация жасау арқылы, мұғалімнің жеке кері байланысы арқылы. Оқушыларға кестені толтыруға мүмкіндік беретін мәтіндер ұсынылады. Топтарда құрастыру кезінде олар зерттелген материалды тағы да талқылайды,содан кейін айқас сауалнама мен рефлексия кезінде білімді меңгеруді тексереді.

Өзара оқытуды бақылау, мәтінмен жұмыс кезінде сұхбат жүргізу, сондай-ақ айқас сауалнаманы бағалау арқылы.

Жағымды психологиялық орта құру, оқушылардың жас ерекшеліктерніе сәйкес тапсырмалар қолдану.

Қызмет түрлерінің ауысуы.

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Қиындық туындаған оқушыларға консультация беруді, топ жұмысын ұйымдастыру, қосымша ақпаратпен бөлісу

Барлық оқушылар:

Көпшілік оқушылар:

Кейбір оқушылар:

- үлкен жарылыс теориясының дәлелдерін тізіп, түсініктеме бере алады;

- Хаббл Заңы негізінде әлемнің жасын қалай анықтауға болатынын түсіндіре алады;

- әлемнің қазіргі модельдерін атайды;

- Үлкен Жарылыс теориясы бойынша әлемнің моделін және Әлемнің ұлғаю Моделін (Фридман моделі).сипаттай алады.

Сабақбойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақжоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

W = толық сыныппен жұмыс

G = топтық жұмыс

I = өздік жұмыс

E =оқушы тәжірибесі

D = мұғалімнің көрсетілімі

f = формативтік бағалау

= қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулар



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу