Үшбұрыштарды шешуге есептер шығару. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.3B бөлім: Үшбұрыштарды шешу

Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөн Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Үшбұрыштарды шешуге есептер шығару

Оқу мақсаттары

9.3.3.5 косинустар теоремасын дәлелдейді және қолданады;

9.3.3.6 синустар теоремасын дәлелдейді және қолданады;

9.3.3.10 формуласын қорытып шығарады және қолданады, мұндағы R-сырттай сызылған шеңбердің радиусы;

9.5.2.1 қолданбалы есептерді шығару үшін синустар және косинустар теоремаларын қолдана біледі;

9.3.2.2 үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусының үшбұрыш ауданына тәуелділігін дәлелдейді және оны қолдана алады;

9.3.2.3 үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусының үшбұрыш ауданына тәуелділігін дәлелдейді және оны қолдана алады;

 Сабақ

 мақсаттары

  • Берілген мақсаттар бойынша есептер шығара алады

 Жетістік

 критериі

-синустар/косинустар теоремаларын дәлелдейді және қолданады;

- үшбұрышқа іштей/сырттай сызылған шеңбер радиусының үшбұрыш ауданына тәуелділігін дәлелдейді және оны қолдана алады;

Тілдік мақсаттар

теоремалар мен формулаларды қолданып есептерді шешу жолын түсіндіреді;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • үшбұрыштарды шешу;
  • синустар теоремасы;
  • косинустар теоремасы;
  • жарты периметр;
  • пропорционал кесінділер.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • үшбұрыштың кез-келген қабырғасының квадраты ... ;
  • ... қарсы жатқан бұрыштардың синустарына пропорционал;
  • үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусы ... қатынасына тең;
  • ауданның жарты периметрге қатынасы ... болады;
  • медианалар қиылысу нүктесінде ... ;
  • биссектриса қабырғаны ... бөледі.

Негізгі дағдылар

Сыни және креативті ойлау дағдылары

 Осы сабақта сыни және креативті ойлауды оқушыларға толық әрекет ету бостандығына ие болу арқылы дамыта алады. Оқушыларға көмек сұрауға таңдау еркіндігі беріледі

  - мұғалім

  - сыныптастар,

  - мәселені өз бетінше шешу.

 АКТ қолдану дағдылары: Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану,

 Интернет ресурстар

Құндылықтарды

дарыту

*Академиялық шыншылдық, толеранттылық

*Ж.А білу және түсіну: тұрақты даму,әлеуметтік әділеттілік және теңдік

*Ж.А құндылықтары: әлемдегі және қоршаған ортадағы жағдайларды жақсартуға белсенді қатысуға шешім қабылдау

*Ж.А.дағдылары: өзінің айналасындағыларға ашық, әділ қарым –қатынас және олардың құқықтарын құрметтеу

 Пәнаралық

 байланыстар

Информатика, геометрия

Бастапқы білім

 

үшбұрыштар, аудан; косинустар/синустар теоремалары; үшбұрышқа іштей/сырттай сызылған шеңбер радиусының үшбұрыш ауданына тәуелділігін дәлелдейді және оны қолдана алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет.

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

I Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларға сұрақ:

  • Сабақ тақырыбына сәйкес қандай оқу мақсаттарға жетуіміз керек?

Сабақтың ортасы

5 мин

5 мин

10 мин

15 мин

I Үй жұмысын тексеру

19. Теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 6 см, табанына түсірілген биіктік 4 см. Сырттай сызылған шеңбердің ауданын табыңыз.

20. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 40 см және 42 см-ге тең. Сырттай және іштей сызылған шеңберлердің радиустарын табыңыз.

II Миға шабуыл

Есеп. Мұңарадан 50 м қашықтықта орналасқан бақылаушыға мұңараның биіктігін анықтау керек. Егер мұңара табаны көкжиекпен 10°, ал төбесі көкжиекпен 45° жасап тұрса , мұңараның биіктігін табыңдар.

Қорытынды – есепті шешу үшін қажетті теоремаларды қайталау.

III Қайталау (карточкамен жеке жұмыс)

Кез келген үшбұрыш

Кез келген үшбұрыш

Кез келген үшбұрыш

Теңқабырғалы үшбұрыш

Тікбұрышты үшбұрыш

сурет

S

r

R

Қорытынды. Оқушылар өзін-өзі бағалайды, жауаптарын слайд бойынша тексереді.

14-16 – өте жақсы

11-13 – жақсы

7-10 – орташа

1-6 – төмен

Оқушылар өз нәтижелері бойынша қандай жұмыс істеу керек екенін айтады.

IV Бекіту

1 )Тақтада формулаларды дәлелдеу.

Есептер

11. Тең қабырғалы үшбұрыштың ауданы – ке тең. Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиусын табыңыз.

12. Сырттай сызылған шеңбердің радиусы , ал қарсы жатқан бұрыш 600 -қа тең болатын үшбұрыштың қабырғасын табыңыз.

13. Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 12см-ге тең. Осы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңыз.

14. АВ= болатын АВС үшбұрышына сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңыз

15. Үшбұрыштың ұзындығы м болатын қабырғасымен іргелес бұрыштары және . Осы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын анықтаңыз.

16. Тең қабырғалы үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиусы 2см-ге тең. Үшбұрыштың ауданын табыңыз.

17. Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері 6 см және 8 см-ге тең. Оны сырттай және іштей салынған шеңбердің радиустарын табыңыз.

18. Тең бүйірлі үшбұрыштың табаны 12 см, ал бүйір қабырғасы 10 см. Үшбұрышқа іштей сызылған дөңгелектің ауданын табыңыз.

Қосымша есеп

19.

Прикладная программа для исследований медиан:

http://www.mathopenreF.com/trianglemedians.html

http://nsportal.ru/sites/default/files/2014/04/19/tsentr_tyazhesti._treug.ppt

Геометрия, 9 сынып, Ә.Н.Шыныбеков, Алматы: «Атамұра», 2005 ж., 224 бет

3 мин

V Сабақ қорытындысы.

Кері байланыс: 

Оқу мақсаттарын қайталау;

Сабақтың мақсатына жеттім деп ойлайсыңдар ма? 

Қандай қиындықтар туындады? 

Қай мәселені шешу үшін көмек керек? 

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың

Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың

Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық

кезеңдері

сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Ә.Б. меңгерушісі: ____________



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу