Векторлардың коллинеарлығы және компланарлығы. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4А Тік бұрышты координаталар және кеңістіктегі векторлар | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Векторлардың коллинеарлығы және компланарлығы | |||||||||
Cабақтың түрі | Жаңа сабақ | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.6 - кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын білу және коллинеарлық шартын білу | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын біледі және коллинеарлық шартын біледі | |||||||||
Бағалау критерийлері | кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын біледі коллинеарлық шартын біледі | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын және коллинеарлық шартын дәйектейді және берілген тапсырмаларға сәйкес талдау жасай алады. | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | - Есептердің шығару жолын талдау кезінде оқушылардың бір-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. - Берілген жұптық жұмыс тапсырмаларын орындауда ынтымақтастық пен жауаптылық әр түрлі пікірлерді қабылдай алу. - Оқушылардың өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту; | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | |||||||||
Бастапқы білім | Жазықтықтағы векторлар | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 5 минут 15 минут 15 минут | Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар тапсырмасындағы байқалған кемшіліктерді жою, оның пайда болу себептерін анықтау. Сабақ мақсаты және бағалау критерийі айтылып, қайталау жасалынады. (Презентация бойынша формулаларды қайталау және ауызша тапсырмалар орындау) Жаңа сабақ. (Презентация бойынша түсіндіріледі) Бір түзудің немесе параллель түзулердің бойында жататын векторларды коллинеар векторлар деп атайды. Нөлдік вектор кез келген векторларға коллинеар болады. және болса, онда болатындай саны табылады, яғни , , немесе = = теңдіктері орындалады. Басқаша айтқанда, коллинеар векторлардың координаталары пропорционал болады. Мысалдар қарастырылады Төмендегі векторлар коллинеар бола ма? 1. және 2. және 3. және 4. және х пен у-тің қандай мәндерінде және векторлары коллинеар болады? Бір жазықтықта жататын және осы жазықтыққа параллель векторлар компланар векторлар деп аталады. Ауызша мысалдар қарастырылады Деңгейлі тапсырмалар беріледі А-деңгей В-деңгей №273 Бағалау: Оқушылар бірін-бірі және мұғалім пікірі бойынша бағаланады | Презентация Атанасян Л.С. Геометрия 10 сынып Ә.Н.Шыныбеков Геометрия 10 сынып | ||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Сабақты қорытындылау. Кері байланыс алу.
Қандай қиындықтар болды?
Үй жұмысы:Бүгінгі сабақта өтілген тақырыбымызды нақтылау мақсатында келесі тапсырмасы беріледі. №263, 274 | Ә.Н.Шыныбеков Геометрия 10 сынып | ||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Қабілеті жоғары оқушыға күрделірек есеп ұсыну және сыныптастарына көмек көрсетуге кеңес беру.. Деңгейлі тапсырмалар беріп, олардың нәтижесімен қорытынды жасату | Оқушылардың дайын жауаптары бойынша өзін-өзі және мұғалім пікірі бойынша бағаланады | Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары , сергіту және көзге жаттығу | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру