Қоршаған ортадағы заттардың орналасуы. Математика, 1 сынып, сабақ жоспары.


Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні:

Сынып:

Мектеп: Көкшетау қаласындағы ФМБ НЗМ

Мұғалімнің аты-жөні: Сабдина Айнур Амантаевна

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қоршаған ортадағы заттардың орналасуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.3.2.5 заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау

Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар: заттардың кеңістікте орналасуын көрсетеді.

Көптеген оқушылар: заттарды кеңістікте орналастырады.

Кейбір оқушылар: сызба арқылы заттардың орналасуын анықтайды.

Бағалаукритерийлері

  • сыныптағы заттардың орналасуын көресете алады;
  • заттарды кеңістікте орналастыра алады;
  • заттардың орналасуына байланысты сызбаны түсіне алады.

Тілдікмақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Оң жақтағы (сол жақтағы т.с.с.) затты көрсет.
  • Мына зат қай жерде орналасқан?
  • Мына сызба нені білдіреді?

Құндылықтарды дарыту

ынтымақтастық

Пәнаралықбайланыстар

Қазақ тілі

АКТ қолданудағдылары

SMART тақтаны қолдану, Білімланд сайтындағы кеңістікті қабылдау жаттығуларын орындау

Бастапқы білім

Заттардың ретін анықтайды

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтыңбасы

0-7 мин

7-10 мин

Сабақбасында:

  • «Менің көршім» ойыны.

Мақсаты: тақырыпты ашу.

Оқушылар шеберге тұрып, «менің көршілерім ...» көрші тұрған балалардың аттарын атайды. Дифференциация ретінде мұғалім «оң жағында кім тұр?», «сол жағында кім тұр?» деген сұрақтар қояды. Бұл арқылы мұғалім оқушылардың оң-солды ажырата алатынын анықтай алады.

  • ..., сенің алдында тұрған баланың аты кім?
  • Сенің артында не бар?

Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтады. Оқушылар орындарына отырады.

Сабақтыңортасы

11-15 мин

15-20 мин

20-30 мин

Практикалық тапсырма:

Мұғалім оқушыларға тапсырмаларды бере отырып, жаңа тақырыпты түсіндіреді.

  • Партаның астынан ана тілі оқулығын алып шық.
  • Ана тілі оқулығын партаның үстіне қой. Оқулықты қайдан алдыңдар? Қайда қойдыңдар?
  • Арлан, партаңның үстінде не бар?
  • Кім осындай тапсырма құрастыра алады?
  • Алдында отырған баланың қолынан ұста. Артында отырған баланың иығынан ұста. Арлан, сенің алдында, артында кім отыр?

«Артығын тап» ойыны

Берілген суреттерден артық затты табады. Мұғалім «суреттердің арасынан артық затты тап» деп «арасынан» деген ұғымды түсіндіреді.

Бекіту:

Білімланд сайты арқылы кеңістікті қабылдау жаттығуларын орындайды.

Сергіту сәті

Вуги-вуги биі арқылы.

Оң қолымды алдыма, сол қолымды алдыма.

Сосын тағы артыма, сілкілейміз кішкене.

Біз билейміз вуги-вуги, айналамыз вуги-вуги

Қол соғамыз бәріміз бірге, 1,2,3

Вуги-вуги – ок-3 рет

(сол қол, оң аяқ, сол аяқ)

Бекіту: сергіту сәтінде алдымен қай қолды создық? Көтеріндерші. Бұл қолмен не істейміз? Оң қолмен жазамыз. Сол қолмен де жазатын балалар бар. Оң жақтағы балалармен амандасыңдар. Сол жақтағы баламен амандасыңдар.

Топтық жұмыс:

1,2- топ оқушыларына: суреттер мен сөздер беріледі. Сөздерді суреттерге сәйкес орналастырады.

3-4 топ оқушыларына: А3 формат қағаздың ортасында үй тұрады. Ағаш, гүл, машина, құстың суреттерін мұғалімнің бағыттауы бойынша орналастырады.

Ағаш үйдің оң жағында, гүл үйдің сол жағында, машина үйдің алдында, құс үйдің үстінде орналастырады.

5-6 топ оқушыларына: берілген сызба арқылы сурет салады.

Топтар жұмыстарын тақтадағы дұрыс үлгі бойынша бағалайды. Барлығы дұрыс болса, бас бармақтарын жоғары көқтереді.

Сергіту сәті «Бала, бала, балақан»

https://bilimland.kz/kk/courses/mektepke-dajyndyq-alha-balaqaj/taj-taj/zhattyhular/koktem/lesson/08-keingstiktik-qabyldau

Карточкалар, презентация

суреттер

Сабақтың соңы

35-40 мин

Кері байланыс

  • «Оң жақ, сол жақ» деген ұғымды ажырата аламын дегендер орындарыңнан тұрыңдар.
  • «Алдында, артында» деген сөздерді түсінетіндер оң қолды көтеріңдер.
  • «Жоғарыда, төменде» деген ұғымды түсінетіңдер сол қолды көтеріңдер.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмысты дифференциаялау арқылы беру.

  • Топтық жұмыс- сигнал карточкалармен бағалау, мұғалімнің бақылау
  • Жеке жұмыс – смайл арқылы бағалау

Сергіту сәті, бағалау түрлерін белсенді әдістер арқылы өткізу (шапалақ, отырып, тұру)

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу