Санды теңдіктер және олардың қасиеттері. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу | Мектеп: Тараз қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Атамбаева Ж.А. | ||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Санды теңдіктер және олардың қасиеттері | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.1 тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану; | ||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы: егер
| ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушы:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| ||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Санды теңдік пәндермен және өмірмен байланысы. Информатика: Интернет ресурстарымен жұмыс жасау дағдысын дамыту. | ||||||
Бастапқы білім | Рационал сандарға амалдар қолдану. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы «Миға шабуыл» | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Сабақ басында: 1) оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгелдеу. 2) оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын /ОМ анықтап алу 3) сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау. | ||||||
Сабақтың ортасы «Мағынаны тану» | Жаңа материалды баяндау.
1-мысал. 9 және 36, онда 9
болса, онда 2-мысал. 1) 8,4+3,6꞊12 2) 24:3+(-6)꞊2 8,4+3,6+(-3,6)꞊12 +(-3,6) 24:3-6 ꞊ 2 8,4꞊12-3,6 24:3-6+6 ꞊ 2+6 8,4꞊8,4 8 ꞊ 8 Демек, тура санды теңдіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсы таңбаға өзгертіп, оны теңдіктің екінші жақ бөлігіне көшіруге болады.
болса, онда , , с 3-мысал. 1) 3-11=-8 2) 3-11=-8 (3-11)·2=-8·2 (3-11):4=-8:4 -16=-16 -2=-2
және с=d болса, онда a+c=b+d . 4-мысал. 42:(-6)=-7 12·5= 60 42:(-6)+12·5=-7+60 53=53
және с=d болса, онда ac=bd болады. 5-мысал. 5+3=8 9-2=7 (5+3)(9-2)=8·7 56=56 Жаңа материалды бекіту.
841. Тура санды теңдіктерді таңдап алыңдар: 1) 6+3=1,8 4) ·6-1=4+1 2) 2,8-9=3,4·2 5) ·8+7=2,4:0,3 3) 0,9·6+2=10-2,6 6) 1,6+4=0,8·2+4. 842. Берілген санды теңдіктің: 1) 7,2+1,8=9; 3) 6-1,3=4,7 2) 1,4·5=7 4) 9:1,8=5 екі жақ бөлігіне де: а) 1,3; ә) -1,8; б) -11 сандарын қосыңдар. 843. Тура санды теңдіктерді мүшелеп қосуды орындаңдар: 1) 7:1,4=5 және 0,6·3=1,8 2) (-9):1,5=-6 және 4=3,2:0,8 3) 0,8·(-7)=-5,6 және 1,2·5=6 4) 3,2·5=16 және 9:6=1,5. Тура санды теңдіктер туралы қорытынды жасауға оқушыларды жетелейміз. 844. Тура санды теңдіктің қасиетін пайдаланып, 1) 1,2·(-7)=-8,4 теңдігінің екі жақ бөлігін де: а) -5-ке; ә) 3-ке; б) 0,5-ке көбейтіңдер; 2) 5,4·2=10,8 теңдігінің екі жақ бөлігін де: а) -3-ке; ә) 9-ға; б) 6-ға бөліңдер. Мұғалім түрткі болу сұрақтарын қою арқылы оқушылардың жауаптары ескеріліп, тура санды теңдік құруды қарастырамыз. 845. берілген екі санды теңдіктен бір санды теңдік құрастырыңдар. 1) 24:6=28:7 және 60:15=28:7; 2) 9,5:1,9=2,4:0,48 және 8,5:1,7=2,4:0,48; 3) 5,6:0,7=18,4:2,3 және 5,6:0,7=11,2:1,4. Ауызша бағалау басбармақ әдісі арқылы орындалады. 3.Оқушылармен бірігіп есептің шығарылу жолының алгоритімін құрамыз:
Осы дескриптор бойынша оқушылар өзара бағалау жұмысын орындайды. Сергіту сәті. Мұғалім оқушылардан көзге арналған жаттығуларды жасауларын сұрайды. «Көзге арналған жаттығу». Топтық жұмыс: Топ оқушылары тапсырманы тақтада орындап болған соң, тапсырмаларын алмастырып дескриптор бойынша және тілек жазу арқылы бағалайды. 846. Тура санды теңдік шарты орындалатындай етіп, жақшаны қойыңдар: 1-топ а) 2-8·0,5=48:(-16); ә) 72:9+3=3,2+2,8; 2-топ а) 9,6:1,2=5·0,7+0,9 ә) 9·2-8=20·(-2,7) Жұптық жұмыс: 847. Тура санды теңдіктерді мүшелеп қосуды орындаңдар:
Жұптағы оқушылар бірін-бірі бағалау критерийі бойынша бағалайды. Бағалау критерийлері: 1) Санды теңдіктердің қасиетін біледі;
Ережелерді есептер шығаруда қолдана алады. Жеке жұмыс: (Шығармашылық тапсырма) №1. Бану қабырғасы 5 см болатын шаршы қағазды екі тіктөртбұрышқа бөлді. Бұл тіктөртбұрыштардың біреуінің периметрі 16 см. Екіншісінің периметрі қанша? Бұл тапсырманың жауабын мұғалім бағалайды. Бекіту сұрақтары:
Екі тура санды теңдік қалай көбейтіледі? | http://festival.1september.ru/articles/599748/ Қосымша 1. Т.А. Алдамұратова, Е.С. Байшоланов. Математика 6, Алматы «Атамұра» 2015 15-17 беттер Қосымша 2. Т.А. Алдамұратова, Е.С. Байшоланов Математика 6, Алматы «Атамұра» 2015 | |||||
Сабақтың соңы Рефлексия | Сабақты қорытындылау. Оқушыларға сұрақтар қою. Рефлексия: БББ Сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма: №848. | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар | |||||
Топтық жұмысты бақылай отырып, қиындықтар кездескенденде бағыт беремін. Әлсіз оқушыларға жеке консультация алуға мүмкіндік беремін. | Оқушылардың тапсырманы орындаудағы белсенділіктерін бақылау арқылы формативті бағалаймын. Сабақты бекіту кезінде оқушыларды жеке –жеке бағалаймын, оқушылар тапсырманың 80% дұрыс орындауы қажет | Сабақты бекіту кезеңінің алдында презентацияға қарағандықтан ұзақ уақыт міндетті түрде «көз жаттығуын» жасатамын. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді