Аксонометриялық проекция. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары (2)

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 2: Кескіндердің негізгі түрлері және салулар

Мектеп: Петропавл қ. ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Горбачева Анна

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Аксонометриялық проекция

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.2.2

Заттың (дененің) берілген көріністері бойынша, құрылымдау ережелерін білетіндігін көрсете отыра аксонометриялық проекцияны орындау

10.7.1.1

Қызық есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарды ұсыну

 Сабақ мақсаттары

  • Құрылымның ережелерін білетіндігін көрсете отырып, берілген заттың көріністері бойынша аксонометриялық проекциясын орындау;
  • Графикалық тапсырмаларды орындау.

 Жетістік критерийлері

  • Құрастырудың ережелін біледі;
  • Бөліктерді құрастырудың үш түрлі проекцияда орындайды;
  • Құрастырудың ұтымды тәсілдерін қолданады.

 Тілдік мақсаттар

 

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Прекциялардың арасындаайырмашылықтар байқалады.

Мағансызу жеңіл болды. Себебі, …

 Құндылықтарды дарыту

 

 

  • Кеңістікті көрініс пен ойлауды дамыту;
  • Графикалық конструкцияларды жасауда тиянақтылықты дарыту;
  • Мақсатқа жетуіне тәрбиелеу.

 Пәнаралық байланыстар

 АКТ қолдану дағдылары

Бастапқы білім

Оқушылар біледі:

  • Сызық түрлерін;
  • Координаттың аксонометриялық осін;
  • Изометриялық және диметрлік проекцияларды құрастырудың негізгі принциптерін.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Өткен материалдың өзектілігі.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді:

  • Проециялау дегеніміз не? Проекциядан мысал келтіріңіз.
  • Орталық, параллель, тікбұрышты, көлбеу деп аталатын проекция дегеніміз не?
  • Сызу кезінде проециялаудың қандай түрі қолданылады? Неге?
  • Анықтамасын беріңіз.
  • Қандай түрді негізгі деп атаймыз? Неліктен?
  • Қандай негізгі түрлерін білеміз?
  • Диметрияда осьтер қандай бұрыш арқылы орналасқан?

Сабақтың мақсаты мен ОМ оқушылармен бірге анықтау.

Оқушыларды «жақын аймақ дамуын» анықтау, сабақтың соңында күтілетін нәтижелер.

Сабақтың ортасы

15 мин (диметриялық проекцияның сызбасы)

15 мин (изометриялық проекцияның сызбасы)

Өткен сабақта біз тегіс геометриялық фигуралар мен текшенің құрылысын орындадық.

Бүгін сабақта изометрияның қиын бөліктерін құрастыруын өтеміз.

Практикалық тапсырма. Оқушылар кезекпен 2 сызбаны (диметрикалық және изометриялық проекцияларда) бөліктерді қолданып орындайды.

Тапсырма. 1 суретте көрсетілген 3 көріністің фронталды диметрикалық және изометриялық проекциясын құрастыру.

Сурет 1. Детальдің кешенді сызбасы

Проекцияның құрастыру кезеңдері (сурет 2):

  • Ось жүргізіледі. Нақты биіктігі - z осі бойынша, ұзындығы - х осі бойынша алдыңғы бөліктің бетін құрастырады (сурет 2, а)
  • Алынған суреттің шыңдарынан x осіне параллель сызықтар жүргізеді. Олардың ішіндегі бөлігінің қалыңдығын қалдырады: фронталды диметрлік проекция үшін - 2 есе кішірек; изометрия үшін – нақты өлшемін (сурет 2, б)
  • Пайда болған нүктеден алдыңғы бөлікке параллель тік сызықтар жүргеіземіз (сурет 2, в).
  • Керек емес сызықтарды өшіреміз, нақты сызықтарды қалың контурмен сызамыз да, өлшемдерін енгіземіз (сурет 2, г).

Суреттегі оң және сол бағандарды салыстырыңыз. Екеуінің құрылысының арасында қандай айырмашылық пен ұқсастық бар?

Сурет 2. Аксонометриялық проекциялардың құрастыру жолдары

Жалпы фронталды диметриялық және изометрияық проекциялардың орындалу тәртібі бірдей.

Айырмашылық осьтердің орналасуында және y осі бойымен бөлінген сегменттердің ұзындығында орналасады.

Айырмашылығы тек қана у осьтерінің орналасуы мен қиындылардың ұзындықтарының орналасуында.

Сабақтың соңы

5 мин

2 мин

Өзара бағалау.

Сабақтың соңында оқушылар өздерінің жұмыстарымен алмасу арқылы өзара бағалай алады. Оқушылар бір-бірінің сызбаларын тексеріп, кері байланыс береді.

Рефлексия

- Көбінесе қандай қателіктер жасадыңыз?

- Проекцияның қандай түрін орныдау сізге жеңіл болды? Неліктен?

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Егенр оқушы жұмысын ерте аяқтаса, қосымша тағы бір сызбасын орындауға болады. Жоғары деңгейлі оқушыларға қиынырақ тапсырма беруге болады.

Бақылау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу