Оң сандар. Теріс сандар. Координаталық түзу. Қарама-қарсы сандар. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән: математика | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||
Дата: | Класс: 6 | Оқушы саны: | |||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану (20 сағат) | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Оң сандар. Теріс сандар. Координаталық түзу. | ||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Сандарға амалдар қолдану. | ||||||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары | 6.1.1.4 - координаталық түзудің анықтамасын білу және координаталық түзуді салу; | ||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Оң сандар, теріс сандар және нөл ұғымын түсінеді. | ||||||||||||||||||||
бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаты: - оң сандарды, теріс сандарды біледі. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Пән лексикасы және терминология: Оқушылар: сандардың оң және терісін ауызша түсіндіре алады, Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; «+» таңбасымен жазылған сандар оң сандар деп аталады. «–» таңбасымен жазылған сандар теріс сандар деп аталады. 0 (нөл) саны оң санға да, теріс санға да жатпайды.
Пәнге тән лексика мен терминология
| ||||||||||||||||||||
Құндылық-тарды дарыту | Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. - академиялық адалдық құндылығын, бір-біріне құрмет құндылығын дарыту; - елжандылыққа тәрбиелеу; - шыдамдылық: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу. | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| |||||||||||||||||||
Дифферен-циация | |||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | ActiveInspire, PowerPoint | ||||||||||||||||||||
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Оқушылардың көңіл-күйлерін бақылау. Өрт дабылы немесе локдаун болған жағдайда кабинеттегі оқушылардың әрекетіне басшылық жасау | ||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 5 мин | Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу және сабаққа қатыстып отырған оқушыларды түгелдеу. Жұптарға бірігіп отыру. Жаңа тақырыпты меңгеру үшін мысал қарастырамыз. Шамамлардың өзгерісінің сан мәнін жазғанда, оқығанда оның тура мағынасының сан мәнінің алдына «+» таңбасы қойылады. Шаманың қарама–қарсы мағынасының сан мәнінің алдына «–» таңбасы қойылады. 1-мысал. Іле Алатауындағы Талғар шыңы теңіз деңгейінен 4973м биіктікте жатыр, ал Қара теңіздің ең терең жері теңіз деңгейінен 2210м төмен. Мұндағы теңіз деңгейінен жоғары биіктік «+» таңбалы санмен жазылады, теңіз деңгейінен төменгі тереңдік «–» таңбалы санмен жазылады. Демек, Талғар шыңының биіктігі +4973м («плюс 4973м» деп оқылады). Мұндағы +4973м – оң сан. Оң санның алдына «+» таңбасы қойылып жазылады. Қара теңіздің ең терең жеріндегі түбінің тереңдігі – 2210м («минус 2210м» деп оқылады). Мұндағы – 2210м – теріс сан. Теріс санның алдына «–» таңбасы қойылып жазылады. «+» таңбасымен жазылған сандар оң сандар деп аталады. «–» таңбасымен жазылған сандар теріс сандар деп аталады. 0 (нөл) саны оң санға да, теріс санға да жатпайды. Балалар осы сандарға өмірден жоғарыдағыдай мысал келтіріңіздер. Оқушылар ауызша мысалдар келтіреді. Мысалы, сандары – оң сандар, ал сандары – теріс сандар. Егер берілген өрнекте оң сан бірінші орында тұрса немесе өрнекте бір ғана сан болып және ол оң сан болса, оның алдына «+» таңбасы қойылмайды. Мысалы: 1) өрнегі түрінде жазылады. 2) өрнегі түрінде жазылады. Өрнектерде теріс санның тікелей алдында қосу, көбейту, бөлу, азайту таңбалары тұрса, онда теріс сан жақшаға алынып жазылады. Мысалы, Көп жағдайда теріс сан өрнектің бірінші мүшесі болса, ол жақшасыз жазылады. Мысалы, өрнегін түрінде жазуға болады. | Математика-6 кл Т.А. Алдамұратова, Т.С. Байшоланов, «Атамұра» 2011 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс 1 мин 5 мин Топтық жұмысты бағалау 2 мин Жеке жұмыс 10 мин | Жыл мезгілдері арқылы оқушылардың санын ескеріп төрт топқа бөліміз. Бөлінген топқа сәйкесінше ат қойып, Ақтөбе қаласының ауа райы бойынша әрбір топ өз жыл мезгіліне сәйкес шамамен ең жоғары және ең төменгі температураны анықтайды. Төмендегі сурет топтарға беріледі, суретті талқылайды және әрбір топ өмірден мысалдар келтіреді. Келтірген мысалдары бойынша постер құрып, ортаға шығып қорғайды.
Топтық жұмысты бағалау. Оқушылардың қорғаған пострлеріне басқа топтар бағалау жүргізеді, бағалау критерийі:
№288 (1-4), №289 (1, 3), №295, 297 | Математика-6 кл Т.А. Алдамұратова, Т.С. Байшоланов, «Атамұра» 2011
Математика-6 кл Т.А. Алдамұратова Т.С. Байшоланов, «Атамұра» 2011 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин 2 мин |
№286, №287, 288 (5-8)№296
Рефлексия Сабақ соңында оқушылар өздерінің көңіл-күйлері мен сабақта қатысты көңіл күйлерін көрсетеді
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Есептерді жеңілден ауырға дейін күрделеген. Топтық және жеке жұмыста деңгейлік тапсырмалар | Бірін-бірі бағалау,өзін өзі бағалау Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру | Дұрыс отыруын қадағалау, топ ішінде емін еркін қозғалыста болу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы дао йланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқ ажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?