2D нысанның қима және тілік көрінісін орындау үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету) қолдану. Графика және жобалау, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары –Графика және жобалау пәні

Бөлім: Көріністердің негізгі түрлері және оларды құрастыру

Кіші бөлім: Қималар мен тіліктер

Тақырыбы: 2D нысанның қима және тілік көрінісін орындау үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету) қолдану

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Оқыту мақсаты

12.2.4.1

2D объектiнi (қималар мен тiлiктер) жасау үшiн (растрлық немесе векторлық) бағдарламалық қамтамасыздандыруды таңдау

 Сабақтың мақсаты

3D модельдеріндегі қималар мен тіліктерді қолдану туралы білімдерін тереңдетуге, сызбаларды түсінуге, білуге ​​үйрету

 Тілдік мақсат

Оқушылар:

• көріністерді алу әдістерін түсіндіре алады;

• векторлық және растрлық графикада сызу тәсілдерін біледі;

Пәндік лексика және терминология:

Проекциялау әдістері, проекциялау, проекция жазықтығы, көріністер, растрлық және векторлық графика, 2D және 3D нысандары

Диалогқа / жазуға арналған пайдалы сөздіктер:

• Бұл проекция әдісін ... салыстыруға болады.

• Элементтің сызбасын аяқтау үшін белгілі бір көріністер қажет, өйткені ....

• 3D моделіне сәйкес бөлімдер мен бөлімдерді орындау үшін ... қажет

Бағалау критерийлері

Берілген 3D үлгісіне сәйкес пайдалы тіліктерді немесе қималарды орындайды.

2D нысанының қималары немесе тіліктеріне қажетті өлшемдерді салады.

 ESKD ережелеріне сәйкес тілігі немесе қимасы бар 2D нысанының сызбасын бейнелейді.

Пәнаралық байланыстар

«Металдар технологиясы және конструкциялық материалдар», «Техникалық өлшеу және стандарттау негізі», «Техникалық механика негізі», геометрия, оқу құралы «практикум по черчению Василенко»

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны пайдалану. Планшеттер мен ноутбуктер көмегімен тегіс көріністер мен 2D, 3D қималарын құрудың негізгі ережелері туралы ақпарат алу

 Құндылықтарды дарыту

 

Кеңістіктік елестету, логикалық ойлауын, мақсатты шешуге шығармашылық көзқарасын дамыту.

Компьютерлік графика дағдыларын дамыту және компьютерлік техниканы құрметтеу

Алдыңғы білім

Оқушылардың компьютерлік графика түрлері туралы білімдері

Жоспар

Жоспарланған мерзім

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздері

Сабақтың басы

7 мин.

Сабақтың ортасы

 10 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Практикалық сабақ

56 мин.

Сабақ соңы

7 мин.

Қималар мен тіліктер жайында қысқаша бейнекөрініс көрсету. Талқылау сұрақтары:

- Қималар мен тіліктер көрінісі қандай кезде қажет?

- Сызбада қималар мен тіліктер қалай белгіленеді?

- Қима тіліктен қалай ерекшеленеді?

- Сызбада күрделі тіліктерді қалай орындайды?

Енді Компас 3D немесе AutoCAD бағдарламасында қима мен тіліктерді орындайтын негізгі операциялармен оқушыларды таныстырумен айналысамыз.

Оқушыларды негізгі операциялармен таныстыру және интерактивті тақтада компьютерлік бағдарлама негізінде 3Д моделінен 2Д нысанына қима мен тіліктерді орындау мүмкіндіктерін кезең бойынша көрсету.

Оқушыларға практикалық жұмысты орындау кезінде орындалуы керек тапсырмалар тізімі келесі ретпен ұсынылады:

1. Берілген 3D үлгісіне сәйкес тиімді (рационалды) тіліктерді немесе қималарды орындау.

2. 2D нысанының тіліктеріне немесе қималарына қажетті өлшемдерді қою.

3. ESKD ережелеріне сәйкес тіліктері немесе қималары бар 2D объектінің сызбасын жасау.

4. Тапсырманы басып шығару. Дайын суретті басып шығаруға жібермес бұрын басып шығару аймағын алдын-ала қарау ұсынылады.

5. Орындалған жұмысты қорытындылау, оқушыларман бірлескен әңгіме барысында нәтижелерді талқылау, жұмысты бағалау

Оқушылар таңдалған компьютерлік бағдарламалардың (AutoCAD немесе Compass 3D LTD) мысалдарын қолдана отырып, қималар мен тіліктер құру бойынша практикалық жұмыстарды орындайды.

Компас 3D LTD бағдарламасында қима мен тіліктер орындау үлгісі:

  • 3Д моделді таңдау;
  • «Чертеж» құжатына проекцияланушы модель « Вставка» командасын орындап 3Д моделді алып келіңіз;
  • Сызбаға «разрез» командасын орындау арқылы қиманың сызығын белгілеңіз;
  • «Вставка» командасы арқылы қима мен тілік операциясын орындаңыз;
  • Сызбадағы қима орындалып жатқан көріністі белгілеп, «Системный вид» командасына кіріңіз;
  • Сызбада берілген қима немесе тілік көрінеді.

Қималар мен тіліктер жасау үшін 3D модельдерін дайындау ұсынылады, ал қималарды құру кезінде айналу денелерінің 3D модельдерін пайдалану ұсынылады.

AutoCAD бағдарламасында қима мен тілікті орындау:

  • Мысалға "Лист" панель "Создать вид" "Сечение" батырмаларын таңдау;
  • Қиманың бастапқы нүктесін белгілеу үшін сызбаның қасынан басу. Соңғы нүктесін курсор көрсетеді.
  • Қиманың соңғы нүктесін белгілеу үшін сызбаның жанынан басу. Қиманы алдың ала көру курсор бағдарында көрінеді.
  • Үлгіні қажетті қалыпқа келтіріп, тінтуірді/мышь басып, көріністі орналастыру.
  • SHIFT батырмасын басып тәуелділікті алып тастау. Тәуелділікті қайта іске қосу үшін SHIFT батырмасын қайта басу қажет.

"Создание сечения"панель "Способ"раскрывающееся меню "Глубина"Срез. найти қосымшасын таңдау. Егер қиюшы жазықтықты геометрияның артына қосқыңыз келсе, "Расстояние" таңдап, қажетті ақпаратқа сәйкес параметрді орнату.

  • "Создание сечения" панель "Создать" "ОК" параметріне бару.

Жұмысты басып шығару.

Оқушылармен бірлескен әңгімеде нәтижелерді талқылау Орындалған жұмыс нәтижесіне кері байланыс беру.

Орындалған жұмысты қорытындылау

Жұмысты бағалау.

Компас 3D LTD бейнесабағы:

Қима қалай орындалады

www.youtube.com/watch?v=kXiSfc2r-CM

AutoCAD сабағы. Т-құралдары, 2D, 3D көріністері мен тіліктерін орындау.

https://www.youtube.com/watch?v=QPGuGypa07E

AutoCAD 2016 бағдарламасында дененің изометриясын, тіліктерді, көріністерді салу жолдары.

https://www.youtube.com/watch?v=xp1UdF9qaxM

Қосымша ақпарат

Саралау– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау, іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып іріктеу (Гарднердің жиынтық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты тиімді пайдалануды ескере отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданылуы мүмкін

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Рефлексия

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

 

 Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

 Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және

 үйренуге қатысты)

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу