Лабиринттен шығу. Информатика, 4 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 бөлім: Робототехника. Лабиринттер және кегль-ринг | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 4 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақтың тақырыбы | Лабиринттен шығу | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілген оқыту мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме) | - ультрадыбыстық датчикті қолдану | ||||||||
Сабақтың мақсаттары | - қашықтықты анықтау үшін ультрадыбыстық датчикті қолдану | ||||||||
Тәрбиелік мақсаты | - компьютерді қолдана отырып, жұмыстарды орындау кезінде ұқыптылық пен ұқыптылықты тәрбиелеу, оқушылардың өзін-өзі бақылау дағдыларын қалыптастыру. | ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсаттар:- түс датчиктері және ультрадыбыстық датчиктерді қолдану мысалдарын келтіреді;- түс датчиктері және ультрадыбыстық датчиктердің мақсатын түсіндіреді. Пәндік лексика және терминология: Түс датчиктері, бағдарламаланатын модуль, ультрадыбыстық датчик, қозғалтқыштар, қашықтық, күту, салыстыру, алға, артқа, бұрылу, жылдамдық, алгоритм, сынақ, енгізу порттары, шығару порттары Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер: Түсті анықтауға арналған құрылғылар ... Қашықтықты анықтауға арналған құрылғылар ... Робот қозғалысын құруға арналған бағдарламалық блоктар ... Робот қозғалысын құруға арналған бағдарлама көмегімен сіз ... | ||||||||
Құндылықтарға баулу | Құрмет, ынтымақтастық және ашықтық құндылықтарын насихаттау топтық жұмыс және топтық талқылау арқылы жүзеге асырылады. Қазіргі заманғы компьютерлік техникамен жұмыс істеу кезінде оқушылардың эргономика талаптарының маңыздылығы туралы білімдерін қалыптастыру. Оқушыларды АКТ құралдарын тиімді пайдалану ғана емес, сонымен қатар міндеттерді адал орындауға, денсаулық сақтау технологияларына сүйеніп жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылуға үйрету. | ||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика. | ||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар бағдарламаны іске қоса алады, оқу роботының негізгі моделін құра алады, роботтың қозғалысын басқарады, енгізу жіне шығару құрылғыларын, жанасу датчигі және олардың мақсатын біледі, файлдарды ашу, өңдеуді, сақтауды біледі. Робот үшін қосымшаның интерфейсімен және қосымшаның негізгі мүмкіндіктерімен таныс. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 мин | Психологиялық көңіл-күй "тілек"ойыны. Оқушылар шеңбер құрып, бір-біріне доп лақтырып, сабаққа жақсы тілек білдіреді. | ||||||||||||||||||
4-5 мин | Ширату жаттығулары. "Суреттерден айырмашылықтарды табу".
| Презентация | |||||||||||||||||
6-10 мин | Сабақтың тақырыбы мен міндеттерін қалыптастыру.Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын тұжырымдауға жеткізу үшін мұғалім ойын ұйымдастырады, оның барысында оқушылар роботтың қозғалыс бағытын қалай таңдау керектігі туралы бастапқы түсінік алады
(С) Лабиринт ойыны. Барлық оқушылар "лабиринт" құрып сапқа тұрғызылады. Бір оқушы «Робот» рөлін атқарады. Ол жабық көзімен "лабиринттен"өтуі керек. Ойыннан кейін жағдайды талқылау үшін келесі сұрақтар ұсынылады: 1) «Робот» лабиринтте жолды қалай тапты? 2) «Роботтың» кедергіні анықтағандағы әрекеті?3) қозғалыс уақыты неге байланысты? 4) «Робот» қозғалыс алгоритмінің тиімділігі неге байланысты болады? Оқушылар слайдта ұсынылған сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын тұжырымдайды.
| Презентация | |||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 11-20 мин | (К) Мұғалім лабиринт арқылы қозғалатын робот туралы бейнені көрсетеді.Лабиринт - өзара байланысты жолдардың құрылымы.Лабиринт қозғалысының мақсаты - шығу жолын табу.(М) Мұғалім роботтың лабиринт бойынша қозғалыс алгоритмін түсіндіреді. Роботты қалай бағдарламалау керектігін түсіну үшін, оны лабиринт бойынша жылжыту үшін өзіңді роботтың орнына қойып, ойлауға кеңес беріледі, ал сіз қалай әрекет ете бастайсыз... Мұғалім: Мәселен, сіз лабиринтте болсаңыз...
Шындығында, егер сіз робот болсаңыз, онда сіз үшін лабиринт осындай болар еді.
Робот ештеңе көрмейді. Оның көзі жоқ. Бұл жағдайда адам не істейді? Қолдарын алдыға қойып алға жүреді. Ең ақылға қонымды идея қандай да бір қол үшін қабырға түрінде тіректі табуға тырысу еді. Мысалы, оң. Қабырға табылған кезде, сіз алға немесе артқа қозғалуға құқылысыз. Бұл жағдайда қабырға осы "қараңғы" әлемдегі жолсілтеме, тірек болады. Нәтижесінде лабиринтті айналып өтудің келесі ережесі алынады: біздің қолымыз қабырғаны сезіп тұр, қабырға үзілген кезде оңға бұрыламыз, қабырға бойымен қозғалысты жалғастырамыз, егер басқа қолмен алдында тұрған қабырғаны сезсек, солға бұрылып, осы қабырғаны оның бойымен қозғалу үшін пайдаланамыз. Жоғарыда келтірілген алгоритм "оң қол ережесі" деп аталады және шығу жолы бар барлық лабиринттерден шығу үшін сәтті пайдаланылуы мүмкін. Мұндай қолмен жұмыс істейтін роботта қашықтық сенсоры, жанасу тіпті жарық сенсорлары болуы мүмкін. Егер робот жанасу сенсорын пайдаланса, қозғалыс кезінде қабырға жоғалған сәтте ол сигнал береді, бұл роботтың мінез-құлқын өзгертуге себеп болады.
Робот қабырғаны «көргенде» - ол қозғалады. Қабырға үзілген кезде, бұл жерде робот лабиринтте бұрылады. Робот бұрылу керек.
Егер робот қабырғаға жетсе, онда қабырғамен қақтығысатын реакция ол бұрылу болады, содан кейін бұл қабырға «тірек» ретінде қолданылатын болады. Қозғалыс жалғасады. Қозғалыс келесі түрде ұсынылуы мүмкін: Егер осы алгоритмді орындайтын роботты қадағалауды жалғастырсаңыз, онда ол лабиринттен шығуға жететініне көз жеткізе аласыз:
| Презентация Бейне ресурстары: https://www.youtube.com/watch?v=2Pz0XcT75O4 Интернет-ресурстар: http://nnxt.blogspot.com/2011/02/i.html Интернет-ресурстар: | |||||||||||||||||
21-22 мин | Физминутка.Слайдтағы музыкаға сәйкес оқушылар жаттығулар жасайды.Қозғалысты көрсететін бір оқушыны таңдауға болады. | Видео ресурстар: https://yandex.kz/video/search?text=%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%83%D1%82%D0%BA%D0%B0&path=wizard&noreask=1&filmId=10446558784837143442 | |||||||||||||||||
23-27 мин | (Ө) Тақырыпты бекітуге арналған жеке жұмыс. Карталардағы тапсырмаларды орындау.
№1 тапсырма. Кестені толтырыңыз.
| ||||||||||||||||||
28-30 мин | (Ж, ҚБ) Слайдта көрсетілген үлгідегідей дескрипторларды қолдана отырып, өзара бағалау.
| Оқушылардың жұмыстарыДескрипторлары бар карточкаларПрезентация | |||||||||||||||||
31-35 мин | (Ө) Материалды бекітуге арналған жеке жұмыс. Карточкалардағы тапсырмаларды орындау.
№2 тапсырма. Келесі командаларды қолдана отырып, лабиринттен шығу алгоритмін жазыңыз:- 1 қадам алға - 1 қадам артқа - солға қарай 90- оңға қарай 90- егер «кедергі» болса- егер «шығу» командасы болса Саралау ретіндегі бұл тапсырмада үш күрделілік деңгейіндегі лабиринттер ұсынылады: жеңіл, орташа, күрделі. | Тапсырмалары бар карточкалар, лабиринттері бар карточкалар | |||||||||||||||||
36-37 мин | (Ж) Оқушылар лабиринттермен алмасады және жұппен алгоритмдерді тексереді. | Оқушылардың алгоритмдері | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Рефлексия. «Табыс баспалдағы». Оқушылар тақырыпты меңгеру деңгейін смайликтермен белгілейді: - Білемін- Түсінемін- Жасай аламын
| Презентация, рефлексия шкаласы, смайликтер | |||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||
Материалды бекіту кезеңіндегі сараланған тапсырмалар. | Қалыптастырушы бағалау, критерийлер бойынша оқушылар жұпта өзара бағалау. Сабақтың әрбір сатысынан кейін кері байланыс. Рефлексия «Табыс баспалдағы». | Қауіпсіздік ережелерін және эргономикалық ережелерді қайталау. | |||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру