Магнит өрісі. Бұранда ережесі. Магнит индукция векторы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Мектеп: Астана қаласы физика - математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

8.2A - Электрлік және магниттік қасиеттер - электр өрісі

Мұғалімнің аты-жөні: Жамиева А.К.

Сынып: 10

Күні:

Оқушы саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Магнит өрісі. Бұранда ережесі. Магнит индукция векторы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 10.4.1.1 –магнит өрісін сипаттайтын физикалық шамасының мағынасын түсіну;

 Тілдік мақсат

 

Оқушылар орындай алады:

магнит өрісінде тогы бар өткізгішке күш әсер ететінін түсіну;

магнит күшінің тогы бар сымға бағытын анықтау үшін сол қол ережесін пайдалану

Пәнге тән лексика мен терминология:

сол қол ережесі

магнит өрісінің бағыты

тогы бар өткізгіш

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бас бармақ … білдіреді

Сұқ саусақ … білдіреді

Ортаңғы саусақ … білдіреді

Магниттік күш … перпендикулярлы.

Құндылықтарды дарыту

  • Оқушылардың белсенділігін арттыру;
  • Сыни ойлау қабілетін дамытуға жағдай жасау;
  • Коммуникативтік дағдысын жетілдіру

Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Презентация Power Point

Бастапқы білім

8 сынып: магниттік өрістер; өрістерді күш сызығымен беру; тұрақты магнит өрісі және сымдардағы ағыстарға тәуелділік

8 сынып: электрлік теңдеулер: V =IR, P =IV

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1 минут

5 минут

14 минут

20 минут

10 минут

23 минут

І. Ұйымдастыру

Тақырыпқа байланысты оқу мақсаттары туралы мағлұмат беру /1-2 слайд/

ІІ. Өткен сабақтарда оқылған материалдарды еске түсіру

Топқа бөлу"Ой қозғау"- 1. Тұрақты магниттер дегеніміз не?2. Магниттің қанша полюсі бар?3. Аспан денелерінде магнит өрісі бола ма?4. Аномалия ұғымына түсінік5. Оңтүстік /солтүстік/ полюс қалай белгіленеді?

Сабақты меңгеру үшін мына тақырыптармен таныс болуы керек: /3-14 слайд/

Магниттік өрістердің сипаттамасына талдау жасаған соң, оқушыларға тогы бар өткізгішке әсер ететін күштің қалайша өрістің кернеуін (магнит өрісінің тығыздығы) өлшеу үшін қалай қолданыла алатындығы көрсетіледі. Бұл үшін тесла пайдаланылады. Тогы бар өткізгіштерге әсер ететін күштердің мысалдары санды түрде F = BILsinα теңдеуі арқылы зерттелген және оқушылар қарапайым теңдестірілген токтармен танысады. Зарядталған бөлшектердің еркін қозғалатын түйіндеріне әсер ететін күштер, мысалы электронды-сәулелік түтіктегі немесе жұқа сәулелік түтіктегі ауытқушылық, F = QBVsinα теңдеуін қолданумен есептеледі және бөлшектердің түйіндерінің траекторияларын түсіндіру және болжау үшін қолданылады. Тараудың соңында оқушылар ферромагниттік ядроның рөліне ерекше назар аудара отырып қарапайым магниттің күшіне әсер ететін факторларды зерттейді.

(D/T) Оқушыларға қарапайым демонстрацияларды пайдалана отырып, магнит өрістерінің сипаты мен әсерлері туралы ескерту. Мысалы: ферромагниттік нысандарды тарту үшін тұрақты магниттер мен электромагниттерді пайдалану және электромагниттің күші ол арқылы өтетін токқа байланысты екендігін көрсету. Магнит өрісін көрсету және Жердің магниттік өрісін оқып үйрену үшін кішкентай компастардың қалай қолданыла алатындығын көрсету. Соңында тогы бар өткізгіштің өзі қоршаған кеңістікте магнит өрісін тудыратынын (Эрстед тәжірибесі) көрсету.

(D) Күшті магниттің полюстері арасындағы ұзын әлсіз сымдарын пайдалана отырып тогы бар өткізгішке күштің әсерін («тебіліс әсерін») көрсету. Сымда тұрақты ток ағыны қосылған кезде магниттік өріс пен токтың екі сызығына да 90 градустық бұрыш бағытында «тербелістер» басталады. Бұл бағытты Флемингтің сол қол ережесінің (ФСҚЕ) көмегімен болжауға болады.

(E)Жіңішке оқшауланған сымның кесіндісі батырмалы ажыратқышқа қосылатын қарапайым тәжірибені жүргізуге болады. Егер де сым тұрақты магниттердің полюстері арасымен өтетін болса, ол ажыратқыш тұйықталған кезде секіретін болады. Егер де ажыратқыш тез арада сөндірілмесе, ол қызатындығын және қуат көзі элементтері де қызатындығын есте сақтау!

(D) «Тебіліс әсерінің» магнит өрісіндегі тогы бар катушкаға бұрылыстық әсерді алу үшін пайдалануға болатындығын көрсету. Бұл тұрақты тогы бар қарапайым қозғалтқыш принципі. Осындай қозғалтқыштың жұмысын көрсету.

(T) Тогы бар өткізгішке әсер ететін күштің токқа және өріске перпендикуляр өткізгіш қимасына тура пропорционалдығын анықтау. Осы қиманың өріске перпендикулярлығы идеясы sinα-ға тәуелділікке алып келуі мүмкін, өйткені бұл α = 900 болғанда максимальді түрде мүмкін.

(f) F = BILsinα теңдеуінің көмегімен сандық мәселелерді анықтау, тогы бар өткізгіштерге немесе магниттік өрістің тығыздығына әсер ететін күштерді есептеу.

Осы бейне фильм электр потенциалын мен потенциалдар айырымы арасындағы байланысты түсіндіру үшін пайдалы болуы мүмкін:

Бұл видео «тебіліс әсерін» жай көрсетілімін көрсетеді және Флемингтің сол қол ережесін қалай қолдану керектігін көрсетеді:

http://www.youtube.com/watch?v=U9RezsWnPYs

Бұл клип тұрақты токтагы щеткалары мен коммутаторы бар қарапайым қозғалтқышты көрсетеді:

http://www.youtube.com/watch?v=Ue6S8L4On-Y&feature=related

ІІІ. Тақырыпты бекіту.

Оқушылар шағын топпен жұмыс жасайды. Топқа бөлінудің жолдары:

Әр оқушы карточкалардың кез келген біреуін таңдайды. Карточкалардың суреттері /төменде көрсетілгендей/ төмен қаратылып, төңкеріліп қойылады. Әр оқушы бір карточкадан алады. Физикалық шамалар белгілері жазылған карточкаға ие болған оқушы кімде осы бейнелердің өлшем бірлігі және қандай аспаппен оны анықтауға болатынын біліп тауып, топ құрады. Мысалы, таразымен массаны өлшейді, m әрпімен белгіленеді және өлшем бірлігі - кг.

1 тапсырма

/Әр топ өз жауабын береді/

Оқушылар барлық магниттік өрістерді, тіпті тұрақты магниттердің ішінде де, қозғалатын зарядтар тудыратынын, және магниттік күштердің зарядталған бөлшектердің қозғалысына, тіпті ферромагниттік материалдардың ішінде де, әсер ететіндігін көрсетеді.

2 тапсырма

Оқушылар магнит өрісін көрсетуде магниттік ағынның тығыздығын күш сызықтарының тығыздығына арақатыстығын белгілей алуы тиіс (электр өрісі кернеулігі мен электр өрісі сызығының тығыздығының баламасы бойынша).

3 тапсырма

Оқушылар не солтүстік полюстерде, не болмаса оңтүстік полюстің шетінде болатын, немесе электрлік контурды қалыптастыратын күштердің сызықтарын пайдалана отырып өрісті көрсетіп сызады. Олардың бағыттары болжанатын еркін солтүстік полюстегі күштің бағытын білдіреді.

Интерактивтік тақтасында «Техникалық қауіпсіздік ережесін сақта!» «Соблюдай технику безопасности!» «Follow the Rules Health and safetyдеген сөйлем жазылып тұрады. Қауіпсіздік ережелерін естеріңе салып отыру.

Келесі жетістік критерийі бойынша бірін-бірі бағалау:

  • магнит өрісінде тогы бар өткізгішке күш әсер ететінін түсінеді;
  • сол қол ережесін біледі;
  • F=BILsinα формуласын біледі және қолдана алады;
  • магнит индукция мен оның өлшем бірлігінің физикалық мағынасын түсінеді;
  • тогы бар өткізгішке әсер ететін күштің токқа және өріске перпендикуляр өткізгіш қимасына тура пропорционалдығын анықтай алады;
  • магнит өрісін көрсетуде магниттік ағынның тығыздығын күш сызықтарының тығыздығына арақатыстығын белгілей алады

IV. Бекіту тапсырмалары

Презентация /15-25 слайд/

Презентация

Презентация Microsoft PowerPoint

Карточкалар

Тарату материалдары

5 минут

2 минут

V. Өзіндік жұмыс

VI. Үйге тапсырма беру

VII. Рефлексия

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындай отырып өзара бағалау жасайды.

«Тәж» ойыны арқылы оқушылар бағаланады.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылар эксперименттерді топқа бөлініп жасап, «Магнит өрісі тақырыбы бойынша» заңдар мен теорияны кеңінен қолдануға болатынына қол жеткізді.

2: Бірін бірі бағалау барысында ойлау қабілеттерін дамытты. Оқушылыр бір-бірімен ақылдаса отырып шешім қабылдауға және басқа топтардан озуға тырысты.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Шығармашылық білімін дағдыларын қалыптастыру.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Оқушылардың білімі әртүрлі деңгейде болғаны көрінді. Білім берудің құрылысын, оқушылар оқытушы қойған мақсаттары түсінетіндей, қабылдайтындай етіп құру керек және әр оқушы оқытушының қойған мақсатты белсенді жүзеге асыруы тиіс. Оқушылардың білімге деген ықыласын, ынтасын, қызығушылығын арттырудың ең жақсы жолдын бірі сабақтарда – ойын түрлерін қолдану. Ойын – арқылы әр оқушы білімін толық жеткізуге және өздігінен қорытынды шығаруға машықтандыру, ойын тұжырымдату, өз пікірін еркін айтуға  үйретеді. Осыған назар аударуым керек.

Ескертпе:

W = толық сыныппен жұмыс жасау

G = топпен жұмыс

I = жеке жұмыс

E = оқу тәжірибелері

D = мұғаліммен демонстрация

f = қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік беретін әрекет

Т= мұғалімнің іс-әрекеті

= қауіпсіздікті сақтау бойынша кеңес



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу