Кеңістіктегі вектордың координаталары. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Тексерілді:_____________________

10.4А Кеңістіктегі векторлар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кеңістіктегі вектордың координаталары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.6 - кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын, векторлардың коллинеарлық шартын білу;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

компланар векторлар туралы, векторларды орттар бойынша жіктеу әдісін білетін болады және векторды орттар бойынша жіктеп үйренеді.

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

компланар векторлардың анықтамасын біледі

компланар және компланар емес векторлардың арасындағы айырмашылықты біледі және түсінеді

Білімін қолдану

Векторды компланар емес үш вектор бойынша жіктеуге есептер шығарады

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Векторлармен жүргізілетін операцияларды сипаттау үшін үш өлшемді кеңістік тілін пайдалану.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Вектор,вектордың координаталары, бағытталған кесінді, түзу мен жазықтықтың параллельдігі, жіктеу.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Векторларды жіктеу.

 Құндылықтарды

 дарыту

«Сенде бір кірпіш дүниеге, кетігін тапта бар қалан» деп, Абай атамыз айтқандай, қазіргі дамыған қоғамда бәсекеге қабілетті маман бола алуға тәрбиелеу, сонымен қатар ЫСТЫҚ ҚАЙРАТ, НҰРЛЫ АҚЫЛ, ЖЫЛЫ ЖҮРЕК үшеуін қатар ұстауға жетілдіру

Пән аралық байланыстар

Физика (механика)

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация, Geogebra(3D) бағдарламасы

Бастапқы білім

Векторлар, түзу мен шеңбердің теңдеулері

Жазықтықтағы векторлармен жұмыс жасау.

Сабақ барысы.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған

іс-әрекет

Ресурстар

Басталуы

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру.

(3-сабақтың басында көз жаттығуы)

Үлестірмелі материалдар

Презентация

Сабақтың ортасы

15 минут

10 минут

10 минут

Жаңа сабақ.

Компланар вектор анықтамасын ендіру.

  • Үш вектордың компланарлық шарты;
  • Векторды компланар емес үш векторлар бойынша жіктеу;
  • Векторларды қосудың параллелепипед ережесі;

Тақырып бойынша мысалдар келтіру.

Деңгейлік тапсырмалар орындату.

А деңгей. РАВС – дұрыс тетраэдр. К және М нүктелері - сәйкесінше РС және ВС қырларының орталары; Н және Е - сәйкесінше АВС және РВС үшбұрыштарының центроидалары. Белгілеу енгізейік, , . базисі бойынша векторлардың координаталарын табыңыз: а) б) ; в) ; г) ; д)

В деңгей. ABCDA1B1C1D1 - куб. АСD1 үшбұрышының М центроидасы B1D диагоналінде жататынын және оны Dтөбесінен бастап 1:2 қатынаста бөлетінін дәлелдеңіз.

С деңгей.

, жәневекторлары компланар емес. Егер:

а)

б)

в)

г)

болса, онда МК кесіндісі және АВС жазықтығының өзара орналасуын анықтаңыз.

Тақырып бойынша тапсырмалар орындату.

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/stereometriya/kengistiktegi-koordinatalar-men-vektorlar/lesson/vektor-kengistiktegi-vektordyng-koordinatalary

Үлестірмелі материалдар

Сабақтың соңы

3 минут

Кері байланыс.

Үй жұмысы

Үлестірмелі материалдар

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Қабілеті жоғары оқушыларға өзінің ой пікірлерін айтқызамын және оның басқа оқушыларға үлгі болуына басқа оқушылардың үлгілі оқушыға қарап сап түзуіне немесе өзіндік үлгі болуларына жағдаяттар туғызамын.

сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын.

Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық сұрақтардан, мадақтаудан тұрады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары анық әрі қол жетімді түрде қойылған. Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті. Жаңа сабақты оқушылар жақсы түсінгендіктен, жаңа сабақты түсіндіруге арналған уақыт артылып қалды, бірақ жалпы алсақ сабақ өз деңгейінде өтті.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Жеке жұмыс оқушыларға оң әсерін берді.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары

туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу