Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.4А Статистика. Комбинаторика

Мектеп: Химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш.

Сынып:

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.4.3.1

бірнеше сандардың арифметикалық ортасы, санды деректердің құлашы, медианасы, модасының анықтамаларын білу;

6.4.3.2

статистикалық санды сипаттамаларды есептеу;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  •  арифметикалық орта, сандық деректер қатарының құлашы, медианасы, модасы ұғымдарын біледі;
  •  арифметикалық ортаны табады;
  •  сандық деректер қатарының құлашын, медианасын, модасын табады.

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  •  арифметикалық орта, сандық деректер қатарының құлашы, медианасы, модасы ұғымдарын біледі;
  •  арифметикалық ортаны таба алады;

- сандық деректер қатарының құлашын, медианасын, модасын таба алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • осы бөлімге қатысты терминологияны қолданады;
  • екі немесе одан да көп сандардың арифметикалық ортасын қалай табу керектігін түсіндіреді;
  • сандық деректердің құлашын, модасын және медианасын есептеуге түсінік береді;

Пәнге тән лексика мен терминология:

- екі (үш және т.б.) сандардың арифметикалық ортасы;

- қатардың құлашы, модасы, медианасы;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- екі санның арифметикалық ортасын табу үшін ...;

- сандық қатардың құлашын табу үшін ... ;

- ... саны сандар қатарының модасы болып табылады;

- ... саны сандар қатарының медианасы болып табылады, себебі ...;

 Құндылықтарды дарыту

Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Бастапқы білім

Сан құрамының разрядтарын біледі; «сан» және «цифр» ұғымдарының арасындағы айырмашылықты түсінеді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 – 3 мин

Ұйымдастыру.

Сыныпта психологиялық ахуал тудыру үшін оқушыларға смайликтер таратып, көңіл-күйлерін анықтау.

Психологиялық ахуал

Керемет Тамаша Орташа

Кәне, кәне тұрайық,

Үлкен шеңбер құрайық.

Тұрсақ енді шеңберге,

Алақанды ұрайық.

Үй тапсырмасын қатар отырған оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді.

Презентация

Сабақтың ортасы

4 – 10 мин

«Миға шабуыл» өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтары:

С-1: Статистикалық шамаларға қандай шамалар жатады?

С-2: Сандардың арифметикалық ортасы дегеніміз не? Мысал келтір.

С-3: Өзгеріс ауқымы дегеніміз не? Мысал келтір.

С-4: Медиана дегеніміз не? Мысал келтір.

С-5: Мода дегеніміз не? Мысал келтір.

Сыныпты топтарға бөлу.

Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.

1-топ «Сары кәмпиттер»

2-топ «Көк кәмпиттер»

3-топ «Қызыл кәмпиттер»

Топқа арналған ереже:

  • белсенді болу;
  • шыдамдылық таныту;
  • достық қарым-қатынаста болу;
  • бір-бірінің ойын сыйлау;
  • басқа адамды тыңдай білу;
  • барлығын бірге жасау;

ынтымақтастықта жұмыс жасау.

 «Ой - қозғау» (ребусты шеше отырып тақырыпты ашу)

 Сандарда құпия көп жасырылған

 

 Жауабы: Санды дөңгелектеу

 

 Жауабы: Арифметикалық орта

 

 

 Жауабы: Өзгеріс ауқымы. Мода.

Презентация

Қосымша 1

11 – 25мин

 Топтық жұмыс

Оқушылар топтық жұмыстарын постерде жазып, қорғайды. Оқушылар өткен сабақ бойынша өз түсініктерін постерге түсіреді.

 1 топ

№1. Бірнеше сандардың арифметиклық ортасы туралы айту, мысал келтіру.

№2. Арифметикалық ортасын табуға өмірмен байланысты есеп құрастыру, сынып қыздарының шаштарының ұзындықтары бойынша.

№3. Данияр аулаған балықтарын жеке-жеке өлшегенде, массалары: 1,2 кг; 3,24 кг; 1,9 кг; 2,16 кг; 2 кг болды. Даниярдың аулаған бір балығының орташа массасы неше килограмм? Балықтардың массаларының өзгеріс ауқымы неше килограмм?

 2 топ

№1. Сандардың өзгеріс ауқымы туралы айту, мысал келтіру.

№2. Өзгеріс ауқымын табуға өмірмен байланысты есеп құрастыру, сынып оқушыларының бойларының ұзындықтары бойынша.

№3. Комбайншы егін жинау кезінде: бірінші күні 15,2 га; екінші күні 16,2 га; үшінші күні 18,6 га; төртінші күні 16,2 га; бесінші күні 17,3 га жерден егін жинады. Комбайншының бір күнгі егін жинайтын егіс алқабының орташа ауданын табыңдар. Оның өзгеріс ауқымын есептеңдер. Модасы бар ма? Медианасы неге тең?

 3 топ

№1. Сандардың модасы, медианасы туралы айту, мысал келтіру.

№2. Сандардың модасын, медианасын табуға өмірмен байланысты есеп құрастыру, сынып оқушыларының аяқ киімдерінің өлшемдері бойынша.

№3. Қараша айының бір күнінде ауаның температурасы таңертенгілік 20С, түсте 60С, кешке 30С, түнде 00С болды.

  • Ауаның тәуліктік орташа температурасы неше градус?
  • Тәулік ішіндегі температураның өзгеріс ауқымы неше градус?
  • Сол күнгі ауа температурасының модасы бар ма? Медианасы неге тең?

Математика

Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2015, үшінші басылымы.

Қосымша 2

26 – 27 мин

Сергіту сәті: «Көңілді қалпақ» ойыны.

Басына қалпақ түскен жеті оқушы жеті байлықты табады.

Бірінші байлық - денсаулық.Екінші байлық - еркіндікҮшінші байлық - тіл байлықТөртінші байлық - қайрат-күшБесінші байлық - ақ жаулықАлтыншы байлық - балаңызЖетінші байлық - жүз саулық

Презентация

28 – 37 мин

Шығармашылық жұмыс

Статистикалық шамалар бойынша топтарға әр түрлі

суреттер бере отырып, есептер құрастыру. Құрастырған есептерді топтар арасында бір-біріне бере отырып шығарту және оларды өз шығарғандары бойынша тексеру.

1 топ

2 топ

3 топ

Қосымша 3

Сабақтың соңы

38 – 40 мин

Үйге тапсырма: №659

Рефлесия: «Білім теңізіне кеме жіберіңіз»

Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады

Математика, Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2015,

үшінші басылымы.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау тапсырмалары жалпы сыныптық және жұптық жұмыста көрінеді. Қабілеті жоғары оқушылар жалпы және жұптық жұмыста бір-біріне көмек жұмыстарын ұйымдастырады.

Бағалау сабақтың әр бөлімінде жүреді. Оқушыларды әр түрлі смайликтермен немесе ауызша мадақтау.

Көзге жаттығу жұмыстары жүргізіледі.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу