Ортогональ проекцияның ауданы. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім:10.3А. Кеңістіктегі перпендикулярлық.

Сабақ №4 Бірлесіп оқып үйрену сабағы

Тақырыбы: Ортогональ проекцияның ауданы

Мектеп: Өскемен қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалім аты-жөні: Сакигожина А.Н.

Сынып:10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу бағдарламасына сілтеме

10.3.6 жазық фигураның жазықтықтағы ортогональ проекцияның ауданының формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану.

Сабақтың оқу мақсаттары

  • Ортогональ проекцияның ауданы туралы теореманы дәлелдеу және оны есептеу үшін оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру.
  • Ойлау дағдыларының, шығармашылық қабілеттерінің, пәнге қызығушылықтарын арттыруға ықпал ету.
  • Зерттеушілік дағдыларының дамуына, ғылыми дүниетанымдарының қалыптасуына ықпал ету.

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз

Оқушылар: перпендикуляр, көлбеу, проекция, үш перпендикуляр терминдеріні дұрыс пайдаланып, белгілейді, оларды сипаттай алады.

Пәндік лексика және терминология:

Нүкте, түзу, көлбеу, перпендикуляр, орта перпендикуляр, көлбеу проекциясы, көлбеу табаны, перпендикуляр табаны, жазықтық, кеңістік, перпендикуляр түзулер, нүктеден түзуге дейнігі арақашықтық.

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері :

Бұл стереометрия туралы пікір кейде/әрқашанда/ешқашан дұрыс болмайды, себебі ... .

Нүкте ..... жазықтықта жатыр.

Екі түзу ........ бір жазықтықта жатыр.

Бағалау

критерийлері:

Білімін қолдану:

  • қажетті сызбаны дұрыс салады
  • екі жазықтық арасындағы бұрышты анықтайды
  • ортогональ проекцияның ауданын есептейді.
  • терминологияны дұрыс қолданады

Саралау

Барлық оқушылар:

Ортогональ проекцияның ауданын есептейді.

Көптеген оқушылар:

Ортогональ проекцияның ауданы туралы теореманы дәлелдейді.

Кейбір оқушылар:

Күрделі есептерді шешеді.

Құндылықтарды дарыту

Есептер шығару кезеңінде, тәжірибе негізінде жергілікті және әлемдік қауымдастық жұмысына белсенді және жауапкершілікпен қарай білуге үйрету.

Топтық жүмстар кезінде мәселелерді ынтымақтасу арқылы анықтау және оны көшбасшылықтың тәжірибесі мен қолдау арқылы шешудегі құзырлылық, әртүрлі пікірлерге тез көңіл аударуға қабілеттілік, сындарлы шешімдерге қол жеткізу

Пәнаралық байланыстар:

Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен байланыс орнату. Үш тұғырлы тілдік мақсаттарды жүзеге асыру асыру барысында орыс және ағылшын тілінде материалдарды кеңінен пайдалану. Сызу, сызба геометрияда және басқа да пәндерінде пайдаланылатын тұстарын атап өту.

АКТ қолдану дағдылары

Презентация: «Ортогональ проекцияның ауданы»

http://uchitelya.com/geometriya/86181-prezentaciya-primenenie-ortogonalnogo-proekcirovaniya-11-klass.html

https://www.metod-kopilka.ru/prezentaciya_po_matematike_dlya_stati_quoturok_odnoy_

zadachiquot-40581.htm

Бастапқы білім

Стереометрия аксиомалары. Көпбұрыштардың аудандары.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Сабақ ресурстары

Сабақтың басы 5 минут «Қызығушылықты ояту сатысы»

5 минут

Оқу әрекетіне ынталандыру.

Сәлемдесу, оқушылар тізімін, сыныптың сабаққа даярлығын тексеру. Стикерлер көмегімен оқушылар үш топқа біріктіріледі./2 минут

Стартер: «Не білесің» /3 минут

Мақсаты: оқушылардың зейінін шоғырландыру, қызығушылықтарын арттыру. Олар проекция қасиеттерін еске түсіреді. Кері байланыс беріледі.

Таратпа қағаздар

Слайд №1

Сабақтың ортасы 27 минут «Мағынаны ажырату сатысы»

2 минут

Сабақ мақсаттарын айқындау

Оқушыларды сабақ тақырыбымен, оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттарымен таныстыру, бірлесіп сабақ және өз мақсаттарын айқындау.

Презентация Слайд №2,3

5 минут

Білімді уәждеу және проблеманы анықтау Оқулықпен жұмыс

Мақсаты: Ортогональ проекцияның ауданы туралы теорeмамен танысу, оны дәлелдеу.

Оқушының іс-әрекеті:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушылар мәтінді оқып танысады, қажетті терминдерді белгілейді,

Теореманы өздігінен дәлелдейді, презентациядан тексереді.

Оқушылар жұмысын қадағалау, өзара тексеруін бақылау, қажет болғанда сұрақтар қою. Кері байланыс береді.

Шыныбеков Ә.Н. Оқулық Геометрия 10 сынып ,2014

50-51 бб

Слайд №4

10 минут

Жұппен жұмыс. Мақсаты: оқушылардың ортогональ проекцияның ауданын есептеу дағдыларын жетілдіру

Оқушының іс-әрекеті:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Жұппен бірлесіп тапсырманы орындайды, жауаптарын негіздейді, өзара салыстырады. Жұптар өзара бірін-бірі бағалайды, кері байланыс береді.

Оқушылар жұмысын қадағалайды, қажет жағдайда дұрыс шешімге жетелейтін сұрақтар қояды. Жұп жұмысын бағалауды ескертеді. Кері байланыс береді.

Таратпа қағаздар

Қосымша №1

10 минут

Топтық жұмыс

Мақсаты: оқушылардың ортогональ проекцияның ауданын есептеу дағдыларын жетілдіру.

Оқушының іс-әрекеті:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Әр топ тапсырмаларды орындап, өзге топтарға өз шешімдерін түсіндіреді. Топтар өзара бағалайды, кері байланыс береді.

Оқушылар жұмысын қадағалайды, қажет жағдайда дұрыс шешімге жетелейтін сұрақтар қояды. Өз жұмысын бағалауды ескертеді.

Қосымша №2

Сабақтың соңы 8 минут «Ой қозғау сатысы»

5 минут

Білімді жүйелеу және қайталау

Мақсаты: ортогональ проекцияның ауданын есептеу дағдыларын жетілдіру, білімдерін толықтыруды жүзеге асыру.

Оқушының іс-әрекеті:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Презентация материалдарымен танысып, қысқаша жазып отырады. Сұрақтар қояды, өздері оған жауап береді, бір-біріне, бағалайды.

Сұрақ туындаған оқушыларға көмектеседі, қажет жағдайда түзетулер енгізеді, дұрыс шешімге жетелейтін сұрақтар қояды.

Презентация

Слайд №8

3 минут

Қорытынды жасау, үйге тапсырма беру/§4,50-52 бб\№№ 204,216,221

Өзін бағалау парағын толтыру және тапсыру / 1 минут Қосымша №3

Рефлексия Кері байланыс парағын толтыру Қосымша №4/БББ

Оқушылардың сабаққа белсеңді қатысқаны үшін алғыс айту.

Шыныбеков Ә.Н. Оқулық Геометрия 10 сынып ,2014

Қосымша №3. Оқушының бағалау парағы / әрбір тапсырманы бағалау

Оқушының аты-жөні: ________________________ Сыныбы: 10

Оқулықпен жұмыс

Жұппен жұмыс

Топтық жұмыс

Жалпы балл =

Сұрақ – 1б

Жобаны даярлау –

Оқушыға түсіндіру – 1б

–1 тапсырма 1-2б

1-14 б – бүгінгі сабақ мақсатына талпынады

15-20б – бүгінгі сабақ мақсатына жетті

Max. 4 б

Max. 1б×6

Max. 2б×5

Max. 2

Қосымша №4. Кері байланыс БББ

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға үшінші ретті анықтауыштың есептеу әдістерін қарастыруға үйге тапсырма беру.

Оқушылардың қабылдау ерекшеліктерін ескеру: аудиал, визуал, кинестетик.

Оқушылардың оқу стильдерін ескеру:

Оқушылардың дайындық деңгейін ескеру: жоғары, орташа, қолдауды қажет ететіндер

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Өзара тексеру және бағалау

Өзін-өзі тексеру және бағалау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу