Тура пропорционалдық және оның графигі. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.4В Шамалар арасындағы тәуелділіктер

Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш.

Сынып:

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тура пропорционалдық және оның графигі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.23 тура пропорционал тәуелділіктерді танып білу және мысалдар келтіру.

6.2.1.12 тура пропорционалдықтың формуласын білу және графигін салу.

6.5.2.11 тура пропорционал шамалардың арасындағы шынайы тәуелділік-тердің графиктеріне талдау беру.

6.5.2.12 сипаттамасы бойынша тура пропорционалдықтың формуласын жазу.

6.5.2.13 тура пропорционалдықтың графигін салу.

 Сабақ

 мақсаттары

Оқушылар:

- тура пропорционал тәуелділіктерді таниды;

- тура пропорционалдықтың формуласын біледі және тура пропорционалдықтың графигін салады;

- сипаттамасы бойынша тура пропорционалдықтың формуласын жазады;

- тура пропорционал шамалар арасындағы шынайы тәуелділіктердің графиктерін түсіндіріп береді.

 Бағалау

 критерийлері

Оқушылар:

- тура пропорционал тәуелділіктерді таниды;

- тура пропорционалдықтың формуласын біледі және тура пропорционалдықтың графигін сала алады;

- сипаттамасы бойынша тура пропорционалдықтың формуласын жаза алады;

- тура пропорционал шамалар арасындағы шынайы тәуелділіктердің графиктерін түсіндіріп бере алады.

 Тілдік

 мақсаттар

Оқушылар:

- осы бөлімнің терминдерін пайдаланады;

- шамалар арасындағы тәуелділіктерге түсіндірме жасайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- формула;

- шамалардың арасындағы тәуелділік;

- қашықтық, жылдамдық, уақыт;

- жұмыс, өнімділік, уақыт;

- баға, мөлшер, құны;

- масса, тығыздық, көлем;

- аудан, ұзындық, ені;

- ерітіндідегі заттың массасы, концентрация, ерітіндінің массасы;

- өлшем бірліктері;

- мәндер кестесі;

- тәуелділіктің графигі;

- тура пропорционал шамалар;

- тура пропорционалдықтың формуласы;

- пропорционалдықтың коэффициенті;

- кері пропорционал шамалар;

- тура пропорционалдықтың графигі.

 

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- ... тәуелділігін формула арқылы береміз;

- … шамасын тәуелділіктің формуласынан … арқылы өрнектейміз;

- … тәуелділігін көрсететін формуланы жазамыз;

- … мен … арасындағы тәуелділіктің графигін саламыз;

- … тәуелділігінің кестесін толтырамыз;

- егер … , онда екі шама тура пропорционал деп аталады;

- егер … , онда екі шама кері пропорционал деп аталады;

- шамалар тура пропорционал болады, себебі …;

- шамалар кері пропорционал болады, себебі … .

 Құндылықтарды дарыту

Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру

 Пәнаралық

 байланыстар

  • Физика

Бастапқы

білім

  • Формулаларды білу (қашықтық, жылдамдық, уақыт, тіктөртбұрыштың ауданы және т.б.). Теңдеудің белгісіз компоненттерін таба білу, алгебралық өрнектің мәнін таба білу. Координаталары бойынша нүктені координаталық жүйеде сала білу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 – 3 мин

Сабақтың ортасы

4 – 10 мин

11 – 28 мин

29 – 30 мин

31 – 37 мин

Сабақтың соңы

38 – 40 мин

Ұйымдастыру.

Психологиялық ахуал тудыру.

«Көрші»

Мақсаты: әрбір қатысушының сол жұптың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.

Нұсқаулық:

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,

Бүгінгі сабақ барысы,

Біз үшін үлкен қуаныш.

Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.

 «Өрмекші торы» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды, жауап береді.

“ Өрмекші торы” ойын-әдісі - оқушылардың білімін бақылауға және бағалауға арналған әдістердің бірі.

Мұнда оқушы әрбір айтқан жауабы үшін жіптің бір ұшын қолына орауы тиіс. Соңынан әр оқушының қолына жинап ораған жіптің санын анықтау арқылы оқушының қай деңгейде жауап бергенін де білуге болады. Сонымен бірге бұл әдіс оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттырады.

Жұптық жұмыс.

А деңгейі

№1.

a) y=5x; b) x=-3; c) y=-2x; d) x=3

функцияның графиктері координаталық жазықтықтың нешінші ширегінде жататынын анықтаңыз.

Жауабы: a) I и III.b) II и III. c) II и IV. d) I и IV.

В деңгейі

№1. Кесте бойынша шамалар арасындағы (тура немесе тура емес пропорционал) байланысты анықтаңыз. Формуласын жазыңыз және графигін тұрғызыңыз.

Жауабы: 1) Тура пропорционал, у=3*х. 2) Тура пропорционал емес, у=18/х.

№2. A нүктесі арқылы өтетін y=kx тура пропорционалдығының графигін салыңыз. График бойынша k-ның мәнін табыңыз. y-kx тура пропорционалдығының формуласын жазыңыз. a) A(5;4); b) A(-2;6)

Жауабы: а) у=0,8*х. b) у=-3*х.

С деңгейі

№1. Суретте тура пропорционал функция графиктері көрсетілген. Әрбір графикке сәйкес формуласын жазыңыз.

Жауабы: 1) у=3*х. 2) у=0,5*х. 3) у=2*х

№2. Суретте графиктері берілген тәуелдіктердің әрқайсысының:

а) формуласын жазып, формуладан k-пропорционалдық коэффициентін табыңыз;

b) графиктердің әрқайсысы қай координаталық ширектерде орналасқан?

Жауабы: а) у=-3*х; y=2,5*x; y=3*x

b) II и IV; I и III; I и III.

Сергіту сәті.

«Тасбақалардың жүгірісі».Бұл жүгірудің еркекшелігі, мәреге ең соңғы келген ойыншы жеңеді. Ойыншылар бөлменің бір жағына қатарлап тұрады, содан соң қарама-қарсы жаққа «жүгіреді». Бір орында тұруға болмайды. Барлығы қимыл-қозғалыста болуы қажет. Қимылдары баяу болады. Ең соңғы мәреге жеткен «тасбақа» жеңіске ие болады.

Жеке жұмыс.

Тапсырма 1. Берілгендердің ішінен қандай формула тура пропорционал тәуелділікке жатады?

  • P = 5,2b 3) K = 5) a = 7) M = m: 5 9) G =
  • a = 8q + 1 4) c = 4: d 6) 300 = vt 8) ab = 18 10) S = a2.

Жауабы: 1; 3; 5.

Тапсырма 2. Берілгендердің ішінен ортақ қасиетің анықтаңыз:

S = 5t , C = 2,4n, A = 16t, m = 0,4M, S = 5b, P = 4a.

Жауабы: Tура пропорционал тәуелділік

Тапсырма 3. Формуланың қайсысы тура пропорционалдыққа жатпайды?

a = 45: n , t = , ab = 5,6 , d = 18 + 4t, k = 0,8:M, 360 = vt.

Жауабы: Барлығы.

Сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма:

Шығармашылық тапсырма: «Тура пропорционлдық функция» ребус құрастыру.

Рефлексия:

«Бағдаршам» әдісі

Бағдаршам – оқушылардың өздерінің қаншалықты түсінгенін көрсетудің жылдам тəсілі. Оқушыларға қызыл, сары жəне жасыл түсті карточкалар беріледі. Сары, қызыл түсті көтерген оқушыларға түсіндіріп,талдауға белсенді оқушылардың көмегіне сүйенемін.

Оқушылар:

ЖАСЫЛ ТҮСТІ көтерсе, толық шығардым.

САРЫ ТҮСТІ көтерсе, жартылай шығарды.

ҚЫЗЫЛ ТҮСТІ көтерсе, шығара алмадым.

  • Презентация
  • Қосымша 1
  • Дорофеев Г.В., Петерсон Л.Г. Математика. 6 класс. Часть 2. – Изд. 2-е, перераб./
  • Қосымша 2
  • Г.В.
  • Дорофеев, Л.Г. Петерсон. – М.: Издательство «Ювента», 2010. -128с: ил.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар

Саралау жұптық және өз беттік жұмыстарда беріледі. Жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады.

Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау.

Оқушылармен сергіту сәті жүргізіледі.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу