Көптаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейту және бөлу. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2В бөлімі: Көп таңбалы сандармен амалдар орындау

Мектеп: Көкшетау қаласы

Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні: 28.11.2016ж

Мұғалімнің аты-жөні:Шамиганова РМ

Сынып: 3 «В»

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Көптаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейту және бөлу

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

MM 3.3 Сандарды жазбаша көбейтуді «баған», бөлу «бұрыштап» жазу;

 Сабақ мақсаттары

Көптаңбалы сандарды жазбаша біртаңбалы санға көбейту мен бөлуді орындау

Бағалау критерилері

  • көптаңбалы сандарды жазбаша көбейту/бөлу тәсілдерін біледі
  • сандарды баған түрінде бөледі.

Тілдік мақсаттар

 

  • толымсыз көбейтінді, толымсыз бөлінді.

 Құндылықтарды дарыту

қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;

 Пәнаралықбайланыстар

ИКТ, қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі.

Алдыңғы меңгерілген білім

Ауызша есептеу дағдыларын дамыту

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы -5мин

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық дайындық:

Математика керек әр күнге,

Математика қажет өмірде .

Математиканы оқимыз,

Миымызға тоқимыз.

ІІ: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

«Сөзжасам» ойыны ГЛОРТМИА

Алгоритм не үшін керек? Қандай агоритмдерді білесіңдер?

Кеше қандай тақырыппен таныстық? Сабақтың таұырыбы мен мақсатын хабарлау.

ІІІ.Мұғалім өзі сабақтың мақсаты мен жетістік өлшемдерін айтады.

Карточка

Сабақ ортасы-10мин

5мин

8мин

7мин

ІҮ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. «Дұрыс, бұрыс» ойыны

Мұғалім көбейту мен бөлуге байланысты пікірлер айтады. Оқушылар дұрыс не бұрыс карточкаларын көтереді.

  • Көптаңбалы санды біртаңбалы санға көбейткенде кез келген разрядттың астына біртаңбалы санды жазамын. (бұрыс)
  • Бөлу көбейту амалына кері байланыс. (дұрыс)
  • Кез келген санды бірге көбейтсе де, бөлсе де сол сан шығады. (дұрыс)
  • 978 : 3 өрнегіндегі 3 саны бөлінгіш. (бұрыс)
  • Бөлуде қалдық бөлгіштен артық болу керек. (бұрыс)

Көптаңбалы саның бір таңбалы санға бөлу алгоритмін еске түсірейік.

  • Бірінші толымсыз бөлінгішті табамыз.
  • Бөліндінің мәнінде цифрлар санын анықтаймыз.
  • Бірінші толымсыз бөлінгішті бөлгішке бөліп, бөліндінің мәнінде бірінші цифрды жазамыз.
  • Қалдықты тауып (қалдық бөлгіштен кем болу керек), келесі толымсыз бөлінгішті табамыз.

312 :3 бөліндінің мәнін қандай тәсілмен шығара аламыз?

(ауызша есептеу дағдысын тексеру)

312:3=(300+12):3= 300:3+12:3=104

3

1

2

3

3

1

2

3

-

3

1

0

4

-

3

1

0

4

1

1

2

-

0

-

1

2

1

2

0

-

1

2

0

Есеп шығару

Туристтер бірінші күні 320 м, ал екінші күні одан 2 есе артық жол жүрді. Туристтер екі күнде неше м жол жүрді? (метрді километрге айналдыр)

Диффереренциация:

1-топ

Себетте Х саңырауқұлақ болды, одан 20 саңырауқұлақты алып, содан соң 24 саңырауқлақты салғанда саңырауқұлақтар саны 45 болды. Бастапқыда себетте қанша саңырауқұлақ болды?

(ж -20) +24 =45

2-топ

Бір балада 26 дәптер болып еді, ол тағы Х дәптер сатып алды. Ол 13 дәптерін досына берді. Өзінде 19 дәптер қалды. Бастапқыда қанша дәптер болған?

(26+ x -13) =19

26+x =19+13

26+x=32

X=32-26

X=6

3-топ

Алмат бірнеше көкөніс түрін және 12 түрлі жеміс өсірді. Көкөністер санын 2-ге арттырса, ал жемістер санын 3-ке кемітсе, олардың сандары бірдей болады. Алмат неше көкөніс түрін өсірді?

  a+2 =12-3

 a+2= 9

 а =9-2

 a=7

 т: 7+2=12-3

9=9

Карточка

лар, презентация

Сабақтың соңы-5мин

Қорытынды.

  • Сабақта не маңызды болды?
  • Қандай қиындықтар кездесті?
  • Не үйреніп,не білдің?

Рефлексия: Кестені толтыру

Тапсырмалар

+ және -

Көптаңбалы сандардың бір таңбалы санға баған түрінде бөлу алгоритмін білемін.

Көптаңбалы сандарды жазбаша бір таңбалы санға көбейту және бөлуді орындай аламын.

Маған … ................................ бойынша көмек керек.(қандай көмек керегін жаз)

Карточка

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінтексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

есеп бөлу арқылы шығаратындай шартын өзгерт және шығар

көптаңбалы сандарды жазбаша көбейту/бөлу тәсілдерін білуін бағалау;

Сергіту сәті

Топтық жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
» 👦🏻👧🏻Елімізде қанша бала бар?
Пікір жазу