Қималар және тіліктер. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 3 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қималар және тіліктер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.4.3.

Қима мен тіліктерді орындау кезінде шартты және оңайлатуларды қолдану

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар үйренеді:

Барлық. Қарапайым тіліктерді орындау кезінде шартты және оңайлатуларды біледі және қолданады

Көпшілігі.Көріністің бір бөлігін тіліктің бөлігімен біріктіре алады

Кейбір. Қимада шартты қолдануға негізделген түсінік береді

Бағалау критерийлері

Оқушылар: Тілікті қолдана отырып сызбаны сауатты орындайды

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология

Көрнекі сурет , басты көрініс, қиушы жазықтық, күрделі тілік, жергілікті тілік.

Бөлшектің ішкі құрылымын анықтау үшін қиушы жазықтық проекцияның алдыңғы жазықтығына параллель өтуі қажет.....

Қиушы жазықтықта пайда болған сурет сызылады.......

Тілікті орындау бөлшектің конструкциясын анықтау және қорытынды жасай аламын ... .

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек, геометрия,

Бастапқы білім

Кейбір бөлшектер үшін қарапайым тіліктерді қолдану.

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің әрекеттері

(Оқу мақсаттарына қалай жетуге болады?)

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(орындау әрекеттері)

Дифференциация түрлері

(орындау әрекеттері)

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезі Тапсырма: оқушыларды сабақта жұмыс істеуге дайындау

БЫМ (бастапқыда ынталандыратын материал)

Мақсат: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау:

Өткен сабақ материалдарын қайталау

Оқушыларға келесі сұрақтарға жауап беру ұсынылады

Қандай сурет тілік деп аталады?

Қандай тілік қарапайым деп аталады?

Кестелерде алдыңғы тіліктерді көрсетіңіз?

Көлденең тіліктерді көрсетіңіз?

Профильді тіліктерді көрсетіңіз?

Қорытынды: Бөлшектің конструкциясын түсіну үшін әрбір жағдайда бөлшектердің ішкі құрылымын ашуға горизонталды, фронталды, профильды қиушы жазықтықтармен қол жеткізуге болатынын анықтайды.

БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: Сызбаны орындау кезінде қолданылатын тіліктері бар бөлшектердің кейбір шарттары туралы оқушылардың білімін тереңдету.

Оқушыларға Симметриялық демонстрациялық ажыратқыш модельді қарастыру ұсынылады. Бұл шартты түсіну үшін мұғалім динамикалық кестені (66) пайдаланады. Ол оқушыларды бір сызбада екі бейненің - түрі мен қиманың біріктірілген түрін бақылап оның не үшін қажет екенін түсінеді.

Сұрақ қойылады.Көрініс пен тілік қосылысы немен ыңғайлы? Бөлшектер құрылымын тереңірек түсіну үшін біріктіруді қолдану көмектеседі ме , неге?

Тапсырма: Тік ось бойынша сызбаны бүгкенде қандай өзгеріс байқалады соны анықтаңыз (сурет б)

Әдістемелік нұсқаулықтар: оқушылардың назарын көрініс пен қиманың арасындағы үзік ось сызығына аудару керек, және ол қандай роль атқаратынын баиқаткан жөн. Тәжірибе көрсеткендей, бұл қарапайым құрал жиі кездесетін қатені болдырмауға көмектеседі, ол оқушылардың сызықта түрдің жартысын және кесудің жартысын тұтас негізгі сызықпен бөледі. Жұмыс дәптерлерінде оқушыларға тиісті тілігімен түрдің жартысын сызуға қатысты ережелерді жазу ұсынылады.

Бүгін біз Сізбен қандай міндеттерді шешеміз, бөлшектер үшін қандай тәсілдерді қолданатын боламыз?

Сабақтың тақырыбына шығу. ОМ

ОМ: қима мен қималарды орындау кезінде шартты және оңайлатуларды қолдану

Сіздің мақсатыңыз қандай?

Егжей-тегжейлі сұраққа жауап береді. тұжырымға келді

Динамикалық кестені қарастырады

Жауап сұрақ

Ереже жұмыс дәптерлеріне жазылады

Сабақ тақырыбын анықтайды

Өз оқу мақсатын қояды.

Бірнеше нұсқаны береді

Қолдарын көтеру-жауап беруге дайын

КБ

Оқушылар:

Өткен тақырыптарды қайталайды және негізгі жауаптарды қайтарады

Нәтижесі

Оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар құрылымы күрделі бөлшектерді ұсынады

танымдық белсенділігі төмен оқушылар кесу бөлшектерінің қарапайым нұсқаларын ұсынады

Нәтижесі

Танымдық белсенділігі жоғары деңгейі бар оқушыларға екі бейненің бір сызығында, яғни түрі мен тілігін біріктіру қажеттілігі мен мақсаттылығын түсінеді.

Танымдық белсенділігі төмен оқушылар толық тілікті ұсынады

Негізгі бөлім

ЖЖ/ҚЖ "миға шабуыл" - 3 минут

түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Мақсаты Қима мен тіліктерді орындау кезінде шартты және оңайлатуларды қолдану.

Мұғалім үлгінің немесе көрнекі бейненің көмегімен (67-сурет) оқушылардың берілген материалды қаншалықты саналы және берік меңгергенін тексереді, оларға келтірілген суретті қысқаша басшылыққа ала отырып, жұмыс дәптерінде фронтальды тіліктің жартысымен көріністі орындау ұсынылады.

Күтілетін нәтиже

1. Суреттер бойынша бөлшектердің сызбаларын орындау үшін сөздік сипаттаманы қолдану мүмкіндігі.

2.Техникалық бөлшектердің элементтерімен танысу.

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты тілікті орындау кезінде оқушыларға шартты меңгеруге көмектесу

Тапсырма 1 Осы тапсырмаға сөздік сипаттама:

Гайка екі бүйірінде екі лыскалы цилиндр пішінді болып келеді. Тік осінің бойымен диаметрі 20 мм тесік өтеді. Детальдың үш көрінісін орындаңыз

Терминді түсіну нұсқасын ұсынады

Сұрақтарға жауап береді.

Бөлшектерді жұмыс дәптерінде сызады

Бөлшектерді терең талдайды

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара -жауап жоқ

Дескрипторлар:

Бөлшектерді зерттейді

Өлшемдерді анықтайды кеңістікте ойлау арқылы тілікті орындайды

Көрініс пен тілікті ұштастырады

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара -жауап жоқ

нақтылау мәселелері арқылы қолдау

Біз детальдың құрылымын ненің көмегімен көрдік ?

Кесу немен орындалды? (қиушы жазықтықпен)

танымдық белсенділігі жоғары деңгейі бар оқушылар тапсырманы неғұрлым күрделі бөлшектермен әзірлеу

танымдық белсенділігі төмен оқушыларды кесу арқылы пәндерді нақтылау арқылы қолдау. Әр оқушының орындалған тапсырмасының деңгейін бақылау парағына бекіту

Сабақтың соңы

Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин)

Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе?

Мақсатқа жетуге не көмектесті/кедергі жасады?

Өзін-өзі бағалау және өзгелерді бағалау

КБ

Оқушылар:

Осы сабақта алынған білімдері мен дағдыларды көрсетеді

Мұғалім критерилері

Сабақ бойынша мұғалім рефлексиясы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу