Магнит өрісі. Бұранда ережесі. Магнит индукция векторы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар

Мектебі:

Пән: физика

Мұғалімнің аты-жөні:

Мерзімі

Класс:

Оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Магнит өрісі. Бұранда ережесі. Магнит индукция векторы

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.1 –магнит өрісін сипаттайтын физикалық шамасының мағынасын түсіну;

 Сабақ мақсаттары

  • Пән бойынша оқушылардың білім-білік дағдысын қалыптастыру,
  • Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы білімін бағалау,
  • сын тұрғысынан ойлауға үйрету. Ғылыми көзқарасы жоғары азамат тәрбиелеу.
  • тогы бар екі параллель өткізгіштердің өзара әрекетін түсіндіру және күштің бағытын анықтау.
  • магнит индукция мен оның өлшем бірлігінің физикалық мағынасын түсіну.

Бағалау критерийлері

  • Өткен материалдарды қайталау бойынша оқушылардың білім-білік дағдысын қалыптастыру,
  • Оқушыларға тест тапсырмалар беру арқылы білімін бағалау,
  • тогы бар екі параллель өткізгіштердің өзара әрекетін түсіндіру және күштің бағытын анықтау.

магнит индукция мен оның өлшем бірлігінің физикалық мағынасын түсіну.

 Тілдікмақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

магнит өрісінде тогы бар өткізгішке күш әсер ететінін түсіну;

магнит күшінің тогы бар сымға бағытын анықтау үшін сол қол ережесін пайдалану

Пәнге тән лексика мен терминология:

сол қол ережесі

магнит өрісінің бағыты

тогы бар өткізгіш

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бас бармақ … білдіреді

Сұқ саусақ … білдіреді

Ортаңғы саусақ … білдіреді

Магниттік күш … перпендикулярлы.

 Құндылықтардыдарыту

 

 

Құндылықтардыдарытуарқылыоқушылардың бойында ұйымшылдық, ынтымақтастық, құрмет сезімдерін сіңіру. Мысалы топтық және жұптық жұмыстар барысында оқушылар арасында жауапкершілік және сыйластық тәрбиелері қалыптасады. Оқушылардың пәнге деген ынтасын және қабілетін дамыту,оларды алғырлыққа дәлдікке, зеректілікке,шапшаңдыққа баулу.

Пәнаралықбайланыстар

Математика: синустар мен косинустар.

Дифференциациа

Барлық оқушылар: Магнит өрісінің қасиеттерін. Ампер кұшінің мағынасын. Параллель токтардың өзара әсерлесуін болжап, салыстыра алады.

Көпшілік оқушылар

Параллель токтардың арасындағы күштің бағытын сызбада көрсетіп, қолданады

Кейбір оқушылар: Күрделі есептерді шығара алады

 АКТ қолдану дағдылары

ВАС эталондарын көрсету үшін интерактивті тақта қолданылады. Bilimland.kzсайтынпайдалану.

 Бастапқы білім

8 класс Тұрақты магниттер.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару

Сабақ тақырыбымен, мақсатын айқындау

Сабақтың ортасы

5 мин

20 мин

5 мин

5 мин

Өткен материалды еске түсіру. Тест

Оқушыларды топқа сөздерді жинақтау арқылы бөлу

І топқа Магнит өрісі білім ленд сайтынан магнит өрісі http://bilimland.kz/kk/home#lesson=11035

ІІ топқа Ампер заңы білім ленд сайтынан өткізгіштер туғызатын э/м өріс http://bilimland.kz/kk/home#lesson=11102

ІІІ топқа Магнит өрісінің күш сызықтары білім ленд сайтынан өткізгіштер туғызатын э/м өріс 3/13 http://bilimland.kz/kk/home#lesson=11102

ІV топқа Эрстед тәжирісі білім ленд сайтынан өткізгіштер туғызатын э/м өріс 6/13 http://bilimland.kz/kk/home#lesson=11102

Оқушылар ортаға салып қорғайды

Слайдпен жұмыс

(f) Алған білімдерін бекіту мақсатында топпен F = BILsinα теңдеуінің көмегімен күшті табуға сандық есептер шығару

Өлшем бірлікті көрсету үшін формуланы пайдалану. Қорытындылау , 1 Н / Aбұл 1 Tл (тесла).

І топ

Актив бөлігінің ұзындығы 5 см болатын өткзгішке 50 мН күшпен әсер ететін магнит өрісінің индукциясы қандай? Өткізгіштегі ток күші 25 А. Өткізгіш магнит өрісінің индукциясына перпендикуляр орналасқан.

ІІ топ

Біртекті магнит өрісінде индукция сызықтарына 300 бұрыш жасай орналасқан ұзындығы бойымен 3 А ток өтіп жатқан өткізгішке 9 Н күш әсер еткендегі магнит өрісі индукциясы

ІІІ топ

Индукциясы 0,4 Тл біртекті магнит өрісіне перпендикуляр орналасқан актив ұзындығы 0,5м өткізгішке 2Н күш әсер еткенде, ондағы ток күші?

ІV топ

Индукциясы 7,5 Тл біртекті магнит өрісіндегі түзу өткізгіш арқылы 4 А ток өткен кезде ұзындығына 3 Н күш әсер ететін болса, оның магнит күш сызықтарымен жасайтын бұрышы?

Бағалау критерийі

  • Тапсырманы толық орындады – 3 ұпай
  • Қателіктері болды – 2 ұпай
  • Берілгенін жазады, бірақ мүлдем орындай алмады – 1 ұпай

Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау, шешімін табу.

Тест тапсырмасын орындау, түсіну дәрежесін презентация арқылы тексеру

Қосымша 1

http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/ocr_gateway_pre_2011/living_future/5_magnetic_field1.shtml

http://www.youtube.com/watch?v=U9RezsWnPYs

http://bilimland.kz/kk/home#lesson=10870

http://www.youtube.com/watch?v=9Wby4aHyXJQ

http://www.youtube.com/watch?v=Ue6S8L4On-Y&feature=related

Сабақтыңсоңы

3 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«сабақтан алған әсерім»;

«сабақтың ұнамаған тұстары».

Үй тапсырмасын беру: §10.1, 10.2 оқу қайталау

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар магнит индукция векторын түсінеді

Оқушылардың көбі бұрғы немесе оң қол ережесін пайдаланып, күшті, магнит өрісінің индукциясын және токтың бағытын анықтай алады. Есептерді шығарады

Кейбір оқушылар қиындығы жоғары есептерді шығарады.

  • Өзін-өзі бағалау
  • Қалыптастырушы бағалау
  • Жұптардың бағалануы
  • Есептерді шығаруы

Физика кабинетінде қауіпсіздік техникасын сақтау. Электростатикалық өрістің техникаға қатер туғызбауын қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу