Қиық пирамиданың көлемі. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім: 11.4 А. Денелер көлемдері

Мектеп:

ХББ НЗМ Қарағанды қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қиық пирамиданың көлемі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.13 – пирамиданың және қиық пирамиданың көлемін табуды білу және оларды есептер шығаруда қолдану;

 Сабақ мақсаттары

Пирамиданың бүйір, толық беті, пирамиданың көлемін қарастыру және формулаларды есеп шығаруда қолдану.

Бағалау критерийлері

  • Пирамида элементтерін таниды;
  • Пирамиданың беттерінің аудандарын таба алады;
  • Пирамиданың көлемін таба алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

түпнұсқалық тапсырма құрамындағы көпжақты денелер ауданы мен көлемін және айналу денелерін жұппен есептейді және талқылайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Көлем, аудан, биіктік, апофема, жасаушы, табаны, бүйір жақтары.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Бүйір бетінің ауданы

Көпжақтың толық бетінің ауданы

Көпжақтың көлемі

Айналу денесінің көлемі

Құндылықтарды дарыту

 

Оқушыларға есептер шығару үшін шығармашыл болуы керек. Жұптарда жұмыс істеу арқылы, оқушылар жауапкершіліктері артып, әріптестерін тыңдап, ойларымен алмасып, пікірталастарға қатысуды үйренеді.

Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған іс-әрекетпен орындалады

Пәнаралық байланыстар

Физика, архитектура, математика тарихы, биология, инженерияда, тарихта.

АКТ қолдану дағдылары

Бастапқы білім

Пирамида және оның элементері, қимасын біледі және қимасын сала алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

2 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі:

- оқушылар зейінін шоғырландыру

Оқу мақсатын оқушылармен бірлесе отырып анықтау

- Жақын арадағы даму аймағын анықтау.

Презентация

Слайд 1-3

10 мин

5 мин

20 мин

3 мин

II. Білімдерін жандандыру.

«Көпжақтар көлемдері» тақырыбын қайталау.

III. Қиық пирамида көлемі.

Қиық пирамида көлемін қарастырып, әрі қарай мысалдарды талдайды.

IV. Есептер шығару.

Төмендегі есептерді шығарып, шешімін талдаңыздар.

Пирамида көлемін табыңыз.

1. Қиық пирамиданың үлкен табаны 24 см, кіші табаны 14 см және бүйір қыры 13 см. Қиық пирамиданың бүйір бетінің ауданын, толық бетінің ауданын және көлемін табыңыз.

Calculate the lateral area, surface area and volume of the truncated square pyramid whose larger base edge is 24 cm, smaller base edge is 14 cm and whose lateral edge is 13cm.

Шешуі. Аp = L = 12 cм

2. Төмендегі гүл өсіретін ыдыстың қалыңдығы 2 см және биіктігі 15 см. (Дренажды елемеңіз) Ыдысқа сыятын топырақ көлемін есептеңіз.

Үй тапсырмасы.

V. Рефлексия.

Презентация

Слайд 4-5

Қосымша 1

Слайд 6-7

Слайд 8-9

Қосымша 2

Слайд 9

Қосымша 3

Слайд 10

Дифференциациялау

Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі.

Бағалау

Мұғалімнің сабақ бойы формативтік бағалауы

1.Сабақ бойы мұғалімнің оқушылар жұмысын қадағалау, бақылау.

2.Оқушылардың тапсырмаларды нақты құрастырылған жетістік критериімен жұмысы.

Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу